Výbava a další pomůcky pro lov lipana | CzechNymph.cz

🔥 Vázací sezona je v plném proudu, navštivte naši kategorii "Vázací materiály a pomůcky" a doplňte zásoby! 🤩🎣👍

HomeČlánkyNáčiníLov lipana na umělou mušku - Výbava a další pomůcky pro lov lipana

Lov lipana na umělou mušku - Výbava a další pomůcky pro lov lipana

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Ála Richie

Komplexní průvodce vhodným muškařským vybavením a samozřejmě i velice užitečnými muškařskými doplňky, které jsou nezbytné při lovu lipana podhorního na umělou mušku na většině evropských lipanových řek a potoků všech typů a velikostí!


Pouštění nádherného lipana zpět do křišťálově čisté vody v přítokové části do horské přehrady. Velký lipan ulovený na suchou mušku je vrcholem podzimního muškaření! Vhodně zvolené muškařské vybavení vám všechny tyto zážitky umožní znásobit!

Vybavení pro lov lipana podhorního je velice specifické a dalo by se říci, že stejně jako při lovu velkých sladkovodních dravých, kaprovitých či mořských ryb používáme vybavení, které je přímo úměrné hlavně velikosti a bojovnosti těchto ryb, u lipana budeme zase používat muškařskou výbavu, která "zrcadlí" spíše jeho plachost, eleganci a "diskrétnost" jeho projevu, a tedy výbavu co nejjemnější, nepřesnější a - co do kvality požitku z lovu - co nejdůstojnější!

Samozřejmě je možné úspěšně lovit lipana i na univerzální muškařské vybavení, které běžně používáme pro lov pstruhů, tloušťů a dalších říčních ryb běžné velikosti. Co bychom to ale byli za lipanové specialisty, kdybychom si to neudělali trošku specifičtější a - vzhledem ke kráse a důstojnosti této ryby - více na úrovni!?

Hlavní muškařskou výbavu a další důležité příslušenství, které je na ní přímo závislé, bych tedy rozdělil dle konkrétních lovných metod, o kterých podrobně píši v souvisejícím článku "Lov lipana na umělou mušku - Vhodná taktika a technika lovu lipana".


Nezapomenutelné okamžiky podvodního souboje s majestátným mlíčákem lipana podhorního na jemném vybavení je krásným rybářským zážitkem - o to více, když můžete vše sledovat "v přímém přenosu"!

VÝBAVA VHODNÁ PRO LOV LIPANA NA NYMFU: Při lovu moderními evropskými nymfovacími metodami, ale např. i při použití tradičních metod jako je krátká a dlouhá nymfa vám bude skvělé nápomocen muškařský prut v délce 9,6 - 11 stop s citlivou špičkou, v kategorii AFTMA 1 - 4wt (samozřejmě v závislosti na velikosti řeky a lovených rybách)! Muškařský prut Hanák Competition Czech Nymph X nebo Muškařský prut Guideline LPs Euro Nymphing jsou pro tento styl lovu vhodnou volbou! Takový prut byste měli doplnit jednoduchým muškařským navijákem, který pojme pár metrů backingu, jemnou nymfovací šňůru a dále i francouzský návazec!

Myslete na to, že během nymfování budete tuto sestavu ovládat většinu rybářského dne v natažené ruce a budete s ní velice často přehazovat mušky přes proud - měla by být proto co nejlehčí a velmi dobře vyvážená, aby únava vaší ruky byla co nejmenší. Nylonový či fluorocarbonový vlasec o koncovém průměru 0,10 - 0,16 mm (opět v závislosti na velikosti lovených ryb, vázkách na dně atd.) pro zhotovení návazce s jedním či dvěma postranními přívěsy a sestava je připravena do akce!

V naší nabídce najdete Muškařský set - Euro Nymphing nebo Muškařský set - Hanák Competition Wave Nymph Start Basic, které se pro cílený lov lipanů na nymfu výborně hodí!

Mezi další důležité příslušenství, které vám lov na nymfu dokonale vyladí patří např. různé druhy indikátorů záběru, které vám usnadní detekci kontaktu ryby s vaší muškou! Pro zhotovení návazce s přívěsy se skvělé hodí jemné Mikrokroužky Hends XXS případně originální Rollery, které znemožní zamotávání jednotlivých přívěsů kolem kmenového vlasce!


Fish & Gear! Pěkný lipan na sucho z říčky Úpy spolu s použitým vybavením - jemný muškařský proutek Guideline Fario kategorie 386-4 doplněn a vyvážen navijákem odpovídající velikosti a hmotnosti, na kterém je navinuta kvalitní jednostranně ujímanou muškařská šňůrou.

VÝBAVA VHODNÁ PRO LOV LIPANA NA SUCHOU MUŠKU: Při delikátním lovu lipanů na suchou mušku byste si měli uvědomit, že budete nahazovat drobné mušky na plaché sbírající lipany! Nutná je tedy preciznost a přesnost hodu, jemnost dopadu mušky na hladinu + přirozenost jejího unášení"neviditelnost" koncového vlasce! Pokud všechny tyto aspekty dodržíte, lipan s největší pravděpodobností vámi nabídnutou mušku vezme!

Muškařský prut by měl být pro kvalitu a přesnost hodu přiměřené délky - ideálně 8 - 9 stop v kategorii AFTMA 1 - 3wt, semi-parabolické až špičkové akce. Jako ideální se pro tento účel hodí Muškařský prut Hanák Competition Superb XP či Muškařský prut Leichi Nano suchá muška.

Pro účely cíleného lovu lipanů na suchou mušku jsme si pro vás připravili Muškařský set - Delikátní suchá muška, se kterým si podzimní suché lipanění užijete na maximum!

Muškařský naviják by měl mít stejné vlastnosti jako naviják zvolený pro lov na nymfu - lehký, dokonale vyvažující celou sestavu - hlavně pro účely přesnosti nahazování - a měl by pojmout kvalitní plovoucí muškařskou šňůru, která bude lítat přesně tam, kam vaše hody cílíte! Rozhodně nemusíte řešit, zda-li naviják má, nebo nemá diskovou brzdu, dostatek kapacity pro podkladovou šňůru a podobné vlastnosti, které jsou důležité při výběru navijáku pro lov velkých bojovných ryb! Proto např. Muškařský naviják Hanák Competition Superlight II Black nebo Stealth, které jsou velice jednoduché, lehké a jako "brzdu" mají tzv. cvrček, který zabraňuje pouze zamotání muškařské šňůry při jejím odvíjení z navijáku.

Muškařská šňůra musí být pro delikátní suché lovy lipanů co nejkvalitnější - hladká, s minimální tvarovou pamětí a s ujímáním, které vám zajistí velice přesné hody na sbírající lipany! K tomuto účelu se výtečně hodí vybrané muškařské šňůry Scientific Anglers 3M od světoznámé americké značky - v kategoriích 2 - 3 v ujímání DT (oboustranné) či WF (jednostranné)! Takovou muškařskou šňůru je pak nutné doplnit ujímaným návazcem, se kterým se vám jemná suchá muška bude nahazovat a pokládat na hladinu ještě mnohem přesněji a jemněji!

Mezi další důležité doplňky, které by vám při jemném lovu na suchou mušku rozhodně neměly chybět, patří spolehlivý vysoušeč namočených mušek např. Loon Outdoors Amadou Patch nebo C&F Design Fly Dryer Rubycell CFA-30, kvalitní gelové, práškové nebo tekuté floatanty, které mušku naimpregnují a prodlouží její plovoucí schopnosti. Pokud chcete být při jemném suchém lovu opravdu precizní, je dobré si odmastit i koncový návazec, který by mohl sbírající lipany plašit. K tomuto účelu skvěle poslouží Odmašťovací pasta Loon Outdoors Snake River Mud.


Podhorský lipan ulovený během krásného podzimního dne za použití muškařského prutu kategorie 390-4 při tradičním lovu na nymfu proti vodě s muškařskou šňůrou a návazcem se 2 menšími nymfami.

VÝBAVA VHODNÁ PRO LOV LIPANA NA MOKROU MUŠKU: Při lovu na mokrou mušku můžete bez větších problémů použít obdobné vybavení, které používáte při lovu na nymfu ale i na suchou mušku. Lov na mokrou mušku lze tedy bez problému provozovat i s vybavením běžně užívaném pro lov na nymfu s francouzským návazcem i s klasickou muškařskou šňůrou, a stejně tak i s vybavením přednostně určeným pro lov na suchou mušku - jen s kratším prutem pro vás nebude lov tolik pohodlný. Bude to ale samozřejmě stále vždy tak trochu kompromisní řešení.

Pro cílený lov na mokrou mušku bude tedy skvěle vyhovovat univerzální říční muškařský prut v délce 9 - 9,6 stop v kategorii AFTMA 1 - 3wt. Spolehlivý a lehký muškařský naviják s plovoucí či pomalou intermediální šňůrou - v případě lovu na větších lipanových řekách!

Z hlediska návazce a dalších užitečných doplňků využijete stejné vybavení jako jsem popsal u lovu na nymfu - např. rollery i mikrokroužky pro zhotovení návazců s "bezproblémovými přívěsy"!

⭐ Nezapomeňte si přečíst i další související články z mého MUŠKAŘSKÉHO SPECIÁLU, který jsem komplexně věnoval lovu lipana podhorního na umělou mušku! Propojte tak vaše osobní zkušenosti s nově nabitými vědomostmi, nechte se motivovat tematickou galerií "Lov lipana podhorního na umělou mušku" a staňte se opravdovými specialisty při podzimním lovu okouzlujících říčních lipanů!

➡ LOV LIPANA NA UMĚLOU MUŠKU - VHODNÁ TAKTIKA A TECHNIKA LOVU LIPANA

➡ LOV LIPANA NA UMĚLOU MUŠKU - TOP LIPANOVÉ MUŠKY

➡ LOV LIPANA NA UMĚLOU MUŠKU - JAK NA LIPANA

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva