TOP suché mušky na tlouště | Umělé mušky Fulling Mill | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé muškyNejlepší SUCHÉ MUŠKY pro lov tloušťů

Nejlepší SUCHÉ MUŠKY pro lov tloušťů

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Ála Richie

1. epizoda z krátké mini-série článků, které se věnují těm nejzákladnějším a nejúčinnějším umělým muškám určeným k lovu velice oblíbené muškařské ryby - jelci tloušti, který ještě stále v hojném množství obývá velkou část mimopstruhových řek a stojatých vod na území České republiky, ale i dalších evropských zemí! Vyzkoušejte všechny tyto ověřené SUCHÉ MUŠKY!


AR Foam & Rubber Grass Hopper - Má velice oblíbená suchá "siluetní" muška pro lov velkých tloušťů během teplých letních dní!

Lov jiných než lososovitých ryb se v muškařském světě těší čím dál větší popularitě! Ať už se jedná o silné mořské ryby, sladkovodní dravé druhy, velké kaprovité, tak i menší bílé ryby, které najdeme nejčastěji v hojném zastoupení na evropských mimopstruhových revírech!

Hlavní prim mezi těmito druhy ryb jednoznačně hraje stále hladový a pro muškaře velice vděčný rybí druh - JELEC TLOUŠŤ! Pojďme si tedy v této mini-sérii stručně a jasně představit ty nejzásadnější a nejúčinnější typy umělých mušek určených pro lov této krásné sportovní ryby!

SUCHÉ MUŠKY jsou má oblíbená kategorie umělých mušek, na které osobně nejčastěji tlouště i lovím! Jsou to skvělé typy umělých mušek pro hlavní lovnou sezonu jelců tloušťů na mimopstruhových řekách, kterou jsou letní měsíce červen až srpen! Velké množství suchozemského hmyzu vede k tomu, že tloušti se na tento typ potravy prioritně zaměřují, bylo by tedy celkem nesmyslné lovit jiným stylem muškaření, než právě na suché mušky! Lovec by se tak i připravil o velkou zábavu a skvělé momenty, při kterých nenasytní tloušti sbírají i opravdu velké typy mušek z hladiny bez zbytečných obav! Pojďme si tedy představit ty nejzásadnější vzory, bez kterých by žádný nadšený tloušťo-lovec neměl vyrážet k vodě!


Nejlepší SUCHÉ MUŠKY na tlouště! Zleva: Pěnový suchozemský brouček s pavím tělíčkem (Procter Kicking Beetle), Goddárdův chrostík přírodní (Goddard Sedge Natural), Rudořitka (Red Tag), Edwardsova uhynulá májovka Spent B/P (OE Greendrake Spent Spinner B/L), Dospělý chrostík s červeným tipem B/P (SR Red Tag Retirer), Dobře viditelný chrostík s pěnovou hlavičkou Balloon (Caddis Balloonhammer), Světlý Klinkhammer s oranžovým křidélkem (Tutty Fruity Klink), CDC Chrostík s křidélkem do smyčky šedo-zelený B/P (McPhail Bubble Wing Caddis Grannom B/L)

Pěnový suchozemský brouček s pavím tělíčkem (Procter Kicking Beetle) - Broučkové vzory napodobující větší suchozemský hmyz jsou mou naprostou jedničkou mezi suchými muškami, které používám k letnímu lovu tloušťů! Takovýmto šťavnatým soustem jelec nikdy nepohrdne! Tento vzor je naprostou nutností pro denní letní lovy jelců!

Goddárdův chrostík přírodní (Goddard Sedge Natural) - Další velice nezbytný a nepotopitelný vzor napodobující velké šedé chrostíky, kteří v letních dnech nemotorně poletují nad řekou. Správný čas pro tuto mušku je - naopak od předchozího vzoru - během teplých letních večerů!

Rudořitka (Red Tag) - Rudořitka, je maximálně prostý a patrně nikdy nestárnoucí evergreen mezi suchými pstruhovými a současně i tloušťovými muškami! I když jsem osobně nikdy neměl v oblibě lov na podobná muškařská klišé, Red Tag je zkrátka "moucha, která chytá!" ;-) Univerzální muška pro celou sezonu ve všech stavech a skupenstvích!

Edwardsova uhynulá májovka Spent B/P (OE Greendrake Spent Spinner B/L) - Výtečný suchý velký vzor pro období  rojení gigantických májových jepic Ephemera Danica. Lov s touto muškou nám dává obdobné zážitky jako lov s pěnovými broučky či Goddardy! Pokud v období května až června, kdy se zrovna tyto velké druhy jepic líhnou, nasadíte tento nebo podobný vzor jako Edwardsova májovka Mohykánka (OE Mohican Mayfly), budete tloušťovými králi, kteří navíc ctí zákony "Matching The Hatch"!

Dospělý chrostík s červeným tipem B/P (SR Red Tag Retirer) - Chrostíková obdoba mušky Rudořitka (Red Tag) skříženou s další velice účinnou muškou Kočí (Coachman). V českém podání prakticky něco jako "Zkratka" z Lexikonu mušek českých muškařů. Výborná letní suchá muška, se kterou je možné s velkým úspěchem lovit i jako potopenou pod vodní hladinou.

Dobře viditelný chrostík s pěnovou hlavičkou Balloon (Caddis Balloonhammer) - Tradiční skvěle plovoucí suchá muška napodobující dospělého chrostíka právě kladoucí vajíčka. Díky dobře viditelné pěnové hlavičce se výborně hodí i do proudů, kde s ní lovím aktivní tlouště a proudníky! Samozřejmě výtečná ve všech barevných variantách. Než jsem přešel na mé oblíbené a velké napodobeniny suchozemského hmyzu, tak na tento vzor jsem nachytal mé největší tlouště.

Světlý Klinkhammer s oranžovým křidélkem (Tutty Fruity Klink) - Drobnější jarní a podzimní vzor ve stylu populárního Klinkhammera. Velice jemná muška napodobující rozence, jepice, v létě snad i drobné barevné květy, které tloušti rovněž milují, a na podzim světle zbarvené vetší pakomáry. Nezbytný vzor na jemnější lovy a období, kdy se již tloušti nevrhají na svou plovoucí kořist tak bezhlavě!

CDC Chrostík s křidélkem do smyčky šedo-zelený B/P (McPhail Bubble Wing Caddis Grannom B/L) - Moderní a věrná napodobenina dospělého chrostíka v osvědčených barvách! Obecně se dá říci, že všechny chrostíkové vzory jsou skvělými nástrahami pro lov jelců tloušťů, ale sami uznejte - tento má styl! Navíc je od světoznámého vazače a tak to do sebe vše pěkně zapadá! Výborná muška ve všech velikostech a barvách!


Velký letní tloušť neodolal velké Goddardově napodobenině chrostíka. Velká muška, velká ryba - u tloušťů často spolehlivě funguje. Příště se podíváme na ty nejlepší mokré mušky, které by neměly chybět v krabičce žádného muškaře, který chce být úspěšný!
Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva