Jak ulovit lipana | Taktika, technika lovu lipana | CzechNymph.cz

💥 Podzimní sezona lovu pstruhů na stojatých vodách je TADY! 🤩 Vybavte se na CzechNymph.cz a staňte se opravdovým jezerním muškařem! 🍂🎣

HomeČlánkyTaktikyLov lipana na umělou mušku - Vhodná taktika a technika lovu lipana

Lov lipana na umělou mušku - Vhodná taktika a technika lovu lipana

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

Pokud chcete být při lovu lipanů maximálně úspěšní, měli byste znát všechny vhodné taktiky a techniky lovu této často velice nevyzpytatelné, potravně vybíravé a náladové ryby! Po přečtení následujících řádků vás již žádná situace při lovu nezaskočí!


Lov na krátkou nymfu v průzračně čisté řece vždy vyžaduje co největší rybářovu nenápadnost a přirozený chod mušek! Pokud lipani i za takto krásného slunečného počasí nejsou aktivní u hladiny, menší vzory přírodně laděných nymfiček vedené těsně nade dnem jsou dobrou volbou. V případě totálního nezájmu můžete zkusit ryby vydráždit něčím pestře zbarveným - např. výraznými bobši.

Při lovu lipana je nejdůležitější taktikou lovu být maximálně nenápadný, tichý a obratný - souznít s přírodou. Pokud jste tedy zvyklí na to, chovat se v řece jako slon v porcelánu, neboť to vámi loveným rybám na vaší oblíbené řece údajně nevadí, tak při lovu lipana podhorního - zvláště pak v podzimních měsících - je třeba váš názor na lov radikálně změnit! Navíc je úplně jasné, že s dosavadním přístupem chytnete všude méně ryb, než byste ve skutečnosti mohli! 😏

Asi jako u každé lovené ryby je skvělé si plánovaný lovený úsek nejprve zmapovat - zvláště pak, pokud je pro vás nový a řeku, na které chcete lipany lovit, alespoň trochu neznáte. Věřte, že když si vlastní lov naplánujete, tok si předběžně trochu přečtete, váš výsledný lov bude mnohem plynulejší a úspěšnější. Pokud tedy budete lovit proti proudu (suchá muška, nymfa), je ideální vydat se k začátku vašeho lovu např. několik kilometrů po proudu řeky, prohlédnout si místa, která vás za chvíli čekají a popřemýšlet, kde a jakou technikou budete lovit.


Nádherně vybarvená jikernačka lipana podhorního si vybrala velice jednoduchý vzor zlatohlavé tungstenové varianty PTN s jemně růžovou hrudí! V jednoduchosti je krása a je pravda, že pokud je muška správně vedena, nemusí se nutně jednat o dokonalou imitaci nymfy jepice, aby byl lipan ochotný ji vzít! Jasným důkazem je tento jednoduchý jig.

Pokud toto uděláte opačně, dopadne to tak, že váš lov bude mnohem méně úspěšný a celkově se budete tak trochu trápit - perspektivní místo často objevíte až ve chvíli, kdy v něm budete přímo stát a všechny ryby budou pryč. Navíc po skončení takového lovu se budete muset unavení vracet dlouhou cestu k autu, což je po neúspěšné rybačce to nejhorší, co může být. Jistě vám je jasné, že první varianta je rozhodně celkově smysluplnější! V případě lovu na mokrou mušku po proudu je samozřejmě taktika plánování a čtení řeky stejná, jen k místu, od kterého chcete lov zahájit nepůjdete po proudu, ale proti! 😉

Jakmile tedy dorazíte k místu, kde chcete zahájit váš úspěšný rybářský den, je nutné si zvolit hlavní techniku lovu, případně popřemýšlet i o té, kterou budete chtít prioritní lovnou techniku prokládat! Na základě toho si před vlastním lovem přichystejte vše potřebné ke zvoleným lovným metodám - návazce pro lov na nymfy a mokré mušky, dále např. ujímaný návazec pro delikátní lov s malou suchou muškou a vše s tím spojené (vhodný floatant, amadou vysoušeč, odmašťovadlo návazce atd.)

V případě, že máte vše potřebné po ruce, můžete začít se samotným lovem! Ale znáte všechny důležité aspekty hlavních lovných technik natolik, abyste je v danou chvíli správně použili a byli při lovu maximálně efektivní?

Jednotlivé techniky cíleného lovu říčních lipanů jsem seřadil dle jejich (v dnešní době) nejčastějšímu použití - samozřejmě vzhledem k jejich účinnosti - a oblíbenosti samotnými moderními muškaři.

LOV NA NYMFU: Jak je zmíněno v souvisejícím článku "Lov lipana na umělou mušku - TOP lipanové mušky", tak lipani jsou rybami dna, a proto se s největší účinností loví na různé druhy nymf. Při lovu lipanů na nymfu můžete samozřejmě využívat všechny tradiční (krátká i dlouhá nymfa proti i po vodě za použití muškařské šňůry) i moderní metody (evropské/závodní nymfovací techniky). Při lovu lipanů je však nejúčinnější metoda Francouzské nymfy, která je díky tenkému francouzskému návazci velice citlivá, což je při lovu opatrných lipanů velkým benefitem. Pokud chcete eliminovat procento nepromarněných záběru, použijte indikátor záběru!


V případě, že se na takovém místě lipani zvednou a začnou sbírat, zákonitě si musíte připadat jako v pohádce! Většinu řeky jsem již prochytal proti proudu na nymfy, nyní mě snad čeká závěrečný koncert na suchou mušku! Pokud by lipani nebyli aktivní při hladině, tato říční část je ideální pro metodu "Muška-splávek" např. jen s jednou tungstenovou nymfičkou pod hustší indikátorovou suchou muškou. A pokud by ani to nezabralo, každý by měl mít - pro takové případy - připravenou výmluvnou větu: "Tady ryby nežijou", která celou situaci dořeší! ;-)

Při lovu na nymfu zkoušejte kombinovat Tungstenové jigyTungstenové nymfy spolu s Českými nymfami, které mají lipani opravdu ve velké oblibě a např. tam, kde moderní tungstenové vzory již nefungují, umí "Bobši" a "Blešouni" najednou život do řeky vrátit! V závislosti na množství a barvě vody pak volte jejich velikost a barvu - vysoká a přikalená voda = klidně větší a barevně výraznější vzory, nízká a čistá voda = menší a méně nápadné mušky.

V dnešní době velice často využívanou technikou je metoda zvaná "Muška-splávek", při které se chytá na malé tungstenové nymfičky, které těsně nade dnem nebo ve sloupci drží velice dobře plovoucí suchá muška, která zároveň funguje jako skvěle viditelný indikátor záběru. Pokud se suchá muška zanoří, zasekávejte, neboť se s největší pravděpodobností jedná o záběr ryby!

LOV NA SUCHOU MUŠKU: Lov lipanů na drobné suché mušky navázané na konci velice jemného návazce je asi tou nejtradičnější a zároveň nejkrásnější loveckou technikou! V momentě, kdy sluneční paprsky prorazí podzimní mlhu, teplota malinko vzroste a lipani začnou sbírat právě se rojící drobné jepice z hladiny je ta nejkrásnější chvíle, na kterou byste měli být připraveni tenkým ujímaným návazcem, který se vám bude pohodlně a elegantně pokládat na hladinu spolu s věrnou imitací právě se líhnoucího hmyzu, na který mají aktivní lipani spadeno! V takovou chvíli vám doporučuji odmastit návazec, vybrat vhodnou mušku, namastit ji kvalitním floatantem, dát par cvičných hodů, během kterých si odzkoušíte správnou prezentaci a můžete začít lovit sbírající lipany proti vodě a z bezpečné vzdálenosti, ze které lipany nerozplašíte!

Pamatujte vždy na to, že lipan za suchou muškou pomalu stoupá skrze celý vodní sloupec - nechává se v klidu unášet říčním proudem až do místa, kde si vybrané sousto vezme! Nahazujte proto vždy klidně i o 0,5 - 1 m výše, než kde vidíte lipany sbírat - samozřejmě v závislosti na intenzitě sběru! Jakmile budete házet přesně do koleček, může se z výše popsaného důvodu stát, že vždy vaši mušku nahodíte pod reálné stanoviště lipanů!


Konec souboje s pěkným mlíčákem, který neodolal mé suché mušce, pro kterou si elegantně vystoupal až k hladině! Díky průzračně čisté vodě jsem mohl celou tuto akci sledovat z "první řady". Krásný zážitek!

LOV NA MOKROU MUŠKU: Pokud při lovu lipanů na nymfu i suchou mušku selžete, přichází čas na dnes již trochu opomíjenou, přitom velice přirozenou a stále účinnou, metodu lovu lososovitých ryb, a to lov na mokrou mušku! V případě, že jste při lovu na nymfu a suchou mušku nabízeli vaši nástrahu lipanům proti proudu, nyní budete muset trochu změnit techniku a chytat spíše přes proud a po proudu v místech, kde očekáváte stanoviště ryb!

Mokrá muška je často skvělé řešení situace, při které vidíte aktivitu lipanů, ale přitom naprosto ignorují všechny vaše precizně nabízené suché mušky - pravděpodobně sbírají kukly nebo utopený hmyz těsně pod hladinou, což mnohem lépe napodobíte právě mokrými muškami. Případně víte o výskytu lipanů v dané říční části, ale z nějakého důvodu nereagují na nabízené nymfy - jsou např. "ochytaní" a s tímto typem mušek mají jen negativní zkušenost (na hodně prochytávaných vodách) - v takovém případě můžou být přirozeně unášené mokré mušky řešením této situace.

Buďme upřímní - na mokrou mušku již dnes moc moderních muškařů běžně nechytá tak, jako tomu bylo v dřívějších letech - ještě před "nymfovým boomem"! Vrátit se k tradičním muškařským technikám určitě není nic špatného, zvláště pak, když vám dopomohou ke krásnému a úspěšnému rybářskému dni!

V případě, že vědomosti nasbírané z tohoto článku propojíte s informacemi ze souvisejících publikací z mého MUŠKAŘSKÉHO SPECIÁLU věnovanému lovu lipana na umělou mušku, je téměř vyloučené, abyste při setkání s těmito elegantními salmonidy naprosto vyhořeli! 😉

LOV LIPANA NA UMĚLOU MUŠKU - TOP LIPANOVÉ MUŠKY

➡ LOV LIPANA NA UMĚLOU MUŠKU - VÝBAVA A DALŠÍ POMŮCKY PRO LOV LIPANA

LOV LIPANA NA UMĚLOU MUŠKU - JAK NA LIPANA

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva