Zimní nymfování | Muškaření v zimě | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyTaktikyZimní nymfování

Zimní nymfování

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Samuel Piekar

Tipy pro zimní muškaření na mimopstruhových revírech.


Jelec tloušt ulovený při zimním nymfování

Zima je pro nás muškaře povětšinou obdobím doplňování našich muškařských krabiček a studováním tematické literatury. Pokud tedy nejste zrovna na Novém Zélandu, což je sice zajímavá varianta, ale pro většinu z nás i nedostupná. Pokud vás už tedy nekonečné vázací večery omrzely a nevadí vám všudypřítomná zima, tak je tu pro vás varianta zimního muškaření.

Co v zimě vůbec můžeme lovit:

Na některých mimopstruhových vodách se můžete setkat s hojným výskytem pstruhů a lipanů. Zrovna lipani v tomto období překvapivě přijímají hodně potravy, tudíž je můžete nachytat v hojných počtech. Některým z nás ale nepřipadá humánní trápit tyto ryby i v zimě, druhý tábor zas nebude chtít nikomu prozradit svoji tajnou zimní lokalitu.

Nejsem členem ani jednoho z těchto dvou táborů, ale i přesto bych rád tento článek směřoval trochu jiným směrem, kterým je lov bílé ryby. Ta v zimě tolik potravy nepřijímá, ale i tak není nemožné ji na naše umělé mušky přelstít.

Mezi naše úlovky budou tedy patřit hlavně jelci, plotice a perlíni. Vzhledem k aktivitě bílé ryby v tomto období jejich lov považuji za složitější, ale rozhodně dostupnější.

Technika lovu:

Techniky lovu mohou být různé, pro inspiraci přikládám jeden ze starších článků Lukáše Pazderníka - Zimní muškaření. V tomto článku používá k zimnímu lovu intermediální šňůru, drobné lurky a pakomáry. Touto technikou lovím také, jen s rozdílem použití lehčího vybavení (prut #3 se šňůrou Hanák Camou) a mikronymf. Nejradši takto lovím v mělkých rychlejších úsecích řek. Článek je poměrně podrobný, zaměřím se tedy na zimní lov s francouzským návazcem, který nám kolem lovu bílé ryby vnesl do muškaření nové možnosti.

Vybavení:

Pro zimní lovy doporučuji jemný nymfovací prut #1-3 v délce 9-10 stop, já osobně používám Hends GPX #1. Pro takto jemný prut musím přizpůsobit i nymfovací návazec, který by neměl být příliš těžký, jakožto závodník nemůžu používat dlouhý návazec, jako náhradu používám pouze kus camou vlasce o průměru 0,25 a délce 425 cm i s indikátorem. Podcenit bychom neměli ani indikátor. V zimě jsou záběry velmi jemné a za špatného podnebí budeme na indikátor i špatně vidět. Nejlepší jsou indikátory, na kterých máte kromě dvou výrazných částí i černý prvek (competition indicator, tricolor). Když tento vlasec nemáte, tak si můžete část návazce dobarvit černým lihovým fixem, který na vlasci bohužel moc dlouhou dobu nevydrží.


Tunstenové nymfy pro zimní muškaření

Mušky:

Použité mušky budou hlavně mikronymfy na háčcích vel. 16-18, ty nejradši vážu na suché háčky (H 130), které lépe pronikají do rybí tlamky. Pro lepší chování mušek ve vodě ještě opatrně přihnu očko háčku dovnitř, čímž docílím jigový efekt. Wolframové kuličky používám nejčastěji vel. 2,5-3.0, které v zimě nejradši používám v růžové a stříbrné barvě. Mezi vzory nejčastěji patří normální malé pstruhové a lipanové mušky, jakými jsou orange tag, red tag, sirupčík atd. Opačným vzorem jsou žížalky z materiálu squirmy worms, které jsou jistě kontroverzní muškařskou nástrahou, ale o jejich účinosti nepochybujte. Ryby na ně nachytáte i v čisté vodě, ale v kalné vodě pro vás budou tou nejlepší muškou. Na velkých řekách, kde ryby chytáme téměř ve stojaté vodě, používám mušky těžší, na hlavičkách 3,3-3,5, díky kterým mám lepší kontakt se dnem a muškou vlastně jenom klepu o dno.

Nejčastěji používám 2 mušky na návazci, které mám 50-60 cm od sebe. Vzdálenost horní mušky od začátku indikátoru dávám podle hloubky vody. Důležité je zvolit správnou hloubku, když potom chytáte v hlubší vodě a máte indikátor pod vodou, tak moc záběru nerozpoznáte.

Vlasce také musíme zjemnit, ryby jsou v tuto dobu poměrně apatické. Dobrou variantou je vlasec s fluorocarbonovou úpravou (Stroft, Shogun) nebo fluorocarbon 0,9-0,11, který je pro ryby hůře vyditelný a oproti klasickým vlascům je těžší a rychleji propadává vodním sloupcem.

Kde ryby hledat:

Zásadní pro nás je najít místo, kde se ryby v tuto dobu zdržují, nejčastěji je najdeme v místech, s okysličenou, nebo teplejší vodou (pozor, v zimě dochází k anomálii vody, tudíž je u dna vyšší teplota). Pro rybu je v tomto období důležité využít co nejméně energie pro získání potravy. Nejradši mám menší řeky, na kterých jsou ideální místa s klidnější vodou, kanály, náhony a slepá ramena řek.

Na velkých řekách jsou dobrá místa v okolí plavebních komor, kde je voda klidná a téměř stojatá.

Když takové místo najdeme, máme z části vyhráno. Stanoviště ryb bývá většinou v blízkosti břehů, překážek a různých pilířů. Díky tomu často nemusíme v zimě brodit a díky čisté vodě hodně ryb i uvidíte. Při svých prvních vycházkách jsem byl překvapen, kolik ryb je v zimě naskládáno kolem břehů, někdy bylo ale stresující, jak málo z těchto ryb jsem přinutil k záběru.

Pak už nám bude stačit dobré počasí a můžeme vyrazit k vodě. Ideální bude vyčkat na slunečný den, při opaku se budeme muset vypořádat s neustálým zamrzáním oček a návazce a nepříjemným pocitem toho, že přestáváme cítit některé z našich končetin. I aktivita ryb v tomto počasí bude slabá a rybolov pro vás bude boj o každou rybku. Aktivitu ryb nám zhorší i kalná voda. Nejhorším obdobím na lov je ale období, kdy nám začnou roztávat ledy, protože sněhová voda je velmi studená a aktivita ryb v ní je minimální.

Samotný lov:

Při lovu se poté vyvarujte agresivnímu vodění mušek, základem je mušky dostatečně nadhodit proti proudu, aby měly čas hezky vyklesat a drift byl přirozený. Poté je důležité reagovat na každé pozastavení indikátoru, záběry bývají totiž velmi jemné. Co nejlepšího kontaktu s muškami docílíme také co nejmenším průvěsem návazce a zkracováním šňůry pomalými osmičkami. Mušky by nám měly jít spíše pomaleji, aby je měly ryby čas dobrat. Ze začátku je trochu složitější poznat, co je záběr a co ne.

V mělčích proudných úsecích řek také rád používám intermídu s mikronymfami a velikostí hlaviček od 2.00-2.50 mm, které po nahození do břehu nechávám jenom vyplavat a nijak je neoživuji. Místo toho také můžete použít francouzský návazec, který nahodíte po proudu a špičku zaboříte ke dnu. I přestože takto často chytám s úspěchem na pstruhových vodách, tak v zimě jsem chytil více ryb právě na již zmíněnou intermídu.

Závěr:

Závěrem musím říct, že zimní muškaření má určitě své kouzlo, s mrznoucími končetinami se budete muset smířit, zimní lovy jsou často náročné, a to se týká i ulovených ryb. Je to ale ta správná škola, během které se naučíte přijít i na ty nejjemnější záběry a chování ryb. Výhodou bude klid u vody, přeci jen v tomto období u vody příliš lidí nepotkáme. Odměnou nám budou krásně vybarvené bílé ryby.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva