Muddler Minnow | Muškařský článek | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

Muddler Minnow

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Pavel Adamovský

Muddler Minnow patří nejznámější streamery. Článek obsahuje základní informace o této mušce.

Johna Goddarda již můžete znát z článku "Úvod do chytání na lury". Tentokrát se společně s ním podíváme na jednu z jeho oblíbených lur a vám také jistě velmi dobře známou mušku - Muddlera Minnow.

Muddler Minnow - tento původem americký vzor spatřil světlo světa ve Státech na počátku 60. let a téměř současně se stal senzací. Vzor vyvinul pan Don Gapen z minnesotské muškařské společnosti Gapen Fly Company, když se snažil napodobit místní druh střevle, rybu hojně se vyskytující v řece Nipigon v severním Ontariu a pstruhy často vyhledávanou pochoutkou. Jedná se o typ střevle s plochou hlavou, kterou místní nazývají „muddler“. Odtud pochází i název mušky. Sláva tohoto úspěšného vzoru se brzy rozšířila po celých Spojených Státech, protože se ukázalo, že muška je mimořádně účinná prakticky za všech podmínek, dokonce tam, kde se žádné střevle nevyskytovaly. Podobně jako další americké objevy dorazil nakonec Muddler Minnow za oceán, do Velké Británie, během roku 1967. V průběhu několika dalších let se její sláva dále šířila, neboť muška byla neuvěřitelně úspěšná na téměř všech britských větších nádržích. I dnes ji mnoho muškařů lovících na stojatých vodách řadí mezi nejoblíbenější vzory.

Muddler Minnow

Muddler Minnow patří spíš mezi lákadla (attractor pattern) než dráždidla (lure). Jako možné vysvětlení její úspěšnosti se nabízí skutečnost, že muška poměrně dobře imituje několik různých forem vodních živočichů. Přestože je možné na tuto mušku chytat téměř jakýmkoliv způsobem, John Goddard doporučuje lovit s pomalu se potápějící šňůrou nebo se šňůrou s potápivým koncem a stahovat mušku těsně pod hladinou, středním až pomalým tempem.

Navázat tuto mušku je poměrně obtížné, zvlášť pro začátečníky. Potřebujete černou vázací nit, kterou obvážete ramínko háčku až k oblouku, kde připevníte ocásek z malého výřezu z letkového pera krůty. Potom vytvoříte tělíčko mušky tak, že rovnoměrně omotáte ramínko háčku plochou zlatou lametkou odzadu, lehce za polovinu délky ramínka. Těsně před lametku přivážete křídla. Nejdříve navážete na háček velký chumáč šedé srsti z ocasu veverky (popř. černobílý bucktail (americký druh jelena) u vzorů vázaných na větších háčcích), který by měl přesahovat přes oblouk háčku. Poté na obě strany připevníte relativně velký výřez ze strakatého krůtího letkového pera pod úhlem cca 30 stupňů. Jestliže až dosud bylo vázání této mušky celkem jednoduché, nyní se dostáváme k poslednímu, relativně složitému kroku, kterým je navázání hlavičky z přírodní jelení srsti madlerovým způsobem.

Vzor na obrázku není navázán přesně jako Goddardem popisovaný vzor. Pokud chcete zkusit originál, tak zde máte materiály na vázání původního vzoru:

Háček : streamerový s prodlouženým ramínkem, velikost č.4-8
Vázací nit: černá
Ocásek: malý výřez z letkového pera krůty
Tělíčko: zlatá plochá lametka
Křídla vnitřní: šedá srst z ocasu veverky nebo černobílý bucktail u větších háčků
Křídla vnější: výřez ze strakatého letkového pera krůty
Hlavička: přírodní jelení srst

Přestože v současné době klasického Muddlera z krabiček vytlačují nejrůznější mušky z peří marabu, je tato muška stále účinná. Její velkou výhodou je univerzálnost použití. Mě muška nezklamala na Květoňově při lovu s intermediální šňůrou a přelstila i pstruhy a siveny na několika západočeských říčkách. Další možností je její použití při chytání na jezerech, když jsou duháci aktivní u hladiny. V tomto případě mušku vodíme na plovoucí nebo pomalu potápivé šňůře a přitahujeme ji těsně pod hladinou. Na muddlera můžeme zlákat i okouna, tlouště a určitě i jiné druhy dravých ryb. V malých velikostech dokonce Muddler Minnow může nahradit i chrostíka a pak s ním chytáme jako na suchou mušku. Sami vidíte od americké střevle jsme se již dostali dosti daleko.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva