Lov štik na umělou mušku | Muškaření na MP | CzechNymph.cz

🔥 Sezona lovu na SUCHOU MUŠKU právě začíná! 🎣🥳 Vybavte se pro lov touto královskou muškařskou disciplínou! 👑😍

HomeČlánkyNáčiní8 pomůcek pro lov štiky na umělou mušku

8 pomůcek pro lov štiky na umělou mušku

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Pavel Adamovský

8 pomůcek pro lov štik na mušku, které se liší od vybavení, které se běžně používá pro lov pstruhů na umělou mušku.


Pěkně rostlá a hlavně krásně vybarvená štika ulovena na umělou mušku při sněhové přeháňce. Zdroj: Guideline - Alvaro Santillan

Pokud se chystáte začít lovit na umělou mušku dravou královnu našich mimopstruhových vod - štiku, pak se nutně dříve či později budete zabývat otázkou správné muškařské výbavy.

V ideálním případě budete chtít začít lovit štiky s vybavením, které již v muškařském kumbálku máte nastřádané za minulé - a zdánlivě nikdy nekončící - období "nutných" muškařských investic. Samozřejmě, že štiku můžete ulovit také na vybavení pro jezerní muškaření či říční streamerování, ale pokud budete chtít štiku lovit pravidelně, pak se vyplatí investovat i do několika muškařských výrobků, které vám při lovu dravých ryb na umělou mušku buď usnadní život, případně výrazně zvýší efektivitu vašeho lovu.

Následující seznam 8 pomůcek muškařské výbavy vychází z mých začátků při lovu šitk na umělou mušku a především o ně doporučuji doplnit vaše stávající muškařské vybavení.

1) Muškařská šňůra

Dobrou zprávou je, že pokud vlastníte prut a naviják v kategorii AFTMA od 7 do 10, pak nejvyšší investicí do lovu dravých ryb na umělou mušku bude speciální muškařská šňůra. Několik výrobců vyrábí specializované šňůry pro lov velkých dravců a výhodou těchto muškařských šňůr je kratší a těžší hlava (provedení WF), což značně ulehčuje nahazování velkých streamerů, které při lovu štik většinou používáme. Pro většinu situací nám bude stačit plovoucí šňůra, až v případě, že muškaření na štiky propadnete, pak dává smysl si dokoupit také šňůru intermediální nebo i potápivou (především pro lov štik na stojatých vodách).

2) Umělé mušky

Přestože štiku můžeme občas ulovit i na menší jezerní lury nebo pstruhový streamer, primární muškou pro lov velkých štik budou větší štikové streamery - napodobeniny rybiček. Hodně populární jsou streamery u nich jsou typickým znakem velké oči a široké tělíčko (na šířku), tak aby muška ze spodního pohledu štiky vypadala podobně jako větší rybka. Barevná škála mušek není u štičích streamerů zas tak veliká, ale jednu jedinou tutovou mušku si doporučit netroufnu. Základní barvy pro štičí mušky budou červená, černá, žlutá, zelená, bílá a modrá.


Praktické mikrokarabinky a dobrý štikový streamer imitující okouna.

3) Krabička na mušky

Pokud nechcete nosit štičí streamery po kapsách, pak je nutností speciální krabička pro velké streamery. Do většiny vašich krabiček pro mušky na pstruhy a lipany se štičí steamery prostě nevejdou.

4) Karabinka

Speciální mikrokarabinky značně usnadňují výměnu mušek bez nutnosti převazování návazce. Oceníte je především při chladném počasí, kdy výměna mušky je otázkou jedné minuty i s prokřehlými prsty. Díky velikosti mušek se nemusíte obávat toho, že bude karabinka pro rybu rušivým elementem. Především v začátcích budete hledat tu správnou nástrahu a tak se bude jednoduchá výměna mušky velice hodit.

5) Lanko či kevlarový návazec

Přestože můžeme lovit štiky s klasickým návazcem z vlasce, použitím speciálního kevlarového návazce nebo slabého lanka značně snížíme riziko ztráty štiky způsobené překousnutím návazce.

6) Podběrák

Zřejmě se brzo naučíte vypínat štiku přímo ve vodě, ale pro začátek doporučuji zdolávat štiku do podběráku a osvobodit ji od vaší nástrahy přímo v něm. Pokud budete lovit štiky z vyššího břehu se špatnou dostupností k vodě, pak se může hodit klasický jezerní podběrák pro lov z lodi. Vždy si promyslete, jak budete štiku zdolávat v konkrétních podmínkách vašeho revíru, protože až bude štika na prutu, tak téměř určitě již bude příliš pozdě tuto otázku řešit.


Štika konečně v podběráku. Tentokrát neodolala červenému streameru.

7) Vyprošťovač háčků

Vyprošťovač háčků asi nosí většina muškařů, na štiky ale budete potřebovat větší velikost. Nutností je delší a robustnější nářadí - minimálně 20 cm dlouhé. Odháčkování štiky je adrenalinová disciplína pro všechny začátečníky a s příliš malým paánem budete velké štice "pro smích".

8) Polarizační brýle

Kromě ochrany očí před náhodným zásahem háčku mušky oceníte "polarizačky" při hledání štik v mělké vodě a také pro zintenzivnění zážitku z lovu, protože už jen pozorovat velkou štiku prohlížející si vaši nástrahu je adrenalinový zážitek sám o sobě!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva