Top 5 nymfových háčků | Muškařské háčky | CzechNymph.cz
HomeČlánkyRecenze TOP 5 muškařských háčků pro vázání tungstenových nymf

TOP 5 muškařských háčků pro vázání tungstenových nymf

Kategorie: Recenze muškařských výrobků | Autor: Samuel Piekar

Doporučení pro základní výběr háčků pro vázání tungstenových nymf.


Tungstenové nymfy

Letošní  rybářská sezóna se nám pomalu chýlí ke konci, zima už je všude kolem a pomalu přichází čas, kdy bychom se měli od vody přemístit spíše do tepla domova - k vazačskému svěráčku. Kromě výběru spousty nových vázacích materiálů je pro každého vazače nejdůležitější výběr správných muškařských háčků. Doba, kdy byl k prodeji omezený počet muškařských háčků, už je dávno pryč a vývoj jde kupředu obrovskou rychlostí. Tento článek věnuji těm - dle mého soudu - nejlepším a nejpoužívanějším háčkům vhodným k  vázání moderních tungstenových nymf.

1) Hanák Competition H 130 BL

Tento háček je sice primárně určený na suché mušky, ale při vázání malých nymfiček je pro mě nepostradatelný. Jejich použití doporučuji hlavně u těch nejmenších mušek, se kterými cílíme na ryby střední velikosti. Není to tedy háček určený k lovu trofejních ryb! Tenký suchý háček do rybí tlamky snáze pronikne a je ostřejší než klasické jigové háčky.

Závodnickou vychytávkou je, před vázáním se suchými háčky, přihnutí ramínka háčku do jigového tvaru. Nymfičky mají po této úpravě ve vodě lepší chod a oproti klasickému jigu se lépe zasekávají do horní čelisti, tudíž dochází k nižší ztrátovosti ryb při zdolávání. Ohýbání je ze začátku trochu náročnější, dejte si pozor, abyste háček nezlomili.

Pokud nemáte po ruce tento háček od Hanáka, pak použijte jako náhradu háček Hends BL 454, se kterým docílíte podobného efektu.

Vyráběné velikosti: 10 - 20

2) Hanák Competition Jig Superb H 450 BL

Háček, který mám spojený hlavně s lovem potočáků, je dostatečně tenký, aby došlo k dobrému proniknutí do tkáně, ale zároveň se s ním nemusím bát zdolávat i větší ryby. Takto bych definoval sérii H 450. Velkou výhodou těchto háčků je široký oblouček a dlouhý drápový hrot.

Tvar háčku je koncipovaný tak, že i na malém háčku můžete použít větší kuličky. Na háčcích vel. 16 používám tungstenové hlavičky o velikosti 3,3 mm a i přesto má háček spoustu místa na pohodový zásek.

Vyráběné velikosti: 10 - 16

3) Hanák Competition Jig Champion H 480 BL a Hanák Competition Jig Trophy H 490 BL

Dalším mnou zvoleným háčkem je H 480, který má stejně jako předchozí typ velmi široký oblouček, liší se ale  jehlovým hrotem a vyrábí se až do velikosti č. 20! Široký oblouček zajišťuje jistý zásek, i když ryby nejsou moc při chuti a mušku pouze nasají a rovnou ji chtějí vyplivnout. Tyto háčky jsou vhodné i při lovu větších ryb.

Kdybych měl porovnat háček H 450 a H 480, tak se budou lišit hlavně způsobem, jak se zachytí do rybí tlamky kvůli rozdílnému tvaru hrotu. Nemohu přesně říci, že je jeden ze srovnávaných háčků prostě lepší, ale v některých situacích může být jeden z typů úspěšnější.

Vyráběné velikosti: 6 - 20

H 490
je zesílenou variantou H 480, určenou pro opravdu velké ryby a využití má na prémiových revírech (trophy part) v zahraničí nebo na naší Otavě 6 a Vltavě 28.

Vyráběné velikosti: 10 - 16

4) Dohiku jigový háček HDJ

Háček, který s oblibou používám v malých velikostech na menších vodách pro chytání potočáků a lipanů je slovenský háček Dohiku HDJ. Vyrábí se i v opravdu malých velikostech - 18, 20, až 22. Ve velikosti č. 22 se jedná o nejmenší jig na trhu, který je určený hlavně pro závodní muškaře a hodí se na extrémně malé lipanové mušky.

U všech mikro jigových háčků ale platí pravidlo, že při porovnání se suchými háčky o stejné velikosti bude ten jigový o trošku větší. Ve větších velikostech se síla drátku zvětšuje a nemusíte se bát si na tyto háčky navázat i pro lov na větší ryby.

Vyráběné velikosti: 6 - 22

5) Dohiku jigový háček HDN SP

Poslední představený háček je opět z produkce slovenské firmy Dohiku, který jsem letos používal během zahraničních výprav a společně s ním jsem zdolal ty nějvětší ryby sezóny. V nejmenších velikostech jsem s háčky chytal na závodech na řece Vltavě. Háček je určen především na potočáky a duháky, tomu odpovídá i síla drátku. Háček má specialní tvar raménka, který je stejný jako u ohýbaných suchých háčků.

Vyráběné velikosti: 12 - 18

Pro závodní účely Dohiku vyrábí i verzi SPR, ze slabšího drátku, ale tato verze na moje testování teprve čeká.

Vyráběné velikosti: 12 - 16

Toto je tedy moje doporučení muškařských háčků pro vázání účinných tungstenových jigů. Jak můžete v tomto článku vyčíst, existují různé rozdíly v každém typu háčku, a proto vám doporučuji vždy popřemýšlet o vlastním použití háčku před jeho nákupem!

Níže se můžete podívat na některé vzory mých oblíbených říčních nymf navázané na háčky uvedené v článku.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva