Muškařské oblečení | Muškařské rukavice | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyNáčiníMuškařské rukavice - Hlavní význam & výhody

Muškařské rukavice - Hlavní význam & výhody

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Ála Richie

Muškařské rukavice jsou skvělým a užitečným doplňkem muškařského oblečení, ať už se jedná o rukavice zateplené - pro chladné jarní a studené podzimní a zimní měsíce, nebo o tenké rukavice s UV faktorem pro letní období. Tak jako tak se jedná o výbornou ochranu našich rukou, ve kterých musíme mít sílu pro nahazování muškařským prutem a cit pro často detailní práci s muškařskou šňůrou! V tomto článku se zaměříme na hlavní význam, využití a výhody všech druhů muškařských rukavic!


Muškařské rukavice Guideline Fir-Skin v akci v průběhu jezerního lovu v pěkný, ale celkem chladný říjnový den! Takové podmínky jsou ideální pro použití tohoto typu rukavic. Odolávají studenému větru, občasným dešťovým přeháňkám a zahřívají prokřehlé ruce!

Muškařské, chcete-li rybářské rukavice můžeme rozdělit do tří základních skupin, které odpovídají hlavnímu využití a významu rukavic v nich zařazených! Dle největší smysluplnosti použití bych tedy začal u rukavic, které využijeme při lovu ryb asi nejčastěji, a to v chladném období jarních, podzimních a zimních měsíců rybářské sezony - Rukavice pro chladné období. Dále bych navázal typem rukavic, jejichž hlavním významem je chránit naše ruce před ostrými slunečními paprsky a bodavým hmyzem - Rukavice pro horké a slunečné období. A třetí typ rukavic bych charakterizoval jako Rukavice pro tvrdší podmínky a myslím tím hlavně rukavice "pracovní" či "soubojové", které se používají převážně při lovu velkých a silných ryb na moři či z lodě. Souboje s takovými rybami mohou trvat opravdu dlouhou dobu a následná manipulace s nimi může být i nebezpečná, a proto je pohodlí a bezpečí lovcových rukou velice důležité!


Prosincový rybolov v místě, kde i část vodní plochy pokrývá ledová vrstva. Voda je ledová, teplota okolního vzduchu nepřesahuje 5 stupňů! Muškařské rukavice Guideline Fir-Skin CGX plní svoji službu na 100%!

RUKAVICE PRO CHLADNÉ OBDOBÍ využijeme v rámci celosezónního rybolovu asi nejčastěji. Jejich úkol je jednoduchý, a to chránit naše ruce před chladem a zimou v období studených měsíců rybářské sezony! Jedná se tedy hlavně o období přelomu podzimu a zimy, zima a přechod zimy do brzkých jarních měsíců. Pokud chceme mít v tomto čase lovecké sezony ruce v teple a pohodlí, je dobré pořídit si nějaké vhodné rukavice z kvalitního a flexibilního materiálu. Materiál takových rukavic by měl splňovat několik podmínek! Z hlediska jeho povrchové vrstvy by měl naše ruce chránit před vlivem studeného větru (Windstopper) a nepouštět k našim rukám příliš nezbytného množství vody (dešťové přeháňky) a venkovní chlad či mráz (zimní období). Vnitřní vrstva rukavic by měla poskytnout našim dlaním dostatečně pohodlné a teplé zázemí, abychom měli ruce dobře prokrvené a citlivé! Tyto zmíněné podmínky 100% splňují např. Muškařské rukavice Guideline Fir-Skin CGX nebo Muškařské rukavice Patagonia Shelled Insulator Fingerless, jejichž svrchní vrstva je větru i dešti odolná a vnitřní vrstva je prošitá hustým syntetickým chloupkem, který udržuje naše ruce v teple i po namočení! Tento aspekt je maximálně důležitý! I když ve velice chladném zimním obdobím nemůžeme očekávat častou manipulaci s úlovkem ve vodě, nikdo z nás jistě nechce a nemůže potřebovat, aby nás rukavice byť po jednom namočení studily po zbytek rybářského dne! Proto jakmile si tyto rukavice namočíte, stačí z nich vyždímat maximum vody a rukavice poté dále splňují svou hřejivou a ochrannou funkci, co jen nejlépe dovedou! Musíte počítat i s tím, že ruka, ve které držíte prut či častěji manipulujte s muškařskou šňůrou bude vždy podléhat přístupu vlhkosti více, než ta druhá. Proto je důležité mít opravdu dobré rukavice, které tyto nepříznivé vlivy eliminují!

Pro přechodné období, kdy se u vody např. často střídají venkovní teploty a podnebí, se výborně hodí "odlehčená verze" Muškařských Rukavic Guideline Fir-Skin, které velice dobře poslouží v průběhu chladnějších jarních měsíců a v období přicházejícího podzimu. Jejich svrchní materiál je opět hladký, aby odolával vnějším vlivům, ale druhá strana látky je pokryta jemným hustým chloupkem, který je pro naše ruce velice příjemný a hřejivý!

Dá se říci, že všechny muškařské rukavice se vyrábějí s odstřiženými konečky (někdy jen u 3 nejdůležitějších prstů - palec, ukazováček a prostředníček), které jsou v ideálním případě obšité, aby nedocházelo k následnému třepení okrajů. Tato záležitost má své opodstatnění! Rukavicemi chráněná a prohřátá ruka prokrvuje tyto odkryté konečky prstů, čímž jim dodává na citlivosti, což je velice důležité při navazování mušek, vytváření nových návazců či detekci jemného záběru přes muškařskou šňůru. Je to velice praktické, i když v opravdu studeném počasí je každý kousek látky na rukou dobrý! ;-)

Dobrý tip: Při výběru rukavic pro chladné období si nepořizujte příliš těsné/malé velikosti. Materiál muškařských rukavic je samozřejmě většinou flexibilní a po nějakém čase aktivního používaní vždy trošku povolí. Nicméně pokud budou rukavice vaše ruce po nasazení stahovat, škrtit nebo někde tlačit, jednoznačně zvolte větší velikost. Takto "chráněné" ruce se neprokrvují, a nemůže jim být tedy ani teplo!


I při lovu za teplého a slunečného počasí musíme dbát na bezpečnost našich rukou! Tentokrát ale nebudeme řešit jejich prokrvení a zahřátí, jako spíš ochranu pokožky před ostrými slunečními paprsky, které by ji mohly snadno spálit! A všichni dobře víme, že to není to nic příjemného!

RUKAVICE PRO HORKÉ A SLUNEČNÉ OBDOBÍ získávají své čestné místo v muškařském šatníku a vybavení hlavně v letních měsících od června do srpna (případně v jiném období v tropickém pásu), kdy je intenzita slunečních paprsků opravdu vysoká, teploty často atakují nebo přesahují hranici 35 °C a v případě, že vyrazíme k vodě, je nutné chránit naši pokožku před nebezpečným a - v dnešní době stále se zvětšující ozonové díry - často rakovinotvorným UV zářením! Jistě, zdravé a přirozené opálení sluší asi každému, ale během loveckého zápalu barvu pleti opravdu neřešíme, natož abychom si opalovacím krémem pravidelně mazali odkryté a nechráněné partie těla. Rozumní rybáři si v toto období chrání většinu těla vhodným vzdušným oblečením, ale právě na ruce z nich mnoho zapomíná!

Hlavním úkolem rukavic pro horké a slunečné období je tedy chránit pokožku rukou před slunečními paprsky! Tyto rukavice jsou většinou ušité z velice jemného, hladkého a ultra-lehkého strečového materiálu, který na rukou za chvíli ani necítíme, ale hlavní výhodou tohoto materiálu je, že nepropouští UV paprsky k naší kůži. Často se vyrábí i rukavice, které v sobě kombinují ochranu proti slunci i proti bodavému hmyzu, jako jsou dotěrní komáři a muchničky, což je skvělé zvláště v místech s jejich hojným výskytem! Pokud si chceme v horkém dni ruce zchladit, stačí je ponořit do vody a rukavice následně chladí naši pokožku, což je ve zvláště horkých dnech velice příjemné!

Tento druh rukavic střihově vychází z předešlých typů - rovněž se jedná o bezprstové modely, které se dobře přizpůsobují anatomii naší ruky. Často mají i volný prostor dlaní, popř. je tato část pošita jemnou syntetickou kůžičkou, či různě pogumována, aby mohl rybář lépe a pevně uchopit muškařský prut! Mezi výtečné modely rukavic do tropických oblastí a do horkého počasí patří letní rukavice Buff® Original popř. levnější varianty rukavic z produkce značky Leichi Fishing!

Výbornou alternativou těchto ultralehkých rukavic jsou Ochranné rukávy Buff Original Coastal Arm Sleeves, kterým se více věnuji v mém Testovacím okénku věnovanému právě těmto skvělým doplňkům muškařského oblečení!


Kvalitní, pevné a na dlaních vyztužené rukavice chrání rybářovy ruce hlavně před mechanickým poškozením ale i před negativním vlivem ostrých slunečních paprsků! Využití najdou hlavně v těžší muškařině při lovu velkých a silných ryb a za tvrdších podmínek!

RUKAVICE PRO TVRDŠÍ PODMÍNKY jsou posledním typem muškařských a rybářských rukavic, jejichž hlavním úkolem je chránit naše ruce převážně před fyzickým poškozením, zatímco zahřívání rukou či jejich ochrana před slunečními paprsky jsou spíše dodatečnými výhodami tohoto typu rukavic! I když hlavní využití mají tyto rukavice při mořském rybolovu, kde jsou lovné podmínky náročnější a tvrdší než při sladkovodním rybolovu, dovedu si představit výhody tohoto typu rukavic např. při lovu z kajaku či z lodi, kde potřebujeme pádlovat či veslovat i na delší vzdálenosti a při takovémto způsobu pohybu po vodě - navíc při ne úplně vhodných podmínkách - se nám budou hodit kvalitní rukavice z houževnatého materiálu se zpevněním těch nejnamáhanějších částí. Takové rukavice pak ochrání naše ruce před vznikem spálenin, mozolů či puchýřů a škrábanců.

Při lovu na moři - při zdolávání velké silné ryby a při následném manipulování s ní - jsou tyto rukavice nepostradatelným doplňkem rybářské výstroje, neboť při takovém způsobu lovu - těžká muškařina - může často a snadno dojít k nějakému poranění našich rukou, ať už při samotném a zdlouhavém souboji s neunavitelnou rybou, nebo při následném vylovování, focení či pouštění ryby zpět. Dalo by se říci, že tyto rukavice budou vhodné v každé situaci, ve které budeme v kontaktu s rybou, jež je "ozbrojena" velkými ostrými zuby, ploutvemi, tvrdými šupinami apod.! Materiál použitý na tento typ rukavic je proto co nejpevnější s vysokou životností, prostor dlaní bývá většinou i polstrován a utahování rukavic je zajištěno např. suchým zipem, aby nedošlo k jejich stržení během nějaké nečekané situace! Výborným příkladem takových rukavic jsou např. Buff® Original Fighting & Work Gloves Pro-Series & Angler Gloves Pro-Series.

Na závěr bych ještě rád zmínil velice důležitou věc! I když mají muškařské rukavice chránit především nás rybáře před různými vlivy, myslete hlavně na ryby a jejich bezpečí! Pokud je to možné (ve většině případů), na ryby suchými rukavicemi vůbec nesahejte! V případě, že s rybou musíte přeci jen manipulovat v rukavicích, tak pouze v dostatečně namočených! Nejideálnějším řešením je samozřejmě na rybu vůbec nesahat (hlavně u menších úlovků), popř. ji bezpečně držet v mokrých rukách ve vodě či těsně nad ní (fotografování). Jakýkoliv jiný způsob vede - při delším kontaktu s rybí kůží - k odstranění ochranné vrstvy slizu z rybího těla, což může zapříčinit brzké zaplísnění a následný pomalý a bolestivý úhynu našeho úlovku!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva