TOP nymfy na tlouště | Umělé mušky Fulling Mill | CzechNymph.cz
HomeČlánkyUmělé muškyNejlepší NYMFY pro lov tloušťů

Nejlepší NYMFY pro lov tloušťů

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Ála Richie

V předchozích dvou epizodách jsme se věnovali lovu jelců tloušťů aktivních ve vodním sloupci (mokré mušky) či přímo u hladiny (suché mušky). Dalo by se říci, že tyto dvě metody jsou během samotného lovu paralelně využitelné a kombinovatelné, neboť v případě, kdy je tloušť aktivní pod hladinou, bude často reagovat i na mokré mušky ve sloupci a opačně. Ve 3. epizodě se ale trošku odkloníme a půjdeme více ke dnu! Tentokrát totiž budeme tlouště lovit na NYMFY!


Pomalejší říční tah, který je vhodný pro loveckou kombinaci nymfy s mokrými muškami. Tloušti jsou zde aktivní v celém sloupci, takže pokud použijeme vhodný vzor tungstenové nymfy s přívěsnými lehčí nymfami nebo mokré muškami úspěch se brzy dostaví!

Lov bílých ryb - tloušťů - na NYMFY je záležitostí hlavně podzimních měsíců či chladnějšího období v průběhu hlavní lovné sezony této ryby. Tlouště samozřejmě ulovíme během nymfování na mimopstruhových vodách i v jarních měsících, kdy se cíleně zaměřujeme na lov plotic, cejnů apod., ale vzhledem k tomu, že je jelec tloušť až do 15. 6. hájen, nebudeme se zde vůbec bavit o jeho cíleném lovu před tímto datem!

Během letních měsíců můžeme lovit tlouště na lehčí nymfy unášené ve vodním sloupci např. v kombinaci s mokrými muškami, kdy nymfa tvoří koncovou mušku a vyklesává rychleji ke dnu, čímž stahuje dvě mokré mušky na přívěsech! Tímto způsobem docílíme důkladného prolovení celého vodního sloupce! Tato metoda je výborná při lovu tloušťů na větších řekách v pomalejších a hlubších tazích!

Aktivní lov na nymfy u dna je pak nejlepší v chladné podzimní a zimní měsíce, kdy ve vodě již není tolik potravy spadené na hladinu či utopené ve vodním sloupci, a tak se tloušti stahují při hledání potravy ke dnu a krmí se před zimou na larvách vodního hmyzu! Hlavní složku potravy pak tedy tvoří nymfy jepic, chrostíků či pakomárů (patentky)!

Při nymfování můžeme samozřejmě využívat všechny techniky spojené s lovem na nymfy na řekách. V podzimní období je však nejúčinnější metoda Francouzské nymfy, která je díky tenkému francouzskému návazci velice citlivá. Bílá ryba již není v tomto období tolik agresivní - spíše naopak - a záběry jsou proto velice decentní. Projevují se jako zastavení návazce nebo drobné drbnutí.


Nejlepší NYMFY na tlouště! Zleva: Tungstenový jig Rudořitka s CDC nožičkami (KJ CDC Red Tag Jig), Tungstenový jig Březnovka se zlatou hlavičkou (KJ March Brown Jig), Tungstenový jig Duracell s CDC nožičkami (Duracell Jig), Tungstenová nymfa s fluo oranžovou hlavičkou (KJ Hot Orange Sighting Nymph), Tungstenový jig francouzský Sirupčík (The French Nymph), Nymfa Březnovky (March Brown Nymph), Tungstenová nymfa bažantí ocas s perleťovým hřbítkem (Flashback PTN), Sawyerova nymfa bažantí ocas přírodní (Sawyer Pheasant Tail Nymph)

Tungstenový jig Rudořitka s CDC nožičkami (KJ CDC Red Tag Jig) - Jak již bylo popsáno v předchozích dílech seriálů o lovu tloušťů na umělou mušku, tyto ryby milují vzory mušek, které na sobě mají nějaké výrazné a kontrastní prvky jako je např. ostře červený, oranžový či fialový tip nebo delší ocásek. Tato nymfa je naprostý nutnost pro každého, kdo chce aktivně a efektivně lovit tlouště na nymfy! Výhodou je, že tato muška je rovněž velice účinná i při lovu pstruhů a lipanů, takže o důvod více ji mít v krabičce!

Tungstenový jig Březnovka se zlatou hlavičkou (KJ March Brown Jig) - Březnovka je díky přirozeným přírodním barvám a použitým  materiálům univerzální nepostradatelná muška jak v suchém, tak i mokrém provedení. Ne jinak tomu je i u nymfy! Tento zlatohlavý jig je dalším typem nymfy, která by neměla chybět v naší krabičce, pokud chceme s úspěchem lovit tlouště po celou sezonu.

Tungstenový jig Duracell s CDC nožičkami (Duracell Jig) - Barevně - v porovnání s ostatními vzory - celkem netradiční verze tungstenového jigu, ale právě to z této mušky dělá toho pravého zabijáka pro lov bílých ryb! Tloušti, proudníci, plotice, cejni i jeseni tuto mušku milují! Dle mých zkušeností je fialová barva obecně pro ryby velice atraktivní. Když je doplněná stříbrnou wolframovou hlavičkou, výrazným kroužkováním a CDC nožičkami, ryba nemá moc šancí, jak takovému vzoru odolat - zvláště v podzimním období!

Tungstenová nymfa s fluo oranžovou hlavičkou (KJ Hot Orange Sighting Nymph) - Tato nymfa není navázána na jigový háček jako předchozí vzory, ale na menší háček s krátkým raménkem a hlubokým obloučkem. Jedná se v podstatě o variantu nymfy PTN doplněnou o fluo oranžovou tungstenovou hlavičku, CDC nožičky a perleťová zádíčka z lametky. Takový druh mušky v sobě kombinuje prvky nymfy (těžká hlavička) a mokré mušky (mokrý háček, pohyblivé nožičky, případně štěty), což je pro tlouště maximálně lákavé! Tento typ nymfy je zvláště účinný při lovu ve vodním sloupci s mokrými muškami, který byl popsán v textu článku.

Tungstenový jig francouzský Sirupčík (The French Nymph) - Sirupčík je nymfa, kterou není třeba nějak dlouze představovat a popisovat! Má všechno, co by měla správná tloušťová nymfa mít! Je tmavá, velice subtilní, s kontrastním červeným konečkem a je zatížená tungstenovou stříbrnou hlavičkou vhodné velikosti! Ideální drobná nymfa, kterou používám po celý rok jako přívěsnou při lovu tloušťů na středně velkých a malých mimopstruhových řekách!

Nymfa Březnovky (March Brown Nymph) - Tradičně vázaná nymfa březnovky napodobující větší larvy jepic unášené pomalým říčním proudem vodním sloupcem! Výborná klasická nymfa pro chvíle, kdy nechceme lovit se super-těžkými tungstenovými nymfami, ale chceme se během našemu lovu pomyslně vrátit v čase do dob, kdy takovéto druhy mušek naprosto stačily k příjemnému loveckému zážitku!

Tungstenová nymfa bažantí ocas s perleťovým hřbítkem (Flashback PTN) - Drobounká nymfička vázaná na malém mokrém háčku. Výborná pro podzimní opatrné říční lovy, nebo do nízké letní vody. Výtečným prvkem jsou zádíčka z perleťové lametky, která odráží světelné paprsky a láká tak plaché či netečné ryby k záběru!

Sawyerova nymfa bažantí ocas přírodní (Sawyer Pheasant Tail Nymph) - Pokud řádky věnované Nymfě Březnovky vyznívaly nostlagicky, zde je tento efekt cítit již jen z názvu mušky! Nymfa Bažantí ocásek nebo-li PTN je maximálně originální a jednoduchá klasika mezi zatíženými muškami napodobujícími nymfy jepic jejichž využití je  - nejen při lovu tloušťů - celoroční a úspěšnost 100% nezpochybnitelná! V případech, kdy si chcete užít pohodové nymfové lovy s tradičními muškami, PTN nesmí ve vaší krabičce nikdy chybět!


Velký tloušť ve skvělé kondici přesahující 55 cm. Tento krásný exemplář byl uloven na menší mimopstruhové řece na menší černou tungstenovou nymfu se stříbrnou hlavičkou a CDC nožičkami! Tento koncept nymfových mušek je pro lov tloušťů velice účinný!
Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva