Dvojrozhovor o Plzeňsku | Muškaření Plzeňsko | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRevíryDvojrozhovor o Plzeňsku

Dvojrozhovor o Plzeňsku

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Dita Adamovská

Jak se muškaří na Plzeňsku? Položili jsme stejné otázky dvěma muškařům z Plzně. Jsou stejné i jejich odpovědi?


Mže v Plzni u Kalikovského mlýna

Když se vysloví jméno západočeské metropole Plzeň, napadne každého Čecha asi toto: Prazdroj, Gambrinus, Fernet. Kdo ji však zná trochu více, ten ví, že Plzeň leží na soutoku čtyř řek. Jsou jimi Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava. Spojením těchto čtyř toků vzniká řeka pátá - Berounka. Na první pohled to musí být ráj pro rybáře, kteří rádi loví na tekoucích vodách.

O tom, jaké možnosti skýtá Plzeňsko pro muškaře, jsem si popovídala se dvěma Plzeňáky. Kromě stejného bydliště mají i podobné zaměstnání. Oba totiž můžeme nejčastěji zastihnout v rybářském obchodě. Prvním je Martin Kodl, vedoucí plzeňské rybářské prodejny firmy Gammarus. Druhým dotazovaným je známá plzeňská osobnost Jan Šiman, majitel firmy vyrábějící a prodávající rybářské potřeby. Takže pojďme rovnou k první otázce.

MOL : Je muškařina mezi Plzeňáky oblíbená ?

MK : Myslím, že ano. Je tu okolo hodně vod. Rozhodně je muškařina oblíbenější než plavačka a kaprařina.

JŠ : V Plzni není moc pěkných revírů, takže většina rybářů teď chytá jen ,,bílou" rybu, nebo dravce. K muškaření je vhodná snad jen Mže, jejíž úsek je poměrně krátký. Jak už jsem řekl, převažují tedy rybáři ,,klasičtí", co loví na položenou, plavanou a přívlač, kterých bohužel neustále přibývá. Ti se pak orientují jen na lov kaprů a štik. Muškaři jsou zde zastoupeni zhruba 10 %. Z obchodního hlediska je tedy muškařina spíše doplňkový sortiment.

MOL : Jaké jsou možnosti pro muškaření na Plzeňsku ?

MK : Přímo ve městě je Mže, ta je sice mimopstruhová, ale pstruzi a lipani tu jsou. V okolí je pak Střela a Mže u Stříbra.

JŠ : Hlavní možností je samozřejmě mimopstruhová Mže od přehrady Hracholusky do Plzně. Jsou zde hezká místa, kde jsou lipani. Na bílé ryby je výborná Radbuza v Plzni - Lobzích pod střelnicí dolů až k soutoku, dobrá je i Berounka. Co se týká muškaření, tak se zde spíše chytá bílá ryba. S lososovitými rybami je to horší.

Je zde pstruhový revír Mže nad Stříbrem. Tam ale moc ryb není, 2x - 3x za rok se tam vysazuje menší množství pstruha duhového, ale lidé, kteří o tom ví, se za nimi ihned sjedou a sloví je. Situaci na tomto revíru rovněž příliš neprospívají závody v LRU.

MOL : Jaký revír považujete na Plzeňsku za nejlepší pro lov na umělou mušku ?

MK : Já rybařím o víkendech, a to raději jezdím na Šumavu. I když je ve městě možnost rybaření, nedostanu se sem, ale kdybych měl označit nějaký revír, pak by to byla Mže okolo Radčic a Touškova.

JŠ : Těchto revírů na Plzeňsku příliš mnoho není. Zbývá akorát ta Mže.

MOL : Kam byste šel na Plzeňsku na pstruhy ?

MK : Osobně bych opět jel raději někam dál. Na Plzeňsku by to ale byla znovu Mže u Radčic a Touškova.

JŠ : To vám neřeknu, protože pak by tam jezdili všichni. Na druhém místě bych však šel na Mži nad Plzní. Dají se tam najít místa, kde jsou proudy a okysličená voda a tam pstruzi jsou. Osobně si myslím, že kolem Plzně pěkná voda na pstruhy není. Něco je nahoře nad Stříbrem.


Úhalva na podzim

MOL : Dají se na Plzeňsku lovit lipani ?

MK : S lipany je to stejné jako se pstruhy, volil bych opět tu samou vodu.

JŠ : Na lipany bych šel na Mži nebo na Úhlavu. Oblíbené místo opět neprozradím. Jedno takové jsem měl, byli tam 50 cm lipani, které jsem pouštěl. Bohužel neprozřetelně jsem to místo ukázal jednomu muškaři a od té doby tam ti lipani už nejsou.

MOL : Jak je to na Plzeňsku s bílými rybami ?

MK : Já jsem chodil na tlouště na Úslavu k Likérce Božkov nebo na Berounku, tam jsou tloušti i parmy.

JŠ : Na Radbuzu, na Berounku, do Lobez od střelnice dolů k soutoku, tam je spousta pěkných tloušťů.

MOL : A co dravé ryby ?

MK : Na ty bych šel jedině na Hracholusky.

JŠ : Šel bych na Berounku nebo na Borskou přehradu, tam se pěkně chytají hlavně na podzim, kdy je přehrada vypuštěná, ryby se stáhnou do hlubokých jam. Do dvou takových větších se stahují štiky a candáti, ale to musí být nízký stav vody. Rovněž bych jel do Českého údolí na boleny, okouny a candáty. Skvělé místo je na Radbuze pod Borskou přehradou.

MOL : Dá se muškařit na některé řece přímo v Plzni ?

MK : Jak jsem již řekl, přímo ve městě na Mži.

JŠ : Na Mži pod výstavištěm nebo pod Pivovarem, tam je hodně bílých ryb. Nejlepší chytání je zde v červnu. Natáhne se sem spousta ryb z Berounky a zarazí se pod jezem, až se vaří voda.

MOL : Jaké tři mušky byste si vzal k vodě na Plzeňsku ?

MK : Olivového blešivce, různé varianty zlatohlavých mušek (goldkopfů) a ze suchých mušek olivovou jepičku a kočího, to je klasika.

JŠ : Vzal bych si včeličku, skořicového chrostíka na léto a zatíženého olivového blešivce.

Děkuji vám za rozhovor.

Pokud vás názory obou muškařů zaujaly, můžete si na našich stránkách přečíst rozhovor s Martinem Kodlem o jeho rybářských začátcích a nynějších zkušenostech. Na stejné téma jsme hovořili i s Janem Šimanem.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva