Mušky pro lov lipanů | Fulling Mill | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé mušky10 mušek pro lov lipanů ze sortimentu Fulling Mill

10 mušek pro lov lipanů ze sortimentu Fulling Mill

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Samuel Piekar

Výběr 10 lipanových vzorů ze sortimentu anglické firmy Fulling Mill, které mají využití při lovu říčních lipanů v průběhu celého roku.


Lipan ulovený na umělou mušku

Anglická firma Fulling Mill je jedním z největších výrobců a producentů umělých mušek na světě. Z jejich sortimetu jsem si pro vás vybral 10 lipanových vzorů, které mají využití v průběhu celého roku. Lipan aktivně přijímá potravu v průběhu celého roku, není tedy nic nezvyklého vyrazit na lipany třeba v zimě. Nejlepším obdobím pro jejich lov je ale podzim. Lipany nejčastěji lovíme na nymfu a suchou mušku.

Moderní nymfy se neobejdou bez tungstenových hlaviček. Nejvíce univerzální barvou je stříbrná, do čistých a často rybáři navštěvovaných vod doporučuji hlavičky černé, ale lipan velmi dobře reaguje i na růžovou barvu a růžové hlavičky. Pro šumavské řeky a řeky s rašelinitou vodou používám naopak hlavičky měděné. Důležité taky je, aby byla muška něčím oživena, např. barevným típkem, kroužkováním nebo barevnou hlavičkou. Lipani milují takovéto spouštěče v růžové, oranžové, fialové nebo červené barvě.

Lov lipanů na suchou mušku je pro nás muškaře tou opravdovou srdcovou záležitostí a přípravu s výběrem mušek nesmíme podcenit. Důležité je zvolit opravdu malou velikost mušek, která se často pohybuje ve velikosti 18-20, vyjímkou ale není ani používání ještě mnohem menších mušek.

Nejčastější používané mušky jsou různé vzory jepic, rozenců a broučků.

Dirty Pink Shrimp

1) Výrazně zbarvený blešivec fluo růžový

Tento vzor má nějlepší využití v zimních měsících. Zimní nymfování mám silně spojené s lovem na blešivce, mezi můj oblíbený vzor tedy patří růžovo-fialový blešivec, po kterém lipani v zimních měsících doslova šílí.

SR Grayling special

2) Tungstenový nymfa Zaječí ouško s růžovou hlavičkou

Pro mne rozhodně jeden z nejzajímavějších lipanových vzorů, které Fulling Mill nabízí. Zajícové tělíčko v kombinaci s růžovo-oranžovým tipem, růžovým drátkem a růžovou tungstenovou hlavičkou kombinuje několik osvědčených kombinací v jeden vražedný celek. Ideální využití této mušky bude na podzim a v zimě.

Duracel Jig

3) Tungstenový jig Duracell s CDC nožičkami

Fialovo-modrý vzor se stříbrnou hlavičkou, který je sice z vazačského hlediska velmi jednoduchý, ale má všechno, co si od správné nymfičky představuji a odpovídá moderním závodnickým trendům. Vybaven je štěty z peří Coq de Leon, které má pod vodou nádhernou sklovitou strukturu, pro větší oživení má nožičky navázané z peří CDC, které se pod vodou chová velmi živě a váže na sebe bublinky vzduchu. Hezký vzor s univerzálním použitím během celé sezóny.

KJ CDC Red Tag

4) Tungstenový jig Rudořitka s CDC nožičkami

Celoroční vzor, který je výborný pro lov lipanů a pstruhů, rád ho ale používám i na lov bílé ryby. Oranžovému tipu, béžovému tělíčku, nožičkám z CDC a zlaté hlavičce jen tak žádná ryba neodolá. Tato muška na mém návazci nechybí téměř nikdy právě kvůli její univerzálnosti a efektivitě.

Tungstenový jig bažantí ocas s niklovou hlavičkou

5) Tungstenový jig bažantí ocas s niklovou hlavičkou

Bažantí vzor s černou hlavičkou, šťety z peří Coq de Leon a růžovým spouštěčem. Tmavá hlavička je dobrá varianta pro ochytané ryby, nebo do čisté vody. Osobně jsem používal velmi podobný vzor během svých návštěv v sousedním Rakousku. Tento vzor bažantí nymfy je velice univerzální během celé sezóny.

Red Neck Pheasant Tail

6) Tungstenová nymfa bažantí ocas s červeným límečkem

Další vzor univerzální bažantí nymfy v přírodních barvách s měděnou hlavičkou. Meděné hlavičky jsou na některých vodách tou nejlepší volbou, já je preferuji hodně na šumavských řekách, ty mají kyselejší vodu a i odstín vody je tmavší. Správná přírodnější nymfa, vhodná pro spoustu vod.

SR Grayling special

7) Squirminator Jig s tungstenovou hlavičkou jasně červený B/P

Žížalky z materiálu squirmy wormy jsou rozhodně nejkontroverznějšími nástrahami moderního muškaření. Jedni je milují, druzí naopak nenávidí, jedno je ale jisté, o jejich efektivitě nemůžete vědet nic, pokud se o ní nepřesvědčíte na vlastní oči. Tyto mušky mají celoroční použití, nejvíce vás ale mohou překvapit v přikalené a kalné vodě, nebo ve chvíli, kdy nemůžete chytit rybu na cokoliv jiného. Do velmi kalné vody doporučuji použít žížalu v růžové barvě.

McPhail CDC Olive Quill

8) Suchá CDC jepička olivové brčko B/P

Mušky z quilu (odrané páví pírko, bez paprsků) pro mne mají při lovu lipanů nenahraditelné místo, jedná se o opravdovou klasiku lipanových mušek, tyto mušky můžete také znát pod zdomácnělým názvem brčka. Tento materiál velmi realisticky napodobuje tělíčko jepic a není téměř ničim nahraditelný. Tento vzor vám mohu vřele doporučit pro většinu situací, se kterými se u vody setkáte od konce jara do pozdního podzimu!

JL Mole Cul

9) CDC Shuttlecock šedivý

Varianta CDC Shuttlecocka, která napodobuje malé olivové rozence. Díky absenci štětů se tato muška přirozeně lehce zaboří do vodní blanky, což pro rybu působí velmi přirozeně. Jedná se o vynikající vzor pro lov opatrných velkých lipanů. Použití této mušky vám doporučuji v případě, kdy ryby nejeví zájem o klasické vzory jepic.

JL Mole ´F´

10) Suchá CDC jepička "F Fly" šedivá

F fly byla jednou z vůbec prvních verzí mušek z CDC. Základem je několik CDC pírek na křídlo a tělíčko z olivového dubingu. Největší výhodou této mušky je její univerzální silueta a tenké tělíčko, které je lehce zabořené do vodní blanky. Tento vzor opět doporučuji v případě, kdy jsou ryby hodně opatrné, nebo když aktivně přijímají i jiné druhy hmyzu, než jsou jepice.

Lov lipanů je doménou pouze nás muškařů a podzimní lipanění je pro nás nezapomenutelný pojem, na který se těšíme celou sezónu. S variacemi těchto vzorů, lipany a ostatní druhy ryb, sám chytám a věřím, že vás rozhodně nezklamou a dovedou vás k vysněnému úlovku.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva