Návazce pro francouzskou nymfu | Muškařské návazce | CzechNymph.cz
HomeČlánkyNáčiníNávazce pro francouzskou nymfu

Návazce pro francouzskou nymfu

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Samuel Piekar

Základní rozdělení muškařských návazců pro lov na francouzskou nymfu.


Schéma francouzského návazce

Tenké chytací vlasce, dlouhé měkké pruty, pestrobarevné návazce a muškařská šňůra, kterou z prutu vytáhneme jen málokdy. Přesně o těchto záležitostech je naše nejmladší muškařská technika, kterou není nic jiného než francouzské nymfování. Ta pochází teprve z počátku tisíciletí, a to z rukou francouzských závodníků. V tomto článku bych vám rád zodpověděl často dotazované otázky ohledně nymfovacích návazců a pomůcek, které k této technice potřebujete. Do začátků této techniky budeme potřebovat vhodný nymfovací prut, naviják, tenkou nymfovací šňůru, jemné vlasce a dlouhý nymfovací návazec.

Návazce na francouzskou nymfu

Nejdůležitější část naší sestavy pro francouzské nymfování je bezesporu dlouhý nymfovací návazec, díky kterému jsme schopni naše mušky přirozeně prezentovat i na delší vzdálenost. V dnešní době je na trhu velké množství návazců v různých délkách, barvách a průměrech.

Stejně jako u klasických návazců pro muškaření můžeme návazce na francouzskou nymfu rozdělit na ujímané, neujímané a návazce svazované z vlasců různých průměrů.

Ujímané návazce

Nejčastěji se při lovu "na francouze" setkáváme s ujímanými návazci. Největší výhodou ujímaných návazců je absence uzlíků, s těmito návazci se tedy velmi dobře nahazuje. Důležité je, aby návazec co nejméně trpěl tvarovou pamětí a abychom ho dobře viděli, protože i návazec nám pomáhá při sledování záběrů lovených ryb.

Ujímané návazce pro francouzskou nymfu se v dnešní době nabízejí jak čiré, tak i ve velkém množství barev (včetně fluo barev), které nám výrazně zlepšují viditelnost naší sestavy. Je třeba podotknout, že návazce v krátkých verzích (do cca 450 cm) končí poměrně silným koncem 0,50-0,57 mm (zde myslím horní konec, který se spojuje s muškařskou šňůrou) a jsou tedy celkem těžké a při prezentování malých mušek na větší vzdálenost nám návazec mušky strhává a mušky jdou vodou nepřirozeně a nestíhají nám dobře propadat.

Neujímané návazce

Neujímané (rovné) návazce jsou také plně dostačující a při používání malých tungstenových mušek mají dle mého názoru tyto návazce i jednu výhodu. Mušky na tomto návazci odvodíte velmi přirozeně a návazec nemá vůči muškám téměř žádný odpor. Nevýhodou ale někdy je větší tendence k zamotání návazce na špičce prutu, a to hlavně když chytáte v dešti a návazce se vám lepí k blanku muškařského prutu.

I přes zmíněnou nevýhodu tento typ návazců s oblibou používám a sestavuji jej z vlasce o průměru 0,22 - 0,25 mm. Dobrým materiálem pro výrobu těchto návazců je JMC Kamoufil, ze kterého byly i první návazce od zakladatelů této techniky. Využít můžete i některé kaprařské camou vlasce, speciální měkké vlasce na mořský rybolov, nebo fluo vlasce, které se využívají především v přívlači. Z produktů na našem trhu mohu doporučit např. Hends Czech Competition Leader.

Tip: Na velké řeky můžete použít návazec ze silnějšího vlasce o průměru 0,30 - 0,40, tzv. Janusův návazec.

Návazce svazované

Svazované návazce se skládají z různých průměrů vlasců a jsou dva hlavní důvody, proč si někteří muškaři dělají své vlastní návazce. Za prvé - svazované návazce si můžete vyladit dle svých požadavků, co se týče délky, síly a nebo způsobu ujímání návazce. Za druhé - doma udělaný návazec vyjde muškaře levněji než komerčně vyráběné ujímané nebo neujímané francouzské návazce.

Nevýhodou svazovaných návazců jsou uzlíky, díky kterým návazec hůře prochází očky prutu. Tento problém se částečně dá vyřešit zalakováním uzlíků. Pokud si návazec chcete sestavit sami, pak mohu doporučit například vlasce STROFT v průměrech od 0,28 do 0,25 mm.

Délka francouzského návazce

Všechny výše uvedené typy návazců se shodují v délce, která se pohybuje v rozmezí 360 - 900 cm, setkat se můžete ale i s delšími (až 14 m). Do vašich začátků bude ideální návazec v délce 900 cm. S takto dlouhým francouzským návazcem odvodíte mušky na i dlouhou vzdálenost (ve většině situací lovíme na vzdálenost max. 6 - 8 metrů), a to je největší výhodou této techniky oproti klasické technice České nymfy, kdy se loví na krátkou vzdálenost - často jen pod špičkou prutu. Při použití devítimetrového návazce nám muškařská šňůra většinou pouze leží v navijáku a se šňůrou tedy vůbec nelovíme.

Francouzské návazce pro závodní muškaření

Mezinárodní pravidla nedovolují závodním muškařům použití dlouhých nymfovacích návazců, povolena je maximální délka návazce na dvě délky muškařského prutu. Mezi další omezení patří také zákaz používání některých druhů indikátorů (kuličkové, spirálové, splétané atd.) a také se celá sestava musí postupně zužovat. To znamená, že když mi návazec končí průměrem 0,25 mm, tak indikátor musí být o průměru stejném nebo nižším.

V závodním muškaření je tedy mnoho omezení a pravidla se často mění. Při současných pravidlech (rok 2019) délka návazce musí být okolo 450 cm (max 2 délky prutu). Muškařská nymfovací šňůra musí mít minimální průměr 0,55 mm. S krátkým návazcem tedy vyhazujete téměř vždycky část šňůry z prutu (což je podstatný rozdíl oproti chytání s dlouhými návazci, jak jsem popsal výše), je tedy velmi důležité, aby spoj návazce se šňůrou byl hladký a procházel dobře očkama prutu.

U velké většiny závodních muškařů se nesetkáte s prodávanými ujímanými návazci, převažují návazce svazované nebo neujímané. Hlavním důvodem je již zmíněná vysoká váha návazců, vyráběná v délkách okolo 450 cm. Je tedy důležité přizpůsobit návazec váze použitých mušek, použitému vybavení a lokalitě, na které budeme lovit.

Zpravidla se setkáváme s tím, že francouzské návazce závodníků začínají průměrem 0,28 mm a končí průměrem 0,22 - 0,25 mm.

V dalším pokračování článku si povíme něco o indikátorech pro lov s francouzským návazcem.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva