U svěráčku - Carp Tuty | Kapr na mušku | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé muškyU svěráčku - AR Carp Tuty
Články o muškaření
HomeČlánkyUmělé muškyU svěráčku - AR Carp Tuty

U svěráčku - AR Carp Tuty

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Ála Richie

Horké letní měsíce nám muškařům mnohdy neumožňují navštěvovat pstruhové vody se scénářem pravidelného celodenního zdolávání aktivních ryb jako ze začátku sezony. Salmonidé jsou v takovém období naopak aktivní pouze časně z rána, nebo pozdě večer. Přes den přežívají letní „pařáky“ v okysličených a nejstudenějších partiích řek a jezer (u dna) a nejsou prakticky, až na některé výjimky, vůbec aktivní. V takových dnech máme 3 možnosti: A) Plýtvat drahocennou energíí na pstruhových vodách. B) Obléct si plavky a celý den proležet u vody. C) Zůstat věrný své „nemoci“ a vyrazit úplně „jiným směrem“ - a to na lov vyhřívajících se kaprů!


AR Carp Tuty a její oběť. TOP kaprová muška vypadá v mokrém stavu jako živá kukla velkého tmavého pakomára, co myslíte?

Muška, kterou jsem zvolil pro tento díl, je výbornou volbou právě pro letní lovy kaprů pod hladinou. Při vyvíjení AR Carp Tuty jsem původně vycházel z klasických pakomárových mušek, které se běžně používají při jezerním muškaření - při lovu pstruhů.

AR Carp Tuty jsem pro tyto účely začal vázat ve větších velikostech, neboť kapry je nutné zaujmout ihned po dopadu mušky do jejich teritoria. Během relaxu při letním slunění a čerpání kyslíku z hladiny musejí mít důvod se po mušce aktivně ohnat a nasát ji, jako masité sousto.

Hlavním hnacím motorem pro úspěšný den muškaře, který se v letních měsících orientuje na lov kaprů pod hladinou, je ovšem samotný styl lovu.


Pěkný lysec odpočívá po divokém souboji vedle mého muškařského vybavení v mělké vodě blízko břehu. AR Carp Tuty boduje!

Způsob lovu a výbava:

Velice důležité je najít hejno ryb. V případě, že narazíte na rychle plující samotáře mimo skupinu, šance na úspěch se velice zmenšuje. V takovém případě běžte raději dál a neztrácejte čas pokusy o ulovení ryb!

Dobrý tip:

Před vlastním lovem obejděte celý revír (malé rybníky), nebo alespoň jeho nejatraktivnější části (v případě rozsáhlého jezera), kde byste výskyt kaprů pod hladinou mohli očekávat!

Tyto průzkumy jsou velice důležité. Během nich můžete odpozorovat aktivitu a chování ryb + další faktory a dle toho se při vlastním lovu zachovat - poznatky z průzkumu přenést do praxe!

Kapři a amuři se mnohdy vyskytují i poblíž volně plujících překážek (vodní řasa, lakušníky, napadané větve po letní bouřce…), které jim poskytují zdánlivou ochranu - ryby se tak maskují před predátory. Rovněž převislé větve stromů nad vodní hladinou jsou výborným optickým úkrytem a o rákosí ani nemluvě.

V případě, že narazíte na početné hejno vyhřívajících se ryb na volné vodě, máte takřka vyhráno. Musíte ovšem dávat velký pozor na poplašení ryb v celém hejnu - hlavně špatným hodem s těžkým dopadem šňůry na vodní hladinu v blízkosti ryb, popřípadě nesprávnou prezentací mušky (rychlé tažení, nepřirozený pohyb, tažení mušky přes ryby…). Dbejte proto hlavně na to, abyste se k hejnu přiblížili co nejtišeji a nejblíže (ať už při lovu ze břehu či z boatu) a nahazovali co nejjemněji, jak jen to umíte.

V této problematice jsou mé zkušenosti z různých revírů odlišné. V případě, kdy došlo k poplašení ryb (byť i zaseknutím a zdoláváním jedné ryby z hejna), jsem na revíru mohl pozorovat situaci, kdy se ryby rozjely pár metrů mimo původní stanoviště, ovšem po chvíli byly opět v klidu a „chytatelné“ na jiném místě. Na jiném revíru (přírodnějšího charakteru) jsem naopak po prvním poplašení ryb mohl opustit revír, nebo si dát několikahodinovou pauzu v lovu, neboť poplašené ryby zmizely ke dnu a aktivní pod hladinou byly opět až druhý den.

Proto je velice důležité si „ošahat terén“ a v žádném případě nejednat zbrkle, aniž byste věděli, jak se ryby po vašem neuváženém kroku zachovají.

Při způsobu, který se nazývá „Sight Fishing“ – „chytání na oko“ a je pro lov kaprů pod hladinou z mých zkušeností nejvhodnější, je velice důležité neunáhlit se při vlastním zasekávání ryby. Tato metoda je velice vzrušující, neboť můžete pozorovat, jak kapr pomalu nasává vaši mušku. Negativní stránka věci je, že i díky této skutečnosti, kdy celý proces rybího záběru máte jako na talíři, předčasně seknete a mušku rybě vytrhnete z tlamy. Ryba si po chvíli samozřejmě uvědomí, že něco není v pořádku a většinou zmateně odpluje, v případě škrábnutí háčkem se poplaší a šance na její ulovení je ztracena.

Krátce k výbavě:

Při lovu kaprů popsanou metodou se mi nejvíce osvědčila sestava prutu kategorie 5wt – 8wt délky 9 stop s intermediální či Hover šňůrou barvy clear. Záleží hlavně na podmínkách, ve kterých budete lovit a jak velké kapry či amury můžete zapřáhnout! Je určitě vhodné používat silnější průměry fluocarbonového návazce (0,20 – 0,28 mm), čímž omezíte možnost utržení ryby a v případě, že vám kapr zajede do nějaké plovoucí překážky či vázky, ho z ní můžete silnějším tahem uvolnit, aniž byste, vlivem podcenění síly vlasce, rybu hned urazili!


AR Carp Tuty ve svěráčku. Velká bílá imitace dýchacích orgánů z jemného peří marabou - skvěle viditelný prvek v případě cíleného lovu "na oko"!!

Používaný vázací materiál:

Háček:
Pro Carp Tuty a pakomárové mušky obecně nejraději používám háčky s označením  H330BL velikosti č. 8-12 a háčky typu H300BL velikosti č. 10-14. Jedná se samozřejmě o bezprotihrotové háčky s ostrým hrotem, hlubokým obloučkem a celkem slušnou pevností. Při lovu kaprů a amurů v rákosí a „zarostlém vodním terénu“ raději volím pakomáry navázané na háčcích H300BL, které pokládám přeci jen za pevnější než H330BL, u kterých se mi občas stalo, že při „páčení“ kapra z hustého porostu háček nevydržel silný tlak a mírně se narovnal, což znamenalo ztrátu ryby. Na volné vodě, kde je dostatek prostoru a času na zdolávání, se používání H330BL nebojím. Na druhou stranu opět myslete na to, že čím dříve rybu zdoláte, tím méně bude z boje vyčerpána!

Nit:
Nejlepší volbou je nit v barvě celé mušky – v tomto případě černá pevná nit. Důležitý je i průměr nitě, který nám do jisté míry zajišťuje štíhlou siluetu celé mušky, takže nejlépe se hodí průměry do 0,06.

Tělíčkový dubbing:
Výhradně používám dubbing ze srsti tuleně – Seal Dubbing (popřípadě Gleamy Dubbing, což je umělá imitace tulení srsti). Nespornou výhodou jsou výborné vlastnosti, které tulení srst vlastní pod vodou projevuje – lom světla, lesk, hrubá silueta… Nevýhodou je horší manipulace se srstí při vlastním vázání - a to nanášení dubbingu na nit, dále i vyšší cena tohoto typu dubbingu - Seal. Barvu Carp Tuty při lovu kaprů a amurů z 90% volím černý Seal Dubbing, z něhož je muška při metodě „Sight fishing“ nejlépe viditelná. Mohu ji pod hladinou dokonale sledovat a ihned reagovat zásekem při zmizení mušky v kapří tlamě.

Kroužkování:
Pro tento účel používám černý Flexi Floss o průměru 1 mm. Jedná se o jakousi plochou pololesklou gumičku, která se skládá z jemných pružných vláken. Jak píši ve vázacím postupu – při kroužkování tělíčka tento materiál napínám, aby zároveň fixoval tělíčkový dubbing. Zpočátku jsem se bál, že tento materiál v kombinaci s napnutím a stykem s vodou bude podléhat puchření, ale ani u jedné Carp Tuty se mi to ještě nestalo, takže mohu s jistotou doporučit. Další možností je použití půlkulatého průsvitného bodyglassu, který se pro kroužkování imitací pakomářích kukel používá primárně.

Hruď:
Hruď vážu ze stejného materiálu jako tělíčko – Black Seal Dubbing (Gleamy Dubbing). Jen ji vážu objemnější, což výborně kontrastuje s tenkým tělíčkem ve výsledné siluetě mušky.

Zárodky křídel – „líčka“:
Stejný materiál jako pro kroužkování tílka – Flexi Floss 1mm, ovšem v tomto případě v barvě Red.

Jedná se zároveň i jakýsi „spouštěč“ záběru, který překrývá černou hruď a tím vytváří kontrastní přechody, jež jsou pro rybu mnohdy velice atraktivní.

„Dýchací orgány“:
Vzhledem k tomu, že s muškou chytám jako propadávanou pod vodní blankou, nepoužívám CDC, které by mušku zachytilo přesně ve vodní blance (princip mušek typu Shutlecock), ale bílé Marabou peří. To se pod vodou krásně rozplyne, zachytává vodní bublinky a působí velice přirozeně jednak jako reálné dýchací orgány pakomáří kukly, tak i jako kontrastní bod spolu se zárodky křídel z Flexi Flossu oproti černé mušce.

Lak:
Neopomenutelná součást vázacích materiálů sloužící k fixaci mušky v jednotlivých mezikrocích a pro finální zalakování černé hlavičky vytvořené z vázací nitě.


Pěkný velký říční kapr ulovený na mušku v hlubší tůni vedlejšího říčního proudu. Říční kapři jsou zvláště bojovní, buďte připraveni na divoké výpady!

Popis vázacího postupu:

Krok 1:
V první fázi vázacího postupu si upevníme bezprotihrotový háček H330BL bronze do čelistí svěráčku a naneseme základovou vrstvičku laku po celé délce háčku. Několika oviny si přichytíme tenkou černou vázací nit.

Krok 2:
Do vytvořeného základu si pevně přichytíme černý Flexi Floss (popřípadě půlkulatý bodyglass). Při přivazování tohoto pružného kroužkovacího materiálu se přesuňte až k obloučku háčku, odkud budete tvořit samotné tělíčko mušky.

Krok 3:
Z černého tuleního dubbingu si vytvoříme souměrné tělíčko, které si vyčešeme suchým zipem. Tato část mušky by měla být co nejdelší, a proto začněte nejlépe v polovině obloučku háčku a zakončete dubbování ve ¾ délky háčku.

Krok 4:
Nadubbované tílko překroužkujeme černým Flexi Flossem, který nám vytvoří efekt okysličeného segmentovaného tělíčka kukly pakomára. Flexi floss na konci zafixujeme vázací nití a zbytek odstřihneme. Flexi Floss při kroužkování napínám, aby tak utahoval celé tělíčko a nehrozilo jeho uvolnění při namočení mušky. Vyčesání dubbingu suchým zipem můžeme ještě jednou zopakovat a rovněž je dobré vytahat pinzetou delší chloupky, které nám trčí nepřirozeně z dubbingu.

Krok 5:
Z oranžového Flexi Flossu si přivážeme 2 krátké „stopky“ směřující dozadu. Stopky nejlépe navazujte každou zvlášť a přesvědčujte se, zda jsou přivázány opravdu přesně na boku a naplocho. Vyhnete se tak nepřirozenému překrucování materiálu při přetahování přes hruď mušky při kroku 8.

Krok 6:
Přivážeme jemný snopeček bílého peří Marabou a před očkem ho zatrhneme (nikoliv zastřihneme!!!) na požadovanou délku, která by měla být cca 4 mm (úměrná k velikosti celé mušky). Nití se vrátíme na konec hrudní části a vytvořený prostor pro hrudní dubbing si zalakujeme.

Krok 7:
Nadubbujeme si hustou hruď z černého dubbingu tuleně a jemně ji vyčešeme suchým zipem. V této fázi nanášejte více dubbingu, neboť hruď musí být objemnější, než štíhlé tělíčko a musí být patrné jasné rozhraní těchto dvou částí.

Krok 8:
Přehneme „stopky“ z oranžového Flexi Flosu směrem k očku háčku přes hruď, čímž vytvoříme imitaci zárodků křídel. Rovněž jako u kroužkování – Flexi Floss natáhněte přes hruď a poté zafixujte nití. Před „dýchacím ústrojím“ z bílého marabou peří vytvoříme malou černou hlavičku z vázací nitě, kterou zakončíme ztracenými uzly a důkladně ji zalakujeme. Celou mušku můžeme ještě zakončit celkovým vyčesáním pomocí suchého zipu a Carp Tuty je připravena do boje!


Pěkný zlatý kapr z malého lesního rybníka byl chycen pod převislými větvemi na můj oblíbený kaprový vzor AR Carp Tuty. Zkuste ho!

Slova na závěr:

Toto léto jsem trávil hlavně cíleným lovem kaprů na mušku. Teploty a jasná obloha s rozpáleným sluncem tomu přály, a tak jsem zažil mnoho krásných a adrenalinových chvil při plížení se ke kaprům a amurům, nabízení jim mé mušky přímo „před čumák“ a samotným zdoláváním těchto bojovných ryb Čech. Kapry jsem lovil z boatu, ze břehu a častokrát jsem i po prsa zabrozený v bahnitém rybníku servíroval Carp Tuty přímo před kapří tlamy pouze na délku prutu – bez nahazování.

V tomto měsíci je ještě stále šance strávit hezký a úspěšný den cíleným lovem kaprů pod hladinou! Proto neváhejte, navažte si pár mých vzorů a zkuste štěstí s Carp Tuty!

Pokud ještě nemáte navázané žádné mušky, můžete si prohlédnout naši sekci Kaprové mušky v našem eShopu. A pokud se chcete dozvědět více o lovu kaprů na umělou mušku, podívejte se na další články na toto téma!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva