Peter Ross | CzechNymph.cz

Peter Ross

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Pavel Adamovský

Další muška z knížky Johna Goddarda. Tentokrát máme v hledáčku svého času nejúspěšnější jezerní vzor v Anglii.

Po mušce Muddler Minnow vám představujeme další jezerní mušku z knížky Johna Goddarda "The Super Flies Of Still Water". Tentokrát je v hledáčku muška Peter Ross.

Muška Peter Ross je v Anglii velice známým a populárním vzorem. Svého času byla dokonce na britských ostrovech považována za největšího „jezerního zabijáka“. Tato muška se objevila na začátku 20. století a její vznik je spojen se jménem Peter Ross. Peter Ross vlastnil malý koloniál v městečku Killin v oblasti Perthshire a kromě toho byl zanícený a velice soutěživý muškař. Zajímavé je, že sám mušky nevázal, ale tvrdí se, že jednoho dne zašel k místnímu vazači s muškou Teal and Red, což byla tehdy velice populární jezerní muška, a navrhnul několik změn. Nový vzor se ukázal jako mnohem úspěšnější než Teal and Read a brzy si získal oblibu mezi místními muškaři, kteří jej pojmenovali po jeho autorovi.

Peter Ross

V minulosti se obecně tvrdilo, že vzor napodobuje sladkovodní blešivce, což se zdá trochu nepochopitelné, protože podobnost je více než mizerná. Dnes se spíše má za to, že Peter Ross je imitací malého potěru a také doporučované použití tomu odpovídá. Nejčastěji najdeme Petera Rosse (myšleno mušku, ne autora vzoru) na konci návazce a to hodně hluboko pod hladinou na potápivé šňůře. Tato metoda funguje za většiny podmínek, ale John Goddard doporučuje ještě jinou taktiku. Během července a srpna, kdy se velká hejna koljušek a jiného malého potěru odvažují ze zarostlých míst do mělké vody, je lepší použít plovoucí šňůru s odmaštěným návazcem. Za těchto podmínek můžeme nahazovat mušku podél břehu a vést ji těsně pod hladinou. Tento vzor by měl být vždy veden poměrně rychle, s častými škubnutími a pauzami.

Vázání vzoru začneme s několika koncovými pírky zlatého bažanta, které tvoří štěty mušky. Následuje úzká stříbrná lametka, kterou později okroužkujeme tělíčko mušky. Třetí materiál je opět stříbrná lametka, ale tentokrát široká. Touto lametkou vytvoříme zadní třetinu tělíčka mušky. Pro zbytek tělíčka je nejlepší použít jasně červený dubbing z tuleně (nemáme-li tuleně, můžeme použít i červenou vlnu nebo jiný materál). Tělíčko překroužkujeme stříbrnou lametkou a pak navážeme nožičky z černého slepičího pírka. Poslední operací je navázání křidélek. Na ně potřebujeme prsní pírka z čírky, které přivážeme u očka háčku tak, aby směřovala dozadu podobně, jak vidíte na obrázku.

Přestože se jedná o anglický vzor, nemusíte se obávat jej vyzkoušet i na domácích vodách. Nebude-li fungovat na českých stojácích (což bych se divil), zkuste jej vyzkoušet jako klasickou mokrou mušku na všech řekách, kde se vysazuje pstruh duhový.

Petru zdar!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva