Rozhovor s J. Hanzalovou o práci s juniory | Muškaření | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyOsobnostiRozhovor s J. Hanzalovou o práci s juniory

Rozhovor s J. Hanzalovou o práci s juniory

Kategorie: Osobnosti muškaření | Autor: Dita Adamovská

O tom, že podpora mládeže v jakémkoli sportu je velmi potřebná, nikdo z nás nepochybuje. Jak tato podpora probíhá v muškařském sportu, jsem si povídala s Jarkou Hanzalovou.


Vojtěch Ungr na Klabavce

Jarku Hanzalovou jsme vám už na našich stránkách představili a zároveň jste se mohli průběžně seznamovat s jejími vzory mušek. Jarka je však nejen výborná rybářka, závodnice a vazačka, ale svoje aktivity v muškařském sportu zaměřuje i na výchovu nejmladší generace. A právě o tom je náš rozhovor.

MOL : Kdy ses začala věnovat mládeži?

JH : S prací pro juniory jsem začala v podstatě před osmi lety, kdy jsem se zapojila do činnosti Ústředního odboru v Praze. Zajímalo mě, proč se začíná se závoděním až v mužské kategorii a nikde se nepodchycují junioři. Dostalo se mi odpovědi, že kluků je málo, a proto se pro ně nic neorganizuje. A tak jsme začali každoročně na jaře organizovat Západočeský pohár. Ten byl takovým prvním impulsem i k dalším aktivitám. Musím podotknout, že o Západočeský pohár je nyní velký zájem i ze strany jiných oblastí Čech a pravidelně jej navštěvují i junioři z MO Jičín, Havířov a jiných. Důvod je zřejmý - žádný jiný kraj podobný závod pro juniory nepořádá.

Další mojí aktivitou v práci s juniory je účast na každoročních seminářích vedoucích kroužků mládeže. Protože se zde jedná i o muškaření, domlouváme se na konkrétní spolupráci podle zájmu jednotlivých organizací a já pak podle toho předvádím mládeži vázání mušek a povídám o základech muškaření. Pokud mladí projeví o muškaření zájem, zveme je k účasti v našem Západočeském poháru.

Kromě Západočeského poháru organizuje náš kraj i samostatný krajský přebor juniorů, a to jako jediný v republice. Máme totiž poměrně dost juniorů a chceme je podpořit. Letos bohužel vypadla tachovská organizace, kde místní organizace Českého rybářského svazu došla k názoru, že mládež vůbec nepotřebují. Zrušila kroužky a přestala juniory podporovat, takže najednou přibližně 10 dětí, které jezdily pravidelně na závody, zůstalo bez podpory.


Úsměvy šťastných vítězů Západočeského poháru 2002

MOL : Co konkrétně obnáší tvoje práce?

JH : Moje práce spočívá v tom, že pomáhám při organizaci našich juniorských přeborů a Západočeského poháru. Jako u každého jiného závodu samozřejmě rovněž pomáhám s prezentací, losováním a vyhodnocením výsledků. Během závodu obcházím soutěžící a snažím se je podpořit a když se jim nedaří, samozřejmě poradit. Myslím si, že moje slovní podpora i podpora ostatních organizátorů je důležitá také z toho důvodu, že s dětmi většinou jezdí rodiče, a ti mají sklon být přehnaně nervozní i za ně, a když se pak dětem nedaří, vyvíjejí, byť nechtěně, na děti velký psychický tlak. Děti však, jako ostatně všichni závodící, potřebují spíše povzbudit. Je nutné odhadnout, kdy je potřeba podat pomocnou ruku v případě nezdaru (zvláště tehdy, když si soutěžící vylosuje nepříznivý úsek řeky) a kdy je třeba dítě nechat samo si okusit případný úspěch i neúspěch.

MOL: Pomáháš dětem při výběru rybářského náčiní?

JH : Při výběru náčiní dětem nepomáhám, většinou již mají základy z kroužků a od rodičů. Na závody děti dopravují rovněž rodiče. Naší úlohou je spíše poradit dětem s výběrem vhodných mušek, podpořit je a motivovat tak, aby měly snahu uspět v závodech.


Markéta Burianová v akci

MOL : Jaká je role rodičů?

JH : Jak už jsem řekla, rodiče jsou ti první, kdo dítě přivedou k vodě. Tvoří jim zázemí, co se týče vybavení a dopravy. Velice často jsou rodiče sami náruživými muškaři, stává se, že muškaří celé rodinné klany.

Někteří z nich jsou i sponzory jednotlivých akcí. Přispívají nejen finančními částkami, ale například i reklamními předměty svých firem.

MOL : V čem vidíš smysl práce s juniory?

JH : Myslím si, že jakákoli činnost, jakýkoli koníček, je pro děti velice důležitý. Nudí-li se, snadněji propadnou alkoholismu, drogám či se dopouštějí trestné činnosti. Z tohoto důvodu si myslím, že je práce s juniory velice prospěšná v jakémkoli sportu, nejen v tom muškařském.

Z mého pohledu jsou semináře a besedy první krok. Druhým krokem je zapojit do závodění děti, které muškaření "chytne".

Při své práci se nezabývám jen těmi dětmi, se kterými se setkám při seminářích, snažím se oslovit i jiné. Několikrát se mi stalo, že jsem při svých procházkách kolem řek spatřila chytající dítě a pozvala jsem je na naše závody. Vždy, když přijelo, snažila jsem se jej všemožně povzbudit, maximálně poradit a zdůrazňovat, že je to jeho první závod, takže nemůže hned vítězit. Téměř ve všech případech se mi podařilo tyto děti "zlanařit" a závodí dál. To považuji za svůj velký úspěch.

Všechny děti na závodech, které pomáhám organizovat, dostávají ceny - nezáleží, na jakém místě se umístily. I závodník na posledním místě si odnese cenu, nejčastěji v podobě vazačských materiálů a různých reklamních předmětů. Čas od času pro ně připravíme "perličku" v podobě zvláštní ceny za největší rybu. V Západočeském poháru 2002 to například byl velice pěkný naviják v hodnotě 1.000,-Kč, zakoupený díky finančnímu daru sponzora. Myslím si, že i tyto ceny děti motivují, aby se závodů účastnily, a zároveň zabrání umístěným na horších místech pochopitelnému zklamání.


Markéta Burianová s cenou za Nejlepší dívku Západočeského poháru 2002

MOL : Jsou mezi juniory i nějaké dívky?

JH : Ukazuje se, že muškaření není jenom sportem pro muže a chlapce - nejenom ti v něm slaví své úspěchy. Letos jsme na Mistrovství republiky žen vzaly s sebou 12letou dívku Markétu Burianovou. Z celkem sedmi žen sice skončila sedmá, avšak byla jen o jednu rybu pozadu za šestou ženou. Byla zklamaná, ale z mého pohledu je to velký úspěch, myslím, že se jí velice dařilo a že to nebylo jen náhodou. Dobré umístění mívá i na jiných závodech.

MOL: Dalším důležitým aspektem v závodění juniorů je financování všech akcí. Jak probíhá?

JH : Západočeský pohár a ostatní závody většinou financují vysílací místní organizace a na ceny přispívá kraj společně se sponzory. Mistrovství republiky pak financuje závodníkům příslušný kraj. Pro každý kraj je vyčleněná určitá částka na sportovní činnost, kterou se snažíme nepřekračovat. Pokud jsou však závody například na Moravě, vznikají náklady v podobě cestovného. Protože však máme s našimi juniory úspěchy, nikdy jsme zatím neměli s příslušnými činiteli v kraji problémy.

Chtěla bych podotknout, že mám coby organizátorka s naším krajem jenom výborné zkušenosti, a jen doufám, že tomu tak bude i nadále. Při závodech navíc pořádající organizace dostávají menší dotace, přibližně 2.000,-Kč na organizaci. Není to sice mnoho, ale pořádající organizaci to přesto pomůže.

Rovněž bych chtěla zdůraznit neocenitelnou pomoc sponzorů, bez kterých by dnes snad žádné sportovní odvětví nemohlo existovat. Máme jednoho sponzora, který dává pravidelně 20.000,-Kč na závodní činnost muškaření Západočeskému územnímu svazu, avšak přeje si zůstat v anonymitě. Ani menší dary však nejsou bez důležitosti a rozhodně v práci s dětmi pomohou. Bohužel jsou v Západočeském kraji převážně zahraniční společnosti, které o sponzorování českých juniorů v oblasti muškaření příliš nestojí.

MOL : Děkuji za rozhovor a přeji ti do další práce s juniory hodně elánu.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva