Pískové zátěžovky | Umělé mušky na Váh | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé muškySlovenské pískové zátěžovky

Slovenské pískové zátěžovky

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Pavel Adamovský

Další typ slovenských zátěžovek, které jsou užitečné nejen na slovenské řece Váh, ale všude, kde se nacházejí hluboká místa, kam klasické tungstenové nymfy nemáme šanci dostat!


Slovenská písková zátěžovka v celé své kráse. V našem e-shopu ji najdete v 10 hmotnostech od 1,2 - 12 gramů.

O jednom vzoru "Slovenských zátěžovek" jsme již na našem webu psali a nyní dovolte pár slov o obdobně těžkých bombách, které se při muškaření také občas využívají. Možná ne na našich domácích vodách v Česku, ale zcela určitě u našich sousedů na Slovensku, při muškaření na velkých řekách ve Skandinávii, nebo i na prudkých alpských řekách - pokud je zde povoleno muškaření i s více než jednou umělou muškou.

Pískové zátěžovky poprvé spatřily svět především díky MS v muškaření 2006, které se konalo na Slovensku. Slovenští závodníci potřebovali opravdu pořádnou zátěž pro lov v hlubokých proudech a tůních řeky Váh, na které se mistrovství v té době konalo (současně s horskou říčkou Belá), a tyto typy netradičních umělých mušek byly tím pravým.

Tento druh zátěžových nymf je inspirován pískovou schránkou larvy chrostíka, kterou se podařilo napodobit opravdu dokonale. Jen v této "schránce" nenajdeme živou larvu chrostíka, ale pořádnou dávku olova! Zátěžovky se vyrábějí v 10 hmotnostech od 1,2 g do 12 g.

Primárně jsou tyto "umělé mušky" určené jako zátěž, která umožňuje lov s ostatními menšími muškami v hluboké vodě, takže není potřeba se zabývat vázáním tohoto vzoru. V menších velikostech ale na pískovou zátěžovku bez problému ryby chytíme, a zde je možné si již trochu pohrát s vazačskou kreativitou a na holý váleček olova zkusit něco navázat – zkuste třeba pár ovinů z bílé, žluté a nebo oranžové nitě, 1-2 oviny pírkem z "jarabice" (koroptev) a nakonec vyvázat černou lakovanou hlavičkou.

Jako u jiné zátěže i pískovou zátěžovku nejčastěji najdeme na konci návazce, ale je možné ji umístit i na první přívěs, čímž sice dostaneme do hloubky obě další mušky, ale za cenu ztráty dobrého kontaktu s muškou koncovou. Mušky navážeme 50 cm od sebe, abychom dodrželi závodnické rozestupy mezi muškami.

Lovit můžeme klasicky s muškařskou šňůrou – pak náš návazec bude asi 250 cm dlouhý; pokud se rozhodneme lovit na francouzskou nymfu (ve slovenském podání samozřejmě), pak můžeme prodloužit návazec až na 280 cm.


Pískové zátěžovky připraveny na dovázání hlavičky a nožiček, nebo rovnou na zařazení do krabičky i v této formě!

Na slovenském Váhu tento způsob perfektně funguje na lov duháků! Touto metodou můžeme ulovit i hlavatku nebo parmu (mrena). Mušky do velikosti 2,2 g bez problému vezme i potočák nebo lipan. Měl jsem tu možnost vidět Petera Ďurišíka v akci se zátěžovkami a musím potvrdit, že metoda je na Váhu opravdu super-úspěšná, především, když je více vody, nebo v místech, kde klasicky zatížené nymfy (tungstenové nymfy nebo tungstenové jigy) prostě do těch správných míst s rybami nedostaneme. Peter chytá s pískovou zátěžovkou na konci návazce, nahazuje proti proudu řeky a při prvním nárazu mušky o dno začíná celou sestavu přizdvihovat, aby mu koncová muška poskakovala hezky nade dnem, a také tímto pohyb mušek záměrně zpomaluje.

Lov s pískovými zátěžovkami má samozřejmě i svá rizika. Kromě častých vázek o dno nebo o překážky ve vodě (do té doby, než se celou sestavu naučíte dobře ovládat) je velkým rizikem i náraz těžké zátěže do křehkého muškařské prutu, a tedy možnost zničení vašeho drahocenného muškařského náčiní.

Je zajímavé, že i více než 12 let po prvních experimentech s pískovými zátěžovkami slovenskými závodníky je informací na internetu žalostně málo a i vševědoucí Google nebyl schopný pro termín "Pískové zátěžovky" nic vyhledat. To je již ale minulostí a kromě informací v tomto článku si můžete slovenské bomby vyzkoušet i díky tomu, že je máme v sortimentu našeho muškařského eShopu!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva