Muškaření na Rolavě | články o muškaření | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyRevíryRolava po deseti letech

Rolava po deseti letech

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Pavel Adamovský

Jedna říčka, dvě návštěvy, mezi kterými uběhlo deset let.


Siven z Rolavy

Rolavu jsem s rybářským prutem navštívil po rovných deseti letech a zde je krátké shrnutí mých dojmů.

Hlavním rolavským magnetem se pro mě v minulosti stala populace divokého sivena, který před deseti lety v Rolavě mezi rybími druhy dominoval. Vzpomínky ale také patřily krásné krušnohorské přírodě a divokosti řeky především v jejích výše položených partiích v okolí městečka Nejdek. Rolava si prožila své především během vlády komunistů a dodnes se můžeme setkat s tím, že si nerybářská veřejnost stále myslí, že ryby v Rolavě žádné nejsou. A také se údajně s pískem a kameny ze dna Rolavy dodnes nakládá jako s nebezpečným odpadem, což je důsledek „radioaktivace“ říčky během dob, kdy se v okolí těžil uran.

Dobrá zpráva pro muškaře je, že Rolava i dnes nabízí skvělé podmínky pro muškaření a výlet do tohoto koutu západních Čech má (alespoň pro mě) stále nádech lokální turistické exotiky.

Důležitým zjištěním rybářské minivýpravy na Rolavu bylo, že populace sivena v řece stále existuje, ale siven je postupně vytlačování pstruhem potočním, ať již v důsledku intenzivního vysazování potočáka a nebo také postupným snižováním kyselosti vody v Rolavě. Jestliže před deseti lety byl siven dominantou Rolavy i v úsecích pod Nejdkem, letos jsme na první siveny narazili až v horní části Nejdku a siven začal být dominantním rybím druhem až v okolí Nových Hamrů. Také průměrná délka sivenů se výrazně snížila, což je zřejmě důsledkem toho, že se dnes většina sivení populace nachází až ve výše položených a tudíž méně úživných partiích Rolavy.

Jednoznačním vítězem posledního destiletí se stal potočák, jehož počty šly v Rolavě strmě vzhůru. V dolních úsecích řeky mezi Karlovými Vary a Starou Rolí jsme chytali především menší ryby do dvaceti centimetrů, což připisujeme většímu rybářskému tlaku, který v této části Rolavy podle místních znalců je. Největší exempláře jsme zaregistrovali přímo v Nejdku ve městě, kde se daly chytit i ryby přes třicet centimetrů. A vůbec chytání v regulovaném úseku v  Nejdku je nezapomenutelné, protože regulaci tvoří vysoké betonové zdi, které se snaží zkrotit jinak těžce spoutatelnou horskou říčku.

V letošním roce jsem poprvé navštívil i vysoko položené partie Rolavy nad Novými Hamry. Všem, co máte rádi lov kapitálních ryb, tak vás před tímto úsekem varuji. Všem ostatním tento Rolavu v těchto místech vřele doporučuji. Chytají se zde sice především sivenní sardinky, ale kombinace horské přírody, divoké řeky a přírodní rybí populace stojí za vyzkoušení. Přece jen nemáme tolik revírů s životaschopnou populací sivena...

Jediný úsek, který jsem po deseti letech nenavštívil, byla Rolava přímo v Karlových Varech. Ale alespoň mám další důvod na Rolavu opět někdy zajet. Snad dříve než za dalších deset let.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva