Kapr na mušku | Muškařská výbava & další pomůcky | CzechNymph.cz
HomeČlánkyNáčiníLov kaprů na umělou mušku - Muškařská výbava & další pomůcky

Lov kaprů na umělou mušku - Muškařská výbava & další pomůcky

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Ála Richie

Univerzální průvodce vhodným muškařským vybavením a nápomocnými doplňky, které jsou nezbytné při lovu kaprovitých ryb na umělou mušku na stojatých vodách a pomalu tekoucích mimopstruhových řekách!


Nádherný zlatý šupináč úctyhodných rozměrů a ve skvělé kondici neodolal mé mušce, kterou jsem mu nabídl poblíž hustého rákosí takřka na délku mého muškařského prutu. Takto krásná a dokonale stavěná zdravá ryba je vždy důvodem k mé velké radosti!

Vhodná muškařská výbava

Vhodné muškařské pruty jsou v kategorii AFTMA 7 či 8 v délce 9 stop (275 cm) a v nějakých speciálních případech – výskyt opravdu velkých ryb kolem padlých stromů a vodních překážek -  jsou vhodné pruty kategorie AFTMA 9.  Pruty se špičkovou akcí jsou vhodnější pro silové zdolávání velké ryby, než pruty s akcí pomalejší, do kterých se nemůžete při zdolávání tolik opřít.

Muškařský naviják by měl určitě vhodně váhově doplňovat zvolený prut a měl by mít dostatečnou kapacitu pro muškařskou a podkladovou šňůru! Silné a velké kaprovité ryby při svém divokém výpadu ihned po záseku takřka vždy vytáhnou z navijáku celou šňůru, proto je vhodné pojistit tuto situaci podkladovou šňůrou, díky které nepřijdeme o cenný úlovek! Vhodný naviják pro lov velkých kaprů by měl být tedy dostatečně velký s kvalitní diskovou a snadno ovladatelnou brzdou.

Muškařská šňůra musí samozřejmě odpovídat kategorii použitého prutu a rozhodně jsou vhodnější jednostranně ujímané typy WF - silnější hlava/břicho a tenký running. Ale např. při prezentaci mušky na delší vzdálenost je často lepší použít muškařskou šňůru o kategorii nižší, aby její dopad na hladinu ryby nepoplašil. Vhodné jsou muškařské šňůry plovoucí, ale samozřejmě se dá použít i jiný typ, např. typ podpovrchové - Hover, která je po plovoucí šňůře nejvhodnější!  Důležitou částí muškařské šňůry je její jádro, které by mělo být průtažné, aby po záseku vykrylo první prudký výpad ryby. V opačném případě velice často dochází k přetržení vlasce.

Co se samotných koncových návazců týče, je určitě vhodné používat pro ryby hůře viditelné fluocarbonové vlasce o průměru 0, 22 – 0,28 mm. Omezíte tak riziko utržení velké ryby a v případě, že kapr zajede do nějaké plovoucí překážky, je naděje k vyproštění ryby silnějším tahem, aniž byste hned urazili návazec a rybu ztratili!


Temně olivově zbarvený kapr, kterého jsem zasekl poblíž padlého stromu, na kterém mi poté i zapózoval vedle mého muškařského prutu pro fotku. Stejně jako jiné ryby, kapři se umí velice dobře maskovat dle jejich přirozeného životního prostředí. Kouzlo přírody funguje i zde!

Ostatní výbava usnadňující náročný lov

Mějte na paměti, že při aktivním lovu kaprů na umělou mušku budete hodně v pohybu a mnohdy se ocitnete v drsném terénu či náročné situaci. Když k tomu připočteme velice horké a slunečné počasí, jedná se často o velice obtížné podmínky, kterým se musíte přizpůsobit.

Snažte se proto být „co nejlehčí“!
Lehce a vzdušně se oblékněte. Naprosto stačí lehká a prodyšná košilekoupací šortkyz rychleschnoucího materiálu, jemná čepice s dlouhým kšiltem chránící vaši hlavu před úžehem a nějaké vhodné sandály, které budou chránit vaše chodidla v průběhu brodění bahnem a napadanými větvemi.
Vedle muškařského prutu si vezměte k vodě jen to nejnutnější vybavení, které schováte např. do vodovzdorné ledvinky. Bohatě vám tedy postačí povolenka k rybolovu, cívka dostatečně silného vlascekrabička s muškamišvýcarský nožík s více funkcemi, peánmíra a popř. nějaký šikovný lehký či skládací podběrák, který vám často poslouží jako provizorní štít při protloukávání se bujnou a mnohdy pálivou pobřežní vegetací. Velice důležitým doplňkem jsou polarizační brýle, které vám pomohou prohlédnout lesklou vodní hladinu a najít váš rybí cíl nebo nepříjemné překážky! Určitě si přibalte i nějakou výživnou svačinkudostatečné množství tekutin, které zavodní vaše tělo v horkém dni a déle tak u vody vydržíte soustředění na lov, než abyste řešili dehydrataci a úpal!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva