Muškaření ve Valle Salus | Trentino, Itálie | CzechNymph.cz

🔥 Vázací sezona je v plném proudu, navštivte naši kategorii "Vázací materiály a pomůcky" a doplňte zásoby! 🤩👍

HomeČlánkyRevíryMuškaření ve Valle Salus, Trentino, Itálie

Muškaření ve Valle Salus, Trentino, Itálie

Kategorie: Muškařské revíry | Autor: Samuel Piekar

Informace o možnostech muškaření v údolí Valle Salus v italské oblasti Trentino.


Muškaření v oblasti Trentino

Valle Salus je jedním z trentinských údolí, o kterém většina z vás doposud zřejmě ještě neslyšela. Oblast je známá především lázeňským centrem Comano Terme, ale jinak zde stále narazíte na místa nedotčená masivním turismem. Pro muškaření je oblast víc než zajímavá i díky tomu, že místní rybářské sdružení Alto Sarca se snaží obhospodařovat vody, jak jen to jde. V oblasti se také konalo již několik mezinárodních šampionátů v muškaření (Mistrovství Evropy i Mistrovství světa).

Ve Valle Salus se můžete těšit na lov v horských potocích, větší dolomitové řece Sarce a křišťálově čistých jezerech v nadmořských výškách i přes 2000 m n.m. Navíc zde můžete váš milovaný koníček spojit i s dalšími volnočasovými aktivitami v přírodě nebo i pobytem s rodinou.

Jaké ryby budeme lovit

Mezi nejčastější úlovky v řekách a jezerech patří pstruh potoční a další druhy lososovitých ryb - pstruh duhový, lipan nebo siven. Stejně jako i ve Slovinsku zde můžete na řece ulovit pstruha mramorovaného. Ve stojatých vodách může být třešničkou na dortu třeba úlovek jezerní formy pstruha obecného nebo síha marény. Síhové nejradši obývají hluboká jezera a mají výborné maso, kvůli kterému jsou ve všech alpských zemích velmi ceněni. Ulovit síha marénu na mušku není úplně jednoduché, ale rozhodně ne nemožné. V místních vodách žijí i různé druhy bílých ryb, nejznámějším zástupcem bude jelec tloušť, který je kvůli složení místní vody zlatavě zbarvený.


Valle Salus

Vhodná část sezóny

Muškařit můžete v oblasti už od raného jara, začátek sezóny se tu podle vod liší, ale nejčastěji sezóna začíná mezi únorem a březnem. Na začátku sezóny tedy ještě můžete dopoledne lyžovat na místních svazích a odpoledne vyrazit k vodě! Rozhodně se ale vyhněte období tání sněhu, které zde probíhá většinou v průběhu května. Sněhová voda je zvednutá a studená a ryby v ní přijímají potravu velmi sporadicky. Toto pravidlo rozhodně neplatí jen zde, ale i ve všech okolních alpských zemích. V červenci a srpnu už jsou podmínky pro muškaření opět dobré. Výborným obdobím je obecně září, ale bohužel posledním dnem v měsíci, až na výjimku několika vod, zde sezóna končí. Důvodem je zajištění úspěšného výtěru pstruhů potočních.

V dny, kdy jsou velké řeky kalné a nechytatelné, je nejlepší se vydat na jezero nebo na nějaký menší přítok, ze kterého kalná voda rychleji odteče.

Povolenky a jejich cena

Nákup povolenek je snadný a jejich cena se pohybuje mezi 23-35 € za den chytání. Sehnat je můžete v informačních centrech, přes internet nebo v některých případech v hotelích, které jsou v těsné blízkosti rybářských lokalit. Povolenky za 23 € platí v celé rybářské oblasti na úseky No kill. Dalším rybářským cílem mohou být tzv. Riservy, což jsou obdoby trofejních úseků, podobých jako například Vltava 24 nebo Otava 6 a v celé rybářské oblasti se těchto revírů nachází pět. Za den chytání na těchto "trophy parts" zaplatíte 35€. Povolenku si můžete koupit pouze na jeden vybraný úsek a denní počet vydaných povolenek je omezen jen na několik rybářů. Toto řešení zpětně beru velmi optimisticky, není zde totiž kladen takový tlak na ryby a u vody potkáte ostatní rybáře jen zřídka.

Muškařit můžete i na jiných zónách, většinou ale nejsou tak dobře obhospodařované a na některých z nich je povolen i lov na živé nástrahy.

Důležité odkazy pro nákup povolenek:

https://www.altosarca.it/homepage.html

https://www.visittrentino.info/en/articles/into-the-wild/fishing-in-trentino-spots


Ryba a prut

Vybavení

Ideální vybavení pro italské lovy se téměř nebude lišit od výbavy, kterou používáme u nás. Při říčním lovu bude nejpoužívanější technikou nymfování, při kterém si vystačíte s klasickými nymfovacími pruty #2-4 AFTMA. Na některých prosluněných pláních si rozhodně budete chtít dopřát naši královskou disciplínu muškaření, suchou mušku. Pro ni použijete vybavení stejného kalibru jako na nymfu. Pro jezerní muškaření a streamerování vyhovují pruty #5-7 AFTMA v délce 9-9,6 stop.

Mušky pro říční lov a vhodné vlasce

Moderní české vzory mušek jsou natolik univerzální, že si s nimi vystačíte i zde. Ne že by nebyly italské mušky také zajímavé, ale nevidím potřebu si na místní vody vázat něco neobvyklého.

Nymfy jsem používal na háčcích 14-16 a výběr vzorů nebyl žádná věda. Voda je zde hlubší, proudnější a místy narazíte i na hluboké tůně. Pro místní poměry jsou tedy ideální nymfy trochu těžší než pro naše domácí vody, ideálně vázané s tungstenovými hlavičkámi 3-4 mm. Do hlubších míst a kalné vody jsou dobré i trochu agresivnější (barevnější) mušky s výraznými barevnými hlavičkami. Nejvíce se mi osvědčily metalicky růžové hlavičky, jako např. Zaječí ouško s růžovou hlavičkou. V čisté vodě je naopak potřeba mít přírodnější mušky, hodně ryb jsem nachytal na bažantí ocas se zlatou, nebo měděnou hlavičkou.

Na suchou mušku můžete použít, kromě obvyklých jepic, chrostíků a broučků také napodobeniny suchozemského hmyzu. Těchto mušek mají čeští muškaři často v krabičkách poskrovnu. V Itálii však při teplých letních dnech bývají velmi úspěšné třeba vzory černých mravenců ve velikosti 14-16.

Návazcový vlasec jsem používal v průměru 0,12 , tento průměr beru jako rozumný kompromis, který je pro ryby stále dost nenápadný a zároveň s ním není problém při zdolávání nějaké větší ryby. Na menší vodě jsem používal i vlasce tenčí, ale v případě, že se snažíte cílit na větší ryby, pak využijete i vlasec 0,14mm.

Rozhodně se na takto čistých vodách přimlouvám k fluorocarbonovým vlascům, které jsou ve vodě méně nápadné a jsou oděruvzdornější. Důležité je konrolovat pravidelně návazec, jestli není obroušený od všudypřítomných ostrých kamenů.

Při pokusu chytit opravdu velkou rybu se rozhodně nevyhnete lovu s potápivou šňůrou a streamery, obzvlášť v hlubokých místech, kam budete nymfy těžce dostávat. Velmi oblíbenými a úspěšnými vzory zde jsou vzory větších přírodních zonkerů a vranek.

Mě se nejvíce osvedčil černý wooly bugger v kombinaci s velkou růžovou lurou, nebo jiným barevným dráždidlem. Při streamerování je dobré, kvůli razantnímu záběru používat vlasec 0,20.


Jezerní muškaření Lago Nembia

Mušky pro jezerní lov

Na námi navštíveném jezeře Lago Nembia se vyskytoval převážně duhák a potočák ve velikosti 40-50 cm, větších ryb jsme viděli minimum. Nejčastěji se zde chytá s plovoucí šňůrou na suché a mokré mušky, nebo s intermediální šňůrou a streamery.

My jsme začali s intermediálními šňůrami a dvěma přírodními lurami, nejlépe fungovala přírodní olivová. Ryby se zde daly také vysušit s přírodními vzory shuttlecocků a chrostíků. Pro mne bylo nejúspěšnější chytání na “oko” s plovoucí šňůrou a zaječím ouškem nebo muškou chlebovkou (breadcrust). Mušku jsem nahodil do dráhy ryby a nechal ji přirozeně propadávat.

Oblečení

Valle Salus se ze 75% skládá z hor a pohoří, počasí je zde někdy opravdu jako na kolotoči. Výběr muškařského oblečení byste tedy neměli podceňovat. Občasné přeháňky a deště zde mohou být na denním pořádku, nezapomeňte si tedy přibalit do vesty kvalitní muškařskou bundu nebo pláštěnku. Při výletu na některé vysokohorské jezero oceníte i teplejší oblečení nebo alespoň větrovku. Voda je zde samozřejmě mnohem chladnější než u nás, při studenějších dnech sezóny oceníte kvalitní podvlíkačky nebo i muškařské rukavice.

Ubytování

Ty z vás, kteří na ryby do zahraničí jezdí obytným autem a rádi kempují přímo u vody, budu muset zklamat. Kempování ve volné přírodě je zde všude téměř zakázané a cedule o zákazu jsou na každém rohu. Variantou pro vás tedy musí být nějaký z kempů nebo penzionů. Cena apartmánu může vyjít okolo 900 Kč za osobu/noc.

Mým oblíbeným ubytováním zde bylo rodinné včelařství Cà De Mel ve Fiavé. Výrábí zde obrovské množství medů a výrobků z nich a rádi vám o výrobě něco řeknou nebo ukážou. Možnost ubytování tu je i na některých místních statcích, kde si kromě kuchyně z domácích produktů můžete třeba vyzkoušet i ručně podojit krávu. Kompletní nabídka ubytovacích možností včetně online rezervací je na stránkách turistické centrály.

Místní jídlo a speciality

Výlet do Itálie se dá těžko představit bez ochutnávky místního jídla. V Trentinu se však vyhněte klasickému klišé, pizze a špagetám a ochutnejte suroviny typické pouze pro tento region. Oblast dříve patřila k nejjižnějšímu regionu Rakousko-Uherska a proto je místní kuchyně zajímavý mix Itálie a Rakouska s využitím kvalitnich alpských surovin. Největší klasikou, jako ve zbytku Alp jsou kvalitní sýry. Některými místy profukuje jížní teplý vzduch, díky kterému se zde výborně daří i vinné révě. Domů si můžeme přivézt také různé uzeniny nebo kvalitní olivové oleje.

Při výběru restaurace po celodenním lovu upřednostňujte prostější hospůdky, kam chodí především místní, před zbytečným luxusem. Pro mne takovou byla Locanda Fiore, kterou si nemohu odpustit z důvodu, že se zde zaměřují na speciality ze sladkovodních ryb. Nezapomenutelnou specialitou byla pro mě involtini di salmerino con speck e gamberi. Rolka ze sivena, zabalená ve špeku s krevetami.

Další aktivity

Mezi nejzajímavější aktivity patří pěší treking, v zimě lyžování a jízda na kole. Zde si nemohu odpustit zmínit zážitkový okruh KM 0 BIKE TOUR, podle názvu zní okruh velmi pohodově, opak je ale pravdou. Trasa o délce 50 km s celkovým převýšením 1000 m v biosférické rezervaci UNESCO, která vede po venkovských silnicích a horských stezkách, mezi zastávky patří také farmy a selské restaurace. Ty jsou spojeny s ochutnávkou lokálních specialit. “KM 0” totiž neoznačuje délku trasy ale trend poslední doby, tedy produkty z místní produkce.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva