Moje nejúspěšnější muška | Články o muškaření | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé muškyMoje nejúspěšnější muška - Tutovka

Moje nejúspěšnější muška - Tutovka

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Pavel Adamovský

Nejúspěšnější muška může být pouze jedna. Každý, ale může mít jinou nejoblíbenější mušku. Článek představuje jednu z kategorie "nej".

Každý, kdo alespoň trochu bere muškaření vážně, musel být potěšen Lexikonem českých vazačů , který vyšel koncem roku 2000. Ihned po jeho obdržení jsem jím začal listovat a hledat své oblíbené mušky. Většinu z nich jsem v knížce brzy našel, ale marně jsem hledal mušku, se kterou slavím nejvíce rybářských úspěchů. Nejpodobnější muškou v Lexikonu je zřejmě Černá hloubková kukla pakomára (č.263) od Marka Eliáše, ale jak provedení, tak použití se dosti liší.

Jak zlí jazykové tvrdí, čeští vazači údajně navázali do Lexikonu úspěšné mušky, ne však ty svoje nej, nej. Ať je již pravda jakákoliv, rád bych všem tímto článkem hodil rukavici - neboť Vám představím svoji prozatím opravdu nejúspěšnější mušku. Musím podotknout, že nejsem excelentní vazač a že mušky vážu především proto, aby se líbily rybám a ne lidem a také aby byly co nejúčinnější. Preferuji mušky jednoduché a pokud možno "nerozbitné". Nerad trávím na rybách čas převazováním poškozených mušek. Muška je pro mě především prostředek k nachytání co největšího množství ryb.

Tutovka

Takže již něco ke slíbené mušce. Jak vidíte na obrázku, jedná se o napodobeninu pakomára se stříbrnou hlavičkou. Jak jsem se k této mušce dopracoval? Poprvé jsem chytal na koupenou nymfu černé barvy (vzor č. 2) před několika lety na Kačáku a přesvědčil jsem na ni několik opatrných lipanů. Dalším krokem byla opět koupená, supertěžká nymfa, která již obsahovala stříbrný korálek (vzor č. 3). Touto nymfou jsem prochytával ty nejhlubší tůně při výpravě ve východních Čechách a vzor byl opět velmi účinný. Každopádně první nymfa se mi zdála příliš lehká a druhá příliš těžká. Vzhledem k momentálnímu nedostatku materiálu (stříbrný drátek) a háčků jsem použil to, co bylo dostupné a výsledkem muška, kterou pracovně přezdívám Tutovka.

Vzor č.2

Co se mi na Tutovce líbí, je její univerzálnost. Považuji ji za nepřekonatelnou pro lov potočáků a duháků na řekách, rád ji vezme i lipan a také bílá ryba. Chytám s ní nejčastěji na odhazovanou a krátkou nymfu, dá se ale použít i na stojáku jako popotahovaný pakomár a také ji mám navázanou na streamerovém háčku. Co se týče ročních období, nenajdeme pro Tutovku vyloženě špatný měsíc. Její univerzálnost má i zeměpisný rozměr - zkoušel jsem ji na mnoha řekách po celé republice, obstála například na Vltavě nad i pod Lipnem, Vsetínské Bečvě, Kačáku, Mži, Otavě nebo na Vltavě v Praze-Troji. A jsem přesvědčen, že by obstála i jinde.

Vzor č.3

Navázat Tutovku je velice jednoduché. Použijeme blešivcový háček č. 10, 12, nebo 14. Navlečeme stříbrnou hlavičku a podle potřeby zatížíme háček olověným drátkem. Na konec přivážeme měděný drátek, kterým budeme později mušku kroužkovat. Nadabujeme tělíčko syntetickým černým dabingem a obtočíme měděný drátek směrem k hlavičce. Mušku máme hotovou, vidíte sami, že zdatnému vazačovi může navázání Tutovky trvat maximálně 2 minuty. Fantazii se samozřejmě meze nekladou - mušku je možné obměnit zlatou hlavičkou, zlatým nebo stříbrným kroužkováním, jinou barvou dabingu a podobně.

Abych nezapomněl - ještě před vázáním mušky zamáčkněte protihrot. Na Tutovku totiž budete chytat tolik ryb, že vám vůbec nebude vadit, když Vám některá z nich uteče. A pokud někdo bude chtít sebrat hozenou rukavici a podělit se o svoji nej, nej mušku, dejte nám vědět. Rádi Vaše příspěvky uveřejníme.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva