Nymfy Perdigon | Umělé mušky | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

Nymfy Perdigon

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Samuel Piekar

Základní informace o poulárním vzoru špaňelských nymf Perdigon.


Nymfa Perdigon

Mušky Perdigon jsou španělské vzory nymf, vymyšlené španělskými závodníky na jejich místní toky, kde jsou pstruzi velmi opatrní a jejich ulovení je o pravém rybářském umu.

O nymfám Perdigon něco prozradí jejich název, který v překladu znamená brok. Mušky vodním sloupcem propadávají extrémně rychle a ve vodě mají minimální odpor především kvůli tenkému tělíčku zalitému do UV pryskyřice a absenci nožiček a tělíčka z dubbingu. Rozdíl v rychlosti klesání mušek Perdigon oproti jiným nymfám je opravdu razantní a u vody si to můžete sami  vyzkoušet. Klasickou jigovou nymfu budete muset nadhodit mnohem více proti proudu, aby měla muška čas propadnout do stejné hloubky jako Perdigon za mnohem kratší dobu. S Perdigony se tedy dostanete mnohem rychleji ke dnu, kde ryba zrovna přijímá potravu. Zároveň jsou tyto vzory téměř nezničitelné kvůli tělíčku zalitému do UV pryskyřice, které rozhodně žádný pstruh ani jiná ryba neroztrhá.

Nejúčinnější jsou Perdigon při lovu v rychlé vodě, kde ryby nemají tolik času si mušku prohlédnut, což ale to neznamená, že byste s nimi nemohli slavit úspěchy i ve vodě klidnější. Kvůli rychlému propadu vodním sloupcem jsou Perdigon nejúčinnější při lovu ryb lososovitých. Méně vhodné jsou při chytání bílých ryb, jako jsou jelci a plotice. Tyto rybí druhy se více živí ve vodním sloupci a muška kolem nich často propadne dřív, než si jí stihnou všimnout.

Na pstruhových revírech, kde jsou bílé ryby přemnožené, můžete s Perdigony jejich úlovky výrazně omezit a být tak úspěšnější při lovu lososovitých ryb.

Co se týče techniky lovu s Perdigony, tak se využijí při nymfování s francouzským návazcem. Každopádně rozdíl, jak Španělé nebo Francouzi nymfují, je oproti tomu našemu stylu nymfování poměrně velký. Španělé i Francouzi často loví jen s jednou muškou a je to takové rychlejší chytání, kdy např. mouchy nenechávají splavat pod sebe a mnohem častěji mušku přehazují. Ale toto by bylo na téma dalšího článku.


Nymfa Perdigon

Vázací materiály

Mušky Perdigon jsou na vázání opravdu velmi jednoduché a spoustu potřebných materiálů budete ve vašem vlastnictví už určitě mít. Pro vázání můžete použít všechny typ muškařských háčků, co jsem popsal v článku Top 5 nymfových háčků pro vázání tungstenových nymf a to ve velikostech č. 16 a 18. Základním materiálem pro nymfy Perdigon je peří na štěty, nejlépe Coq de Leon, nitě na výrobu tipů (ty mám nejradši v UV provedeních), barevné lametky a kroužkovací drátky. Použít ale můžete také zcela přírodní materiály, jako odrané peří páva.

Existují samozřejmě i různé speciální materiály, přímo vymyšlené na Perdigon nymfy. Tady si nemohu odpustit nezmínit HENDS PERDIGONE PEARL BODY. Jedná se o lametky s vysokým iridiscenčním (měňavým) leskem. Vyrábějí se v několika zajímavých odstínech, ale ta pravá barevná show začne až po zalití tělíčka UV lepidlem. Každá barva má jiný barevný efekt a je zajímavé si u těchto lametek hrát s barevným podkladem, zkusit mušku navázat ze světlé nebo tmavé nitě. Pro přírodní varianty Perdigon je dobré použít materiál, který je určitě známý všem milovníkům suché mušky:  HENDS BODY QUILLS. Tento vázací materiál je průsvitný a postupným vrstvením docílíme tělíčka, které nám přechází směrem k hlavičce od světlé do tmavé barvy. Pro vázání používejte vždy světlé (bílé) nitě, materiál potřebuje světlý podklad, aby došlo ke správnému přechodu barev. A jelikož se představivosti meze nekladou, můžete různě experimentovat s vrstvou pod Body Quillem. Pod tento materiál můžete navázat klidněi Perdigone Pearl Body nebo nějakou další zajímavou lametku.


UV Clear Finish Hends

UV lepidla a UV lampičky

Důležitým krokem je výběr správné UV pryskyřice a lampičky (baterky), při vázání Perdigon nymf jsou totiž nutné. U lepidla se na povrchu po vytvrzení nesmí objevit nežádoucí výpotek, povrch by byl jinak mastný a nebyl průhledně čirý. Tuhnutí pryskyřice se aktivuje UV zářením, ke kterému nám dopomůže UV baterka. Pro dokonalé zatvrdnutí ještě můžete dát navázané mušky za okno na sluneční světlo.

Doba vytvrzení závisí na vlnové délce světla a vlastnostech laku. Pro rychlé a kvalitní vytvrzení jsou lepší lampičky o vyšším výkonu. Se slábnoucími bateriemi se snižuje i výkon lampičky, takže je nutné ve správný čas vyměnit baterky. Na trhu je spousta UV lepidel a některá se vyrábějí i v barevných variantách. Mezi vyhlášené výrobce patří GULLF, BUG BOND, FULLING MILL, LOON atd. U všech těchto UV lepidel je ale hlavně pro začátečníky nevýhodou vyšší pořizovací cena.

Osobně jsem si vyzkoušel různé varianty lepidel - od těch nejdražších až po ty nejlevnější z Číny, která byla bud‘ s výpotkem nebo nevydržela tak dlouho a lak se z nich časem při chytání oloupal.  Pro vázání mušek Perdigon doporučuji řídké laky, které lépe a rychleji zalijí nerovnosti na tělíčku a práce s ním je jednodušší a rychlejší. Z mnoha vyzkoušených lepidel se mi osvědčilo lepidlo Hends UV CLEAR FLY FINISH, které je pro mě úplně dostačující a je za výrazně nižší cenu než laky věhlasných značek v podobné kvalitě.

Černý spouštěč na záhlaví mušky

Poznávacím znakem spousty španělských vzorů Perdigon je černá tečka, vytvořená v místě pomyslného záhlaví, která má mušce utvořit přirozený spouštěč a má taky napodobovat pochvičky reálného hmyzu. Spouštěč můžete vytvořit různými materiály, jako barevným UV lakem, lakem na mušky nebo k tomuto účelu zcela postačuje také černý lihový fix.

Přeji hodně zábavy při vázání nymf Perdigon a hodně ulovených ryb při lovu s nimi!

Vázání španělské nymfy Perdigon od Davie McPhail (v angličtině):

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva