TOP mokré mušky na tlouště | Umělé mušky Fulling Mill | CzechNymph.cz

🔥 10% SLEVA na brodící kalhoty a boty Guideline a Kinetic s promo-kódem "BRODAKY10" až do pondělí 20. května nebo do vyprodání zásob! 🎣⏰🤩

HomeČlánkyUmělé muškyNejlepší MOKRÉ MUŠKY pro lov tloušťů
Kategorie: Umělé mušky | Autor: Ála Richie

Ve 2. epizodě naší mini-série článků, které se věnující těm nejefektivnějším umělým muškám určeným k lovu tloušťů na mimopstruhových řekách a jezerech, se tentokrát zaměříme na nejtradičnější styl lovu těchto ryb na muškařské náčiní ale hlavně tedy na umělé mušky používané při této technice - a to MOKRÉ MUŠKY! Pojďme se tedy podívat na další mé favority!


Velký tloušť kolem 55 cm ve skvělé kondici byl vylákán v pomalu proudící části mimopstruhové řeky. Ze série 2 mokrých mušek na mém návazci si vybral univerzální tmavý vzor Black Pennel! 2 mušky na návazci jsou při lovu na mokro často naprosto dostačující!

Jak již bylo předznamenáno v úvodu, lov na MOKROU MUŠKU je patrně nejtradičnější muškařská technika, které se používá k lovu bílých ryb na mimopstruhových vodách. Dá se říci, že - i s ohledem na výskyt těchto ryb na MP řekách, tak i na charakter mimopstruhových řek, které tyto ryby hostí - je tento styl lovu  na muškařské náčiní naprosto nejvhodnější!

Tloušti, proudníci, jeseni či jiné druhy bílých ryb totiž velice často a s velkou oblibou obývají pomalu proudící příbřežní partie řek, kde mají dostatek potravy spadené ze zarostlých říčních břehů, navíc mají na její sběr dostatek času a pohodlí, aniž by musely vynaložit nějaké přehnané úsilí k jejímu dosažení.

Těmto faktorům bychom měli jít maximálně naproti - a tedy nahazovat návazec se sérií 2-3 mušek tzv. do břehu šikmo přes proud a nechat plovoucí, popř. pomalou intermediální (větší řeky) šňůru volně unášet pomalým říčním proudem, případně mušky mírně přidržovat nebo oživovat jemným osmičkovým stahováním muškařské šňůry. Záběry nenasytných tloušťů se projeví jako zastavení, jemné zatažení či razantní škubnutí muškařské šňůry!


Nejlepší MOKRÉ MUŠKY na tlouště! Zleva: Mokrý palmer Zulu s červeným tipem černý (Black Zulu), Mokrý Kočí (Coachman), Mokrá Březnovka přírodní (March Brown Wet), Mokrý pavouček s nožičkami z koroptve oranžový (Spider Partridge & Orange), Mokrý zlatohlavý pavouček s nožičkami z koroptve (CJ's Controller), Mokrý palmer Vojáček červeno-oranžový (Soldier Palmer), Mokrý Řezník stříbrný (Butcher), Mokrá chmýřenka černá (Black Pennell/Blae & Black)

Mokrý palmer Zulu s červeným tipem černý (Black Zulu) - Byť se jedná o tradiční jezerní mokrou mušku určenou pro lov pstruhů obecných a duhových, při lovu na mimopstruhové řece se jedná o jednu z nejúčinnějších tloušťových mušek vůbec! Tloušti totiž milují kontrastní tmavé mušky s červenými tipy - konečky. Tento fakt jste již mohli vysledovat z předchozího dílu se suchými muškami. Pokud k takovému aspektu přidáme ještě husté pohyblivé palmer nožičky a atraktivní stříbrné kroužkování, TOP univerzální tloušťová muška s celoročním použitím je na světě a jmenuje se Black Zulu!

Mokrý Kočí (Coachman) - Muška známá v české muškařské terminologii jako "Kočí", je dalším výborným a velice jednoduchým univerzálním vzorem mokré mušky, která se výtečně hodí pro lov říčním tloušťů v pomalu proudících partií, kde hladoví tloušti čekají na utopený hmyz unášený vodním sloupcem. Bílá křidélka vázaná směrem dozadu imitují sklopená křidélka mrtvého hmyzu, navíc dokonale kontrastují s tmavým pavím tělíčkem! Další "MUST HAVE" tloušťový vzor pro celoroční muškaření na MP řekách!

Mokrá Březnovka přírodní (March Brown Wet) - "Březnovku" netřeba detailně představovat. Jedná se o velice tradiční a univerzální mušku používanou k lovu lososovitých i jiných ryb po celém světě! Není proto žádný důvod, proč by se nemohlo jednat o další maximálně účinný vzor pro lov tloušťů na českých mimopstruhových řekách. Muška je zvláště účinná v jarních měsících jak v čisté, tak i mírně zakalené vodě! Účinná i v těch největších velikostech a např. v alternativně se stříbrným tělíčkem z lametky je naprosto skvělá za slunečných dní do kalné vody např. po krátké letní bouřkové přeháňce!

Mokrý pavouček s nožičkami z koroptve oranžový (Spider Partridge & Orange) - Všimněte se triviálnosti vybraných mušek! Jak se říká, v jednoduchosti je krása a zde - u tloušťových mušek  - platí i v jednoduchosti je hlavní síla! Tyto jemné pavoučkové vzory ve stylu Spiders jsou při lov tloušťů zvláště účinné při lovu v nízké letní vodě za použití jemných fluocarbonových vlasců nebo při slunečných podzimních vycházkách na menší mimopstruhové řeky.

Mokrý zlatohlavý pavouček s nožičkami z koroptve (CJ's Controller) - Zlatohlavá kombinace mušek typu Březnovka a Spiders! Dá se říci, že bychom tento typ mušky mohli pojmenovat "March Brown Spider"! Díky malé zlaté hlavičce a výraznému kroužkování tenkého tělíčka můžeme tuto mušku používat jako koncovou v kombinaci s nějakou další jemnou přívěsnou výrazně barvenou muškou, která bude sloužit jako lákadlo ryb. Taková muška většinou přitáhne ryby k našemu návazci, ale nakonec si tloušť vybere přírodně laděnou koncovou mušku typu CJ's Controller!

Mokrý palmer Vojáček červeno-oranžový (Soldier Palmer) - "Vojáček" je dalším příkladem jezerní pstruhové mušky, která své výrazné uplatnění najde i při lovu říčních bílých ryb! Pokud jsem mluvil u předchozího vzoru o kombinaci přírodní koncová + výrazně zbarvená přívěsná muška, Soldier Palmer využijeme na návazci právě jako tu přívěsnou, která bude lákat ryby k našemu návazci! Výborný mokrý vzor pro pozdní jarní a vrcholné letní měsíce!

Mokrý Řezník stříbrný (Butcher) - "Řezník" je výrazný kontrastní a opět velice jednoduchý vzor! Původně byl vázán jako napodobenina drobného rybího potěru - stříbrné tělíčko z lametky, tmavý černo-modrý hřbítek z vraního peří a nakonec ostře červený ocásek sloužící jako výrazně kontrastní spouštěč záběru! Výborná mokrá muška pro podzimní období např. v kombinaci se stříbrnou Březnovkou na přívěsu při lovu velkých tloušťů, kteří loví rybí potírek v pomalých říčních úplavech či na mělčinách mimopstruhových přehrad!

Mokrá chmýřenka černá (Black Pennell/Blae & Black) - Výtečná tmavá mokrá muška s celoročním použitím. Své uplatnění najde v kombinaci s dalšími přírodními vzory jako je např. Kočí či Březnovka. Tato drobná muška je vázána na malém a lehkém mokrém háčku, navíc není nikterak zatěžována, takže je unášena těsně pod hladinou! Hodí se tedy pro lov aktivních tloušťů sbírající jemné tmavé mušky, kdy nám při lovu jiné typy mušek naprosto selhávají! Nepostradatelný vzor např. v období drobných černých pakomárů a muchniček!


Ideální místo pro lov tloušťů jak na mokrou, tak i na suchou mušku! Řeka je zde takřka po celé délce obklopena bujnou vegetací, takže je zde dostatek potravy "čerstvé" - spadené ve vyobrazeném místě na vodní hladinu - čas pro suché mušky, tak i hmyzu, který spadl na hladinu ve vyšších částech a ve vodním sloupci je již unášen do mého lovného teritoria - ideální čas pro mušky mokré!
Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva