Nové vázací materiály Hends | Vázání mušek | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyRecenze Nové vázací materiály Hends

Nové vázací materiály Hends

Kategorie: Recenze muškařských výrobků | Autor: Samuel Piekar

Přehled nových vázacích materiálů od firmy Hends pro rok 2020.


Začátek muškařské sezony se nám už rychle blíží a je poslední chvíle na to, naplnit naše krabičky čerstvě navázanými muškami. Jako asi každý z vás rád objevuji nové vázací materiály a přemýšlím nad tím, jak s nimi ještě vylepšit doposud úspěšné vzory. Pro dnešní článek jsem si pro vás připravil několik nových zajímavých materiálů od firmy Hends. Ta už přes 20 let patří k naší špičce ve výrobě vázacích materiálů a pomůcek na muškaření, a rozhodně se velkou měrou podepsala ve vývoji naší moderní muškařiny.

Hamster Dubbing

Srst z křečka je novinkou v muškaření, se kterou přišla právě firma Hends. Dubbbing se skládá z jemné husté podsady a pesíků se sklovitým leskem, který je u většiny srstí vzácnost. Svými vlastnostmi trochu připomíná dubbing z americké veverky. Materiál je velmi jemný a je správnou volbou pro vázání záhlaví suchých mušek a nymf. Použít se ale dá i na celá tělíčka. Mně osobně se materiál líbí na vázání záhlaví přírodnějších vzorů mušek a pro výrobu tělíček mokrých mušek. Mám celý barevný box tohoto materiálu a tam jsou některé barvy namíchány s flashovými vlákny, které dávají tělíčku opravdu šmrnc. Materiál můžete zakoupit i jako zonkerové pásky, pod názvem Superfine Zonker Strip, nebo celou kůži (Hamster Pelt), ze které si následně vyrobíte váš vlastní dubbing, podle vašich představ, nebo nastříháte na zonkerové pásky o průměru, který požadujete.

Peacock Dubbing

Flashový materiál, který je laděn do odstínů pavího peří. Podobných materiálů je na našem trhu více, ale většina z nich je velmi hrubá a nepracuje se s nimi zrovna dobře. Peacock dubbing má vlákna o stejné hrubosti jako populární Spectra Dubbing. Dalším důvodem pro tento materiál je za mě lepší napodobení pavího peří. Spousta podobných materiálů je spíše směsí různě barevných vláken. Použití je hlavně na vázání tělíček a záhlaví, nebo můžete několika vlákny oživit některý z přírodních dubbovacích materiálů.

UV Neon Thread

Zvýrazňovací nitě pro vázání típků, hrudí a na kroužkování vašich mušek. Vyrábějí se ve dvanácti signálních odstínech, které rozhodně považuji za ty nejdůležitější a reagují na UV světlo. Ryby vnímají odraz světla v nižší vlnové délce, takže mohou vnímat i UV záření. U materiálů, které odrážejí UV světlo, si můžete všimnout, že při posvícení UV lampičkou začnou “svítit.” U materiálu oceňuji tenčí průměr vlákna, protože méně je někdy více a rozhodně není potřeba to s velikostí típků přehánět. Pokud potřebujete přeci jenom tlustší típek, tak stačí nit několikrát přeložit, do požadované tloušťky.

Body Quill Multicolour

Body Quill je materiál známý všem milovníkům vázání drobných jepiček. Jedná se o tenkou průsvitnou lametku, spředenou tenkými syntetickými vlákny. Vyvázané tělíčko je průsvitné a díky postupnému vrstvení tělíčko přechází od světlého odstínu do tmavého. Nové provedení (varianty multicolor) je dokonce dvoubarevné a tedy můžete z jedné lametky navázat dvoubarevné tělíčko s barevným přechodem, aniž byste museli použít více materiálů. Než se nadšeně vrhnete do vázání z tohoto materiálu, tak vám musím nastínit pár důležitých náležitostí, se kterými tento materiál používat. Aby mohlo mít tělíčko správně průsvitnou strukturu, je potřeba použít bílou vázací nit. Abyste docílili co nejtenčího tělíčka, odstraňte si zpevňující vlákna a pro rychlejší vázání si materiál přehněte na dvě půlky. U nové verze multicolour je důležité si přehnout materiál napůl v místě, kde má materiál světlou část. Zbylá část bude tmavší a tím docílíte již zmíněného barevného přechodu.

Pearl Perdigones Body

Lametky s vysokým iridiscentním (měňavým) leskem. Primárně jsou, již podle názvu,určeny pro vázání nymf Perdigon, ale použít se dají i na ostatní typy mušek. Vyrábějí se v několika zajímavých odstínech. Hlavní rozdíl oproti ostatním lametkám je ve vícebarevném lesku. Kvůli určení na Perdigony jsou lametky nejzajímavější po zalití do UV lepidla. Každá barva se po zalití chová trošku jinak. Některé odstíny vám na tělíčko, díky jinak zbarveným krajům, vytvoří tmavé článkování. Další vám vytvoří načervenalý povrch atp. Důležité je zkoušet barvu podkladu (vázací nitě), základem je černá a bílá. Jedna lametka tedy kvůli změně podkladu může vytvořit úplně jinou barvu tělíčka. Vybrat si můžete ze dvou šířek 1/69 na malé mušky a 1/32 na mušky větší.

Hard Dubbing

Hrubší přírodní dubbing, je vyroben ze směsi více druhů kožešin. Materiál obsahuje jak jemnější podsadu, tak i přírodní článkované pesíky. Nejlépe ho využijete při vázání větších suchých i mokrých mušek a nebo streamerů. Materiál je mi připadá tou správnou volbou pro vázání velkých pup a suchých chrostíků. Po vyčesání může materiál hezky napodobovat nožičky hmyzu.

Fish Heads

Na závěr vám představím novinku, především pro milovníky lovu dravců, která bude již brzy k prodeji. Řeč není o ničem jiném, než o plastových hlavičkách na streamery, které dodají vašemu streameru realistický vzhled. Firma Hends, přišla jako první s barevnými provedeními těchto hlaviček, navíc jsou vyráběné ve čtyřech velikostech. Dalším velkým pozitivem je, že se už nebudete muset příliš dlouho zdržovat s tvarováním hlavičky z UV lepidla nebo epoxy pryskyřice, ušetříte si tedy čas i nervy. Hlavičku si k háčku zajistíte vteřinovým lepidlem, oči k hlavičce také. Jestli se bojíte, že vám na streameru oči moc dlouho nevydrží, zakápněte je UV pryskyřicí.

Vázací postup v přiloženém odkazu:

Doufám, že se nebude s novými materiály u svěráčku bát různě experimentovat a že vám mušky z těchto materiálů v letošní pstruhové sezoně zaručí spoustu zážitků u vody.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva