TOP streamery na tlouště a boleny | Umělé mušky Fulling Mill | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyUmělé muškyNejlepší STREAMERY pro lov tloušťů

Nejlepší STREAMERY pro lov tloušťů

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Ála Richie

V poslední, tedy 4. epizodě článků věnujících se lovu jelců tloušťů na muškařské náčiní se cíleně zaměříme na větší exempláře tohoto rybího druhu, ale paralelně i na další dravou kaprovitou rybu obývající stejná říční pásma spolu s tloušti - bolena dravého. Tyto ryby jsou si - ve větších velikostech - velice podobné v chování, způsobu lovu své kořisti a rovněž i v jejich jídelníčku. Živí se hlavně menšími rybkami, a my je proto budeme lovit na jejich napodobeniny - STREAMERY!


Behind The Scenes - Focení trofejního tlouště přes 60 cm v tradiční kompozici Fish & Gear. Tento krásný exemplář ve skvělé kondici byl uloven na velkém jezeru při lovu "na oko" na větší černo-fialový Woolly Bugger Zonker se zlatou tungstenovou hlavičkou!

STREAMERY, tedy napodobeniny převážně malých i velkých rybek, ale i žab, myší atd. jsou vždy spojeny s cíleným lovem všech velkých dravých ryb! Jinak řečeno všech ryb, které se již převážně živí větším typem masité potravy, ze které čerpají důležité živiny pro svůj růst!

Tloušti a boleni samozřejmě nikdy nebudou schopni konkurovat těm opravdovým "čistokrevným" rybím masožravcům jako je např. štika, sumec, candát či velké lososovité a samozřejmě dravé mořské ryby! Při cíleném lovu těch největších budeme ovšem nejúspěšnější hlavně v případech, kdy použijeme odpovídající druhy streamerů, které napodobují nejhojněji se vyskytující druh drobných rybek žijících ve stejné lokalitě jako tyto dravé kaprovité ryby!

V tomto článku se nevěnuji čistě jen tloušťům, jako tomu bylo v předchozích třech dílech, ale do loveckého hledáčku jsem přidal i bolena dravého, kterého budeme lovit s jelcem tlouštěm na streamery nezřídka hlavně proto, že tato ryba obývá stejné rybí pásmo mimopstruhových řek a jezer a živí se obdobným typem potravy jako velcí tloušti - hlavně ouklejemi a potěrem bílých ryb, což samozřejmě musíme zohlednit i při výběru naší nástrahy, pokud chceme být co nejúspěšnější.

Samozřejmě lovecké návyky těchto ryb jsou poněkud odlišné - zatímco velký tloušť je hodně stanovištní samotářská ryba, která má pro dané období většinou jedno vyhraněné lovecké teritorium v rámci příbřežní partie, tůně nebo části proudu, bolen zaujímá na řece mnohem větší prostor a projíždí v pravidelných intervalech více vybraných sektorů s výskytem své rybí kořisti! Toto vše je důležité při našich lovech zohlednit a přizpůsobit tomu taktiku! Pokud máte možnost, pozorujte chování ryb, často si ušetříte mnoho času slepým nahazováním do míst, do kterých se ryba vrátí opět až za nějakou dobu, zatímco loví nebo je na obhlídce v jiném místě!

Cílený lov velkých tloušťů a bolenů streamerováním na MP vodách je vzrušující muškařská technika! Připravte se proto na nezapomenutelné lovecké zážitky z často velice špatně přístupných míst, bezprostřední útoky divokých ryb na vaši mušku a opravdu razantní záběry!


Nejlepší STREAMERY na tlouště a boleny! Zleva: Woolly Bugger se zlatou hlavičkou černý (Golden Nugget Woolly Bugger Black), Napodobenina drobného rybího potěru Apetizér (Appetiser), Rybičkový zonker béžovo-perleťový (Minkie Tan), Napodobenina střevle s hlavičkou ze srnčí srsti zlatá (Muddler Minnow),Rybičkový zonker bílo-perleťový (Zonker Pearl), Napodobenina okouního potěru (Polar Minnow Perch), Rybičkový zonker s červeným hrdlem šedo-perleťový (Minkie Straggle), Rybičkový streamer z lesklých lametek stříbrno-černý (Tinsel Town)

Woolly Bugger se zlatou hlavičkou černý (Golden Nugget Woolly Bugger Black) - Tradiční americký pstruhový streamer, který existuje po celém světe v mnoha modifikacích, ovšem originál je jen jeden a to je černá verze se zlatou hlavičkou, marabou ocáskem a hustě palmerovaným tělíčkem. I když se jedná o streamer původně vyvinutý pro lov pstruhů, jeho využití je velice univerzální, a tak se skvěle hodí i pro lov větších a velkých tloušťů! Tento streamer totiž rybám může připomínat pulce, větší utopený hmyz, velkou larvu vážky, nymfu pošvatky nebo malou tmavě zbarvenou rybičku. Nepostradatelný streamer pro letní lovy hladových tloušťů na větších mimopstruhových řekách!

Napodobenina drobného rybího potěru Apetizér (Appetiser) - Velice stará, tradiční a univerzální napodobenina potěru bílých ryb ze svěráčku výborného anglického muškaře a jednoho z hlavních propagátorů a inovátorů lovu pstruhů na anglických stojatých vodách - Boba Churche! Další jednoduchý typ streameru původně vázaný pro podzimní lov velkých pstruhů, ale rovněž i další skvělý streamer pro lov tloušťů a bolenů na mimosptruhových vodách! V dnešní době existují již velice věrné a dokonalé napodobeniny rybího potěru, vzor Appetiser je ale nadčasová nástraha a tloušti jej naprosto milují a velice ochotně přijímají! Ve větších velikostech "MUST HAVE" na boleny!

Rybičkový zonker béžovo-perleťový (Minkie Tan) - Zonkery jsou jednoduché typy streamerů, které je možné snadno a rychle vázat v mnoha barevných variantách a provedeních, neboť zonkerové proužky jsou nyní k dostání v obrovské škále barev! Tyto faktory z nich dělají maximálně efektivní typy nástrah pro lovu všech druhů dravých ryb, takže i jelců tloušťů a bolenů. Tato přírodní béžovo-perleťová verze, kterou můžeme považovat i za napodobeninu malého jelce, se výtečně hodí pro lov velkých tloušťů - kanibalů v pomalejších partiích řek, jako jsou příbřežní partie v nadjezí, či hlubší tůňě, kde velcí tloušti čekají a agresivně útočí na přirozeně působící rybičkové napodobeniny!

Napodobenina střevle s hlavičkou ze srnčí srsti zlatá (Muddler Minnow) - Další tradiční a velice originální typ streameru, který ve své době posunul pojetí vázání umělých mušek a využití srnčí či jelení srsti opět o kus dál! Muddler Minnow, nebo-li slovy klasika "Popletená střevlička" :-) je vynikající říční streamer, který s oblibou používám při letních lovech na mimopstruhových řekách při lovu velkých tloušťů a bolenů lovících v rychlejších proudech. V menší velikosti je možné tento vzor používat i při lovu s dalšími mokrými muškami na návazci. Větší subtilní verze používám samotné na návazci. Při lovu s plovoucí šňůrou brázdí hladinu a dráždí aktivně lovící tlouště a boleny!

Rybičkový zonker bílo-perleťový (Zonker Pearl) - Subtilní a další velice jednoduchý typ streameru napodobující menší ouklej, plotici či potěr dalších bílých ryb! Všimněte si, že ideální streamery pro lov tloušťů zatím velice jednoduché subtilní vzory v jasných konkrétních barvách! Říční tloušti i boleni nepotřebují vyloženě propracované typy streamerů. Reagují velice často na jejich dopad na hladinu a k útoku se rozhodují v krátkém okamžiku, takže na bližší zkoumání nemají příliš času a prostoru! Pokud je naše nástraha v pořádku tvarově, barevně a má v sobě nějaké blýskavé materiály, které zvýší její atraktivitu, je pro tyto druhy ryb smrtící! Tento typ zonkeru je výborný i při podzimních lovech v mělčích částech přehrad! Jinak výborný celoročně použitelný streamer na tekoucí i stojaté vody!

Napodobenina okouního potěru (Polar Minnow Perch) - Povedená napodobenina okouního potěru, která najde své hlavní uplatnění na vodách s hojným výskytem této menší dravé rybky, která tvoří hlavní část jídelníčku dravých ryb obývajících danou lokalitu. Na řekách je dobré vyhledávat hůře přístupné hlubší tůně, ve kterých se hejna malých okounů často vyskytují! Poblíž můžeme totiž očekávat přítomnost velkého tlouště, ale i např. velkého okouna - kanibala, jehož úlovek na muškařské náčiní nám za vynaložené úsilí určitě stojí!

Rybičkový zonker s červeným hrdlem šedo-perleťový (Minkie Straggle) - Středně velký streamer kombinující prvky Sparkleru a Zonkeru. Velice důležité je zde třpytivé tělíčko napodobující lesklé šupinky, pohyblivý hřbet z norka a kontrastní jasně červené hrdlo fungující jako spouštěč záběru. Dá se říci, že se jedná o přírodnější variantu RH streameru, který velcí tloušti opravdu milují!

Rybičkový streamer z lesklých lametek stříbrno-černý (Tinsel Town) - Velice lesklý, blýskavý, třpytivý streamer celý navázaný z tenkých lametek - Andělských vlasů. Díky jemnosti použitého materiálu je tento vzor maximálně pohyblivý, což zvyšuje dráždivý efekt! Velké oči jsou již posledním bonusem který z této nástrahy dělá výtečný celoročně použitelný streamer pro lov tloušťů i bolenů na tekoucích i stojatých vodách! Díky své "nepřehlédnutelnosti" je výborný při lovu v zakalené vodě např. po letní bouřce. V čisté vodě za slunečného počasí může ale naopak působit rušivě, takže na toto obecně u výrazných lesklých mušek POZOR!


Pózování s velkým a krásně do zlata vybarveným jelcem tlouštěm i s jeho zrádnou kořistí v tlamě! Takový tloušť je už opravdový dravec, který se živí hlavně většími živočichy, jako jsou velké larvy vážek, šidélek i menší až středně velké rybičky! U dalšího mého článku či galerie se těším "na viděnou"! ;-) Aleš
Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva