S Janem Šimanem o rybaření | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyOsobnostiS Janem Šimanem o rybaření

S Janem Šimanem o rybaření

Kategorie: Osobnosti muškaření | Autor: Dita Adamovská

Rozhovor s Janem Šimanem.


Honza Šiman s lososem

Jan Šiman je výraznou plzeňskou osobností na poli muškaření. Nejenže několik let velmi úspěšně vede vlastní rybářský obchod v Plzni, Kpt. Jaroše 1, ale je i zkušeným muškařem, vazačem a závodníkem. Se svými zkušenosti a zážitky se s námi ochotně podělil.

MOL : Jak jste se dostal k muškaření a jaké byly vaše začátky?

JŠ : Začal jsem chytat ryby v šesti letech ve Strakonicích. Tam jsme měli dobré podmínky na řece Otavě. Chytal jsem i na 50 km vzdálené Vltavě.

MOL : Měl jste nějakého učitele? Jak vás ovlivnil?

JŠ : Ve dvanácti letech jsem se seznámil s výborným místním muškařem JUDr. Zdeňkem Zdráhalem, který nás, "strakoničáky", naučil chytat a vázat mušky. Začal jsem s ním jezdit na Otavu, kde mně a mým kamarádům ukazoval, jak chytat lipany a pstruhy. Měli jsme myslím velkou výhodu, že jsme měli takového dobrého učitele, který de facto vychoval celou strakonickou generaci. Dal nám velmi dobrý základ.

MOL : Závodil jste někdy a jaké byly vaše závodnické úspěchy?

JŠ : Byl jsem na Mistrovství světa v Anglii v r. 1990, kde jsme vyhráli v soutěži družstev a byli jsme mistři světa. Byl jsem i na MS v Itálii a Kanadě, tam jsme se ale moc dobře neumístili. Já osobně jsem závodění mnoho času nikdy nevěnoval, tomu je potřeba všechno maximálně podřídit. Připravoval jsem se vždy až těsně před závody. Pro mě je muškaření spíše koníčkem, ovšem závodní činnost vás ale vždy určitým způsobem dostane dopředu. Naučíte se chytat v různých podmínkách, různé ryby a také se seznámíte se zajímavými lidmi. V neposlední řadě to byla před revolucí dobrá šance dostat se ven do zahraničí a zachytat si tak na zajímavých místech.

MOL : Jakým způsobem nejraději lovíte? Jakou rybu?

JŠ : Nejraději lovím na suchou mušku, lipany a pstruhy. Poslední roky jezdím rád i na lososy do Švédska, tam je chytám klasickou technikou na lososí prut. Můj největší úlovek je losos 12,5 kg, kterého jsem si nechal vypreparovat. Nejraději chytám na horní Vltavě, protože tam je krásná příroda a čistá voda. Dřív tam byli pěkní lipani, teď je to s nimi poněkud horší, protože se v těch místech přemnožily vydry. Taky je tam dost velký rybářský tlak. Dále rád chytám na Otavě a kolem Plzně na Mži.

MOL : Jaké jsou vaše oblíbené mušky?

JŠ : Používám některé své vlastní mušky a mušky svých přátel, chytám hlavně na suché mušky, jako jsou napodobeniny jepic a chrostíků, chmýřenky a vesměs mušky vázané ze CDC peří. Mám vlastního chrostíka, béžovoskořicového, na kterého berou ryby skoro všude.

MOL : Co se vám na muškaření líbí a nelíbí?

JŠ : Muškaření je zajímavý koníček, určitá aktivní forma trávení volného času. Člověk je odjakživa lovcem, tak rád loví. Baví mě chytat ryby, líbí se mi, že jsem v hezké přírodě. Snažím se být daleko od lidí, nejraději jsem, když blízko mne moc rybářů nechytá. Při rybaření člověk musí přemýšlet, jak rybu přelstít, jakou mušku vzít a jak ji rybě nabídnout. Zároveň mě v poslední době baví fotit přírodu a ryby.

Nelíbí se mi malé množství ryb na revírech, což je způsobeno špatným podílem rozdělování ryb při jejich vysazování, preferují se mimopstruhové revíry. Situaci rovněž paradoxně nepomáhají závody, jelikož se na revíry naučí jezdit velké množství lidí a ryby se vychytají.

Dnes navíc spousta rybářů nedodržuje rybářský řád a když ryby jdou, tak berou všechno. Byl jsem například svědkem toho, že na Otavě měl rybář plný kufr pstruhů, i když si může vzít jenom čtyři.

MOL : Jaký je váš nesplněný muškařský sen?

JŠ : To je těžká otázka. Já se díky tomu, že mám firmu, která vyváží muškařské potřeby, dostanu téměř kamkoliv do světa. Ještě jsem ale nebyl na Aljašce, tam bych se rád podíval a zachytal si steelheady. Ještě jsem také pořádně nechytal na moři, kde bych si rád zachytal mečouny a velké ryby. Tak to se mi zatím ještě nepodařilo.

MOL : Co by měli muškaři vědět o vašem rybářském obchodu ?

JŠ : Sídlíme v Plzni, ul. kpt. Jaroše. Naše otevírací doba je od pondělí do pátku od osmi do sedmnácti hodin. Jsme zde již 10 let.

Prodáváme pouze vybavení, kterému sami věříme a které máme vyzkoušené, takže když k nám někdo přijde a obrátí se na nás, jsme schopni mu dobře poradit. Nemáme zatím nikoho, kdo by byl nespokojen. S kolegou Průchou prodáváme vybavení jednak pro nenáročné, jednak i pro nejnáročnější. Máme zastoupení americké firmy G-Loomis, vyrábějící jedny z nejkvalitnějších muškařských prutů, dále firmy Airflo - výrobce muškařských šňůr a italské firmy Gatti - výrobce muškařských prutů. Máme rovněž nejkvalitnější háčky od firmy Kamasan, spoustu vázacích materiálů, mušek a jiných potřeb pro širokou rybářskou komunitu. Dokážeme sehnat téměř všechno - specielní pruty od firem, která se sem nedováží apod.

MOL : Co byste nabídl z vašeho sortimentu začátečníkům a co pokročilým ?

JŠ : Kdo ze začátečníků to s muškařením myslí vážně, ten by si neměl kupovat to nejlevnější zboží. Dá se říci, že cena je měřítkem kvality, i když vždy to také neplatí.

Začátečníkovi bych tedy nabídl prut 9 stop pro šňůru AFTMA 5. Dnes máme pruty Gatti s celoživotní zárukou, které se pořídí do 4.000,-Kč, potom plovoucí šňůru Airflo pětku DT - kolem 800,-Kč, naviják Dragon Fly - cca 1.400,-Kč i s náhradní cívkou. Z monofilních vlasců je to především Stroft.

Pak samozřejmě podle toho, co už má nebo potřebuje, bych nabídl brodící kalhoty, boty, vesty.

Pokud k nám zavítá pokročilý muškař, kterému nezáleží na penězích, pak bych mu nabídl pruty G-Loomis, které jsou drahé, ale velmi kvalitní. Dále pruty mladé italské firmy Gatti, které se odlišují od jiných výrobků tím, že tato firma jako jediná dokázala vyrobit blank v příčném řezu všude stejně silný, čili beze švu. To činí tento prut trvanlivější, není náchylný na náraz jako ostatní pruty se zeslabeným blankem. Pruty Gatti jsou rychlé, hází přesně, daleko a dokonale přenášejí záběr, což je důležité hlavně při chytání na mokrou mouchu. K těmto prutům si pak může zákazník dokoupit kvalitní muškařskou šňůru s pětiletou zárukou od firmy Airflo, které perfektně plavou a stojí do 2.000,-Kč.

Máme i vybavení pro jezerní rybaření, o které se v současné době zvyšuje zájem. Zde bych opět doporučil pruty G-Loomis řady Trilogy a navijáky G-Loomis, to vše s celoživotní zárukou.

Co se týče oblečení, máme kvalitní kalhoty Vision na bázi goretexu. Já osobně je používám 4 roky a jsem s nimi velice spokojen. Vesty šijeme v Čechách podle vlastního návrhu z nepromokavého materiálu. Naše vesty jsou luxusní, jsou velice zdařilé a vyvážíme je i ven. Máme vlastní model, který se vyvíjí 7 let.

O tom, že obchod Jana Šimana je velmi dobře zásoben, jsem se mohla na vlastní oči přesvědčit. Věřím, že pokud i vy navštívíte tento rybářský obchod, odejdete odtud spokojeni. Věnovat se vám totiž bude skutečný odborník.

Další názory Jana Šimana si můžete přečíst v našem článku, ve kterém spolu s Martinem Kodlem hovoří o tom, kam na Plzeňsku na ryby.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva