Rozhovor s Martinem Kodlem | Muškaření | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyOsobnostiRozhovor s Martinem Kodlem

Rozhovor s Martinem Kodlem

Kategorie: Osobnosti muškaření | Autor: Dita Adamovská

Rozhovor s Martinem Kodlem.

Martin Kodl je nadšený muškař z Plzně. Kromě toho několik let prodává v rybářských obchodech a poslední roky vede jeden ze dvou zavedených specializovaných plzeňských obchodů, prodejnu firmy Gammarus v Plzni, Bolevecká 5. V tomto rozhovoru se s námi podělil o své zážitky a zkušenosti z rybaření.

MOL : Jak jste se dostal k muškaření a jaké byly vaše začátky ?

MK : Vyrůstal jsem u řeky, takže jsem začal rybařit asi v sedmi nebo osmi letech. To jsem si pořídil rybářský lístek. Vážněji jsem se rybařením začal zabývat asi před osmi lety. Odmalička chodím pořád na obě vody, pstruhovou i mimopstruhovou.

MOL : Závodil jste někdy ?

MK : Měl jsem tu možnost, ale jelikož mám rybařinu jako koníček, závodit jsem nechtěl. Rybaří spíše pro uklidnění, a ten pocit bych při závodění neměl.

MOL : Jakým způsobem nejraději lovíte a jakou rybu ?

MK : Nejraději lovím lipana na mušku a okouna na přívlač. Preferuji suché muškaření, ale chytám i na nymfu.

MOL : Jaké jsou vaše nejoblíbenější mušky, na které chytáte ?

MK : Je to olivová jepička suchá a blešivci v různých variantách.

MOL : Kde na ně lovíte ?

MK : Na jepičku lovím na Vltavě nad Lipnem, to je dobrá voda na suchou mouchu. S blešivci pak jdu na Otavu nebo Úhlavu.

MOL : Vážete si sám mušky ?

MK : Vážu si všechno sám. A jako každý rybář mám spoustu svých "speciálních" mušek. Neřekl bych ale, že nějaká moje vlastní muška je obzvlášť úspěšná.

MOL : Proč vlastně muškaříte - co se vám na muškaření líbí ?

MK : Jak už jsem říkal, beru rybařinu jako uklidnění. Líbí se mi prostředí pstruhové vody, hlavně horní pásma řek, třeba na Šumavě.

MOL : Máte nějaký nesplněný sen ?

MK : Podívat se dál do světa, na vody Mongolska, Skandinávie nebo Kanady. Mám kamarády, kteří tam jezdí a vypráví mi o tom. Zatím jsem neměl možnost se někam dostat, takže možná v budoucnu s nimi něco naplánuji.

MOL : Mohl byste nám říci něco o vašem rybářském obchodu?

MK : Majitelem je pan Dvořák, který má celkem šest obchodů v České republice. Já jsem zde vedoucím dva roky. Vedeme muškařinu i potřeby pro lov na mimopstruhové vodě.

MOL : Je váš obchod něčím specifický?

MK : V Plzni jsou pouze dva obchody zaměřené na muškařinu a řekl bych, že oba jsou na přibližně stejné úrovni. My jsme velmi dobře zásobeni, můžeme zákazníkům nabídnout různé kvalitní značky, např. Shimano, navijáky BFR a 3M, z vázacích materiálů (což je velmi žádané zboží) Dural, nebo-li anglický Duraflesh, z dalších materiálů sortiment české firmy Hends, háčky Admiral, TMC, šňůry 3M, pruty fy. House of Hardy a jiné. Máme rovněž velkou nabídku mušek plzeňských vazačů.

MOL : Doporučil byste vašim zákazníkům nějaké novinky? Co byste doporučil z vašeho obchodu začátečníkům a co pokročilým?

MK : Pro středně pokročilé rybáře máme novou řadu prutů od firmy Greys okolo 5 - 6 tisíc Kč s celoživotní zárukou. Pro pokročilé jsou to pak pruty fy. House of Hardy, to jsou rychlé, progresivní a zároveň pevné pruty, které muškaře plně uspokojí. Začátečníkům bych pak jen doporučil, aby nekupovali to nejlevnější náčiní, které nestojí za nic, ale aby sáhli po prutu alespoň za 2 - 3 tisíce Kč, aby již byl v určité kvalitě.

Věřím, že vás typy Martina Kodla zaujaly. O tom, že tento muškař nám má ještě co říci, se můžete přesvědčit v dalším rozhovoru, kde spolu s Janem Šimanem hovoří o tom, kam na Plzeňsku na ryby.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva