O muškaření s Vladimírem Šedivým | Jezerní muškaření | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTaktikyO muškaření s Vladimírem Šedivým - taktika na jezera

O muškaření s Vladimírem Šedivým - taktika na jezera

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Milan Hladik

Další část rozhovoru s úspěšným českým reprezentantem, tentokrát o taktice pro jezerní muškaření.

Český rybář Článek uveřejněn se se souhlasem časopisu Český Rybář.

Poznámka redakce: rozhovor se uskutečnil začátkem roku 2005.

Již dříve jsem Vladimíra Šedivého vyzpovídal o muškaření na jezerech. Nyní bychom se do taktiky chytání mohli ponořit trochu hlouběji, říci si jak postupovat, pokud chytáte se svým kolegou, jak spolupracovat a jak najít tu správnou taktiku. To je přesně příklad závodů dvojic ve francouzském Dreux, na kterém letos Vladimír Šedivý spolu s J. Pecinou obsadil čtvrté místo.

Každý většinou začíná závod trochu s jinou sestavou, já s rychlejší intermídkou s dvěma zajícovkami na dlouhém flourocarbonovém návazci, ta koncová je zlatohlavá a ta na přívěsu má buď plastový korálek nebo jen hruď zvýrazněnou andělskými vlasy, aby byla lehčí. Chytám pouze se dvěma muškami a dávám je tak 2 m od sebe. Nejdůležitější je najít správnou hloubku, ve které ryby shánějí potravu, takže nechávám šňůru klesat různě dlouho, někteří závodníci si dokonce počítají, aby se strefili pokaždé do stejné hloubky. Čím jasnější je obloha, tím hlouběji obvykle ryby jsou. Přitahování začínám vždy delším tahem, aby se srovnala šňůra a návazec, pak většinou používám různě rychlý mlýnek, který prokládám přestávkami a nebo naopak rychlejšími tahy. To je asi velice důležité - kdo chytá stereotypně, většinou nemá velký úspěch. Vedení mušek je podle mne často důležitější, než použité vzory.

Orange green Vážka Zajíc

Velice důležitou zásadou, která často rozhoduje o úspěchu, je nechvátat se zásekem, počkat si až na to, kdy se pstruh sám pověsí. Často nejdříve jen tak drbe do marabu ocásku, jsou to nervy, ale ukvapeným zásekem rybu splašíte a nebo ji zaseknete špatně a po krátkém souboji o ni většinou přijdete. Nezapomínejte, že třeba pstruh, kterého jste vylákali z větší dálky nebo z hloubky na vaše pestřejší vzory, často zabere vašemu kolegovi, který chytá blíž u břehu třeba na pakomáry. I takto lze spolupracovat. Málokdy pstruh zabere hned, jak mouchy uvidí, většinou je chvíli sleduje.

Děkujeme za cenné rady, k vyobrazeným vzorům asi není nutno nic dodávat, tak lovu zdar.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva