Squirmy Wormy | Vázání mušek | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyVázání Squirmy Wormy - Průvodce základními vázacími materiály

Squirmy Wormy - Průvodce základními vázacími materiály

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Ála Richie

Článek o základních vázacích materiálech, díky kterému již pro nikoho nebude žádný problém, vytvořit vlastní a maximálně účinný vzor Squirmy Wormy! Nenechte si ujít užitečné tipy, díky kterým budou Vaše vlastní vzory doslova magnetem na ryby!


Vzhledově, konstrukčně a dokonce i barevně velice bizarní, ale o to více účinné nástrahy moderní muškařiny 21. století!

Neuvěřitelně účinné a úspěšné, na druhou stranu velice kontroverzní Squirmy Wormy žížaly! Tyto moderní muškařské nástrahy jsou primárně určené pro lov říčních pstruhů potočních, duhových, sivenů a lipanů! Své využití najdou ale i při lovu duháků na stojatých vodách či při lovu bílých ryb, jako jsou tloušti, proudníci, plotice či parmy! Milují je i kapři, cejni a dokonce i líni z pomalu tekoucích mimopstruhových řek či rybníků. Z dravých ryb ji preferují obzvláště okouni a nezřídka je vezme i menší štička! Pokud se na dané lokalitě vyskytují i velké rudé larvy pakomárů – patentky – je efekt Squirmy Wormy žížalek o to drtivější. Vysoká účinnost spočívá v jigovém efektu v kombinaci s vábně se vlnícím silikonovým ocáskem. Již jen tyto dva zmíněné faktory dělají z těchto nástrah naprosto neodolatelná lákadla pro většinu sladkovodních ryb!

Pro „nevazače“ máme široký sortiment již navázaných jednoduchých a ověřených vzorů v naší nabídce kategorie umělých mušek SQUIRMY WORMY žížaly. Pro ty, kteří by si chtěli tyto novodobé muškařské speciality sami navázat, ale úplně přesně neví, jak na to, jsem připravil takový jednoduchý návod, jak na to! SQUIRMINATOR - VIDEO Z VÁZÁNÍ ÚČINNÉHO VZORU.


Základní a na vázání velice triviální vzory Squirmy Wormy v TOP barvách! Jasně červená se zlatou tungstenovou hlavičkou o průměru 3,5 mm & fluo růžová se stříbrnou hlavičkou stejné velikosti. Obě verze navázány na výborném bezprotihrotovém háčku Hanák Competition Superb!

Pojďme si tedy říci něco o základních vázacích materiálech pro vázání super-účinných nástrah:

Háček: Neboť chceme zamezit hlavně tomu, aby během lovu docházelo k častému váznutí „mušky“ o dno s rizikem jejího následného utržení, vybíráme hlavně z háčků jigových, které jsou v dnešní době v drtivé většině k dostání v bezprotihrotové verzi, což je výborné a pro ryby rozhodně tou šetrnější volbou! Pro tyto účely se výtečně hodí např. Jigový háček Fulling Mill nebo Hanák Competition Superb. Oba zmíněné typy kvalitních háčků mají hrot přihnutý k raménku háčku, což zamezuje otupení hrotu a navíc na takovém háčku ryba lépe drží.  Samozřejmě je ale možné používat i jiné jigové háčky dle vlastních požadavků.

Dalším typem vhodných háčků jsou blešivcové, nebo typy označené jako Grub – pro případy, kdy chceme vázat SQUIRMY WORMY s volnými konci gumičky z obou stran háčku jako je tomu např. u mušky Wiggly Worm. Vzory umělých mušek navázaných na takovém typu háčku a v takovém konceptu jsou univerzálně použitelné jak na řece, tak i na stojaté vodě, na revírech pstruhových i mimopstruhových!

Ideální a nejčastěji používaná velikost háčku je 10 – 14. Pro velké a „šťavnatější“ vzory je možné použít i háček velikosti 8. Menší háčky bych vzhledem k průměru hlavního vázacího materiálu – silikonové gumičky – nedoporučoval.


Pěkný říční duhák neodolal oranžovému vzoru GH Bright Orange Squirmy/Wiggly Wormy. Tento vzor je, jak vidíte z obrázku, navázán na blešivcovém háčku s protaženou silikonovou gumičkou skrze zlatý tungstenový korálek ECO+ na obě strany háčku! Takové typy mušek jsou výtečné i pro lov na stojatých vodách, kdy pomalým stahováním dosáhneme jemného pulzujícího pohybu obou konců volného "tělíčka".

Hlavička: Jako hlavičku nejčastěji používáme tungstenové hlavičky ve velikostech 3 – 4,5 mm. Univerzální velikost hlavičky je např. 3,5 mm v kombinaci s velikostí háčku č. 12. Při vázání říčních vzorů: Používání jiných typů kuliček, než wolframových, není příliš smysluplné, neboť lehčí mosazné korálky nestáhnou naši nástrahu až na dno a nedocílí požadovaného jigového efekt, který rozpohybuje jemný silikonový ocásek. Muška je potom tedy „mrtvá“.
Jinak tomu je u vázání vzorů jezerních, u kterých je jemné a přirozené vznášení se mušky ve vodním sloupci naopak vítané. U takových vzorů mosazné korálky klidně použijeme, popř. není problém zatěžovací hlavičku z vázání úplně vypustit a vázat Squirmy Wormy nezatížené!

Co se týče barvy hlaviček, fantazii se u těchto vzorů umělých nástrah nekladou žádné meze. Samozřejmě mezi nejzákladnější a nejspolehlivější budou vždy patřit hlavičky zlaté a stříbrné, které padnou ke každé barvě tělíčka. Můžeme ale bez obav používat hlavičky metalických nebo fluo a pastelových barev, které sladíme s barvou tělíčka mušky, nebo naopak vytvoříme kontrast barev při použití jiné barvy hlavičky, než jakou má vlastní tělíčko.

Tělíčko a ocásek: Konečně se dostáváme k tomu, co dělá tento typ „tungstenových nymf“ tak výjimečným a zároveň i kontroverzním, a to je materiál, ze kterého je vytvářeno „tělíčko“ a ocásek. Jen si dovolím čistě technickou a nestrannou poznámku - aniž bych se SQUIRMY WORMY vzorů nějak zastával - nejedná se o totožný materiál, ze kterého jsou vyráběny twistery, rippery popř. další gumové nástrahy určené pro přívlač. Materiál, ze kterého se váží tyto žížalky se chová ve vodě při vedení úplně jinak a proto tyto „mušky“ nelze označovat za nástrahy vláčecí, neboť se při většině muškařských technik ani aktivně nevedou (i když dodatky v rybářském řádu pro rok 2019, týkající se právě naší muškařské disciplíny, mluví trošku jiným a do jisté míry sporným a opět trošku neurčitým jazykem vyzívající některé jedince k oné české vynalézavosti a obcházení nejasně napsaných „pravidel“).

Ale zpět k materiálu tělíčka/ocásku. Nemá smysl nic vymýšlet a nejlepší je, zakoupit si speciální vázací materiály přímo určené k těmto účelům. Výtečně se na to tedy hodí Squirmy Legs od firmy FlyBox, popř. Veniard Worm Body. Tady jen upozorním, že verze od Veniardu jsou trošku tužší, což je skvělé pro životnost mušky, na druhou stranu je muška při kratších délkách ocásku míň pohyblivá, než verze vázané ze Squirmy Legs!
Barevná škála je v dnešní době více než dostačující. Nebudete mít tedy problém navázat tradiční a osvědčené vzory, ale i vymýšlet vzory vlastní a netradiční, které jsou rybami velice často vítané!


Chartreuse Squirmy Wormy s oranžovou metalickou hlavičkou. Výtečný vzor na říční i jezerní duháky, okouny ale i divoké horské potočáky!

Nit: Dalším důležitým materiálem je i vázací nit. Nepoužívejte nitě příliš tenké a příliš stočené. Takové vám mohou tělíčkový materiál při větším zatažení i proříznout. Naopak jsou skvělé nitě pevné a ploché, které tělíčkový materiál lépe překrývají a přitahují k raménku háčku. Pro tento účel se skvěle hodí Hends Effect Thread ve velké škále fluo barev nebo neutrální bílá nit Dyneema Thread. Barvu nití opět můžete ladit dle barvy tělíčka, popř. si můžete pohrávat s průsvitností tělíčkového materiálu a používat nitě jinak barevné. Takto ovinuté raménko háčku tělíčkovým materiálem prosvítá a vytváří tak velice atraktivní efekt! Vázací nití můžete vytvářet i různé límečky za hlavičkou, které mušku opět obohatí a budou plnit účely spouštěče záběru.

Lepidlo: Záměrně píši lepidlo, neboť vázací i jiné typy laků obsahují složky, které tělíčkový materiál leptají, takže ho lak rozhodně nepoužívejte!!! Pro fixaci Squirmy materiálu na háček se výtečně hodí vteřinové lepidlo, popř. UV lepidlo typu Bug Bond nebo UV Glass Resign od Fulling Millu na závěrečné zakápnutí uzlu u hlavičky a následné vytvrzení UV baterkou.

Samozřejmě, vyvázání umělých mušek nejsou naštěstí striktně určeny žádné meze, je proto možné používat i více typů vázacího materiálu, ať už přírodní i syntetické dubbingy na tělíčko nebo hruď, klasické či blobové šenylky, slepičí srpky na palmerovaná tělíčka, gumové nožičky, více korálků v tělíčku. Silikonová gumička může být různě dlouhá a také navázána např. nestandardně napříč ramenénka háčku atd.

Pohrejte si tedy u Vašeho vázacího svěráčku s Vaší fantazií v kombinaci s Vašimi vazačskými dovednostmi a nebojte se sdílet Vaše výtvory v diskuzi pod tímto článkem! 😉

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva