Jak vybrat správný podběrák | Muškařské podběráky | CzechNymph.cz

💥 Nenechte si ujít nový MUŠKAŘSKÝ SPECIÁL věnovaný nepostradatelnému letnímu rybářskému oblečení Simms SolarFlex® a BugStopper®! 👇👇👇

HomeČlánkyNáčiníJak vybrat správný muškařský podběrák
Články o muškaření
HomeČlánkyNáčiníJak vybrat správný muškařský podběrák

Jak vybrat správný muškařský podběrák

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Ála Richie

Rybářský podběrák je důležitou a na drtivé většině revírů i povinnou součástí rybářského vybavení. Při běžném lovu není ve většině případů příliš potřeba, ba naopak by se dalo říci, že může být někdy i na obtíž. Proto se často vedou diskuze, zda-li by měl vůbec být v povinné výbavě apod. V rybářově životě jsou ale chvíle, ve kterých je spolehlivý podběrák naprostou nutností, pokud tedy nechceme přijít o trofejní rybu, případně jí nechceme nešetrným zacházením ublížit! V tomto mém dalším průvodci jsem si pro vás připravil rozdělení všech typů muškařských podběráků dle jejich konstrukce a nejčastějšího použití!


Při lovu velkých bojovných ryb by měl být spolehlivý stabilní a dostatečně velký podběrák naprostou samozřejmostí - hlavně pro bezpečné vylovení těžké ryby, která vší silou bojuje o svůj život! Pokud chcete rybu pustit, měly byste vůči ní být co nejohleduplnější.

Muškařské podběráky patřily vždy mezi ty nejelegantnější typy rybářských podběráků už jen z toho důvodu, že ty starší a tradiční typy byly vyráběny často z krásného pevného a následně lakovaného dřeva "vykládaného" sítěmi s velkými uzlovanými oky, čímž tak dolaďovaly celkově dokonalý sportovně-gentlemanský outfit muže v klobouku, který s nadpozemskou lehkostí uprostřed průzračné řeky bičoval vodu!

Doba se ale změnila, poetika muškařské tradice se pomalu vytratila, ale důraz na kvalitu a perfektní sportovní vzhled muškařů zůstal a to je možné rovněž tvrdit i o muškařských podběrácích, které šly zkrátka s dobou! Proto se dá směle říci, že podběráky dnes již nejsou jen - často obtížnou povinnou rybářskou výbavou, která při pohybu kolem řeky překáží, zachytává o větve a v koncovém důsledku poškozuje ochranný sliz na povrchu rybího těla - jak bylo naznačeno v úvodu, ale plnohodnotnou součástí muškařova/rybářova vybavení a jejich funkčnost, praktičnost, šetrnost vůči rybám a vzhled se řeší často stejně intenzivně, jako např. výběr muškařského prutu či navijáku.


Tradiční typ elegantního dřevěného "rakeťáku" s jemnou polyesterovou sítí obohacenou mírou na orientační odhad velikosti úlovku.

Proto jsem pro vás vytvořil jednoduché rozdělení muškařských podběráků dle jejich základních konstrukčních parametrů, které jsou v přímé souvislosti s jejich hlavním použitím u vody! Samozřejmě vás neochudím o jednotlivé benefity konkrétních typů podběráků a praktické tipy vycházející z mých zkušeností z lovu sladkovodních druhů ryb v různých podmínkách, při kterých jsem měl zmiňované typy podběráků vždy po ruce a ocenil jsem jejich výhody, případně jsem je po ne úplně vyhovující zkušenosti vyměnil za jiný typ vhodnější pro daný způsob lovu.

Dříve ale, než si jednotlivé typy představíme, bych se rád zaměřil na samotné materiály, ze kterých se muškařské podběráky a jejich sítě vyrábějí, neboť se jedná o rozhodující konstrukční prvky, dle kterých si můžeme podběráky vybírat, a měly bychom znát všechny jejich přednosti i nevýhody.

MATERIÁL PODBĚRÁKŮ: V dnešní době se nejčastěji potkáte s podběráky dřevěnými, hliníkovými, karbonovými a speciálními typy kam mohou patřit např. plastové, bambusové či různě kombinované typy všech zmiňovaných verzí! Každý materiál má samozřejmě své výhody i nevýhody, ale výrobce by vždy měl myslet na smysluplnost a praktičnost použitého materiálu v závislosti na hlavním použití daného podběráku. Zaměřím se ale na nejčastěji používané materiály a těmi jsou dřevo a hliník!

Dřevěné lakované podběráky jsou tedy hlavně říční typy krátkých podběráků, u kterých se využívá výhod lehkosti a skvělých plovoucích vlastností dřeva + elegantního tradičního vzhledu, který k říčnímu muškaření zkrátka neodmyslitelně patří! Samozřejmě, dnes již existují i celodřevěné podběráky "dlouhé - jezerní" s protáhlou rukojetí, jejichž použití je i při lovu velkých jezerních pstruhů ze břehu i z lodi, ale i dravých či kaprovitých ryb - většinou v kombinaci s hlubokou silikonovou sítí. Nevýhodou dřevěných podběráků je do jisté míry jejich křehkost - dřevěný podběrák můžete zlomit, případně se časem a vlivem působení rozdílných teplot může rozlepit. V případě, že otlučete jeho povrchovou úpravu (lak), může začít sáknout vodu, čímž může ztěžknout popř. může dojít k poškození samotného dřeva (plíseň apod.)

=> Muškařský podběrák se silikonovou síťkou LeichiMuškařský podběrák s gumovou síťkou Cortland Catch & Release


Krásný potočák pózuje pro fotografii v bezpečí silikonové sítě ponořené ve vodě. Jednu dobu můj velice používaný podběrák z lepeného bambusu - velice lehký a plovoucí, díky čemuž jsem ho ztratil (lehkost) a v říčním nadjezí o několik set metrů po proudu i našel (nepotopitelnost).

Hliníkové podběráky jsou v dnešní době velice časté, neboť se jedná o moderní/sportovní a závodní podběráky, které jsou rovněž velice lehké, prodávají se v různém tvarovém i barevném elox provedení a samozřejmě - oproti dřevěným podběrákům - je u nich často možné bez problému měnit i typ sítě (FENCL). Hliníkové rámy jsou často v kombinaci s dřevěnou, plastovou či karbonovou rukojetí. Z hliníku se vyrábějí prakticky všechny typy muškařských/rybářských podběráků, proto se jedná o velice univerzální a osvědčený materiál.

Hliníkový profil - pokud není opatřen nějakým plovákem - samozřejmě není dobrý plavec, takže pokud nebudete mít podběrák dobře zafixován, můžete jej nenávratně "utopit" (osobní zkušenost při lovu z boatu - podběrák nevratně ztracen), vzhledem k měkkosti tohoto kovu můžete podběrák nechtěně ohnout a při neopatrné opravě zlomit a samozřejmě musíte časem počítat s "oprýskáním" barevného eloxu - v takovém případě ale samozřejmě nejde o nic zásadního a podběrák je plně funkční.

=> Muškařské podběráky McLean, Muškařské podběráky FENCLMuškařský podběrák Hanák Competition Champion

TYPY PODBĚRÁKOVÝCH SÍTÍ: V dnešní době se používají 3 hlavní typy podběrákových sítí, a to polyesterovépogumovanésilikonové a každá má samozřejmě svá pro a proti. Dovolím si však tvrdit, že ale všechny typy jsou pro ryby velice šetrné!

Polyesterové jsou tradiční typy černých, zelených šedých atd. sítí s různým průměrem ok. Dle mého názoru jsou - vzhledem k absenci - uzlíků pro ryby velice šetrné, ale jejich nevýhodou je jejich "jemnost" - mohou se zatrhnout či roztrhnout o větve, kameny apod., dále nabírají do sebe vodu a rybí sliz, takže pak relativně zapáchají. Rovněž se do nich zachytávají háčky a např. i ploutve ryb (hřbetní kapří pilka), které mohou sít rovněž roztrhat!

=> Muškařské podběráky Hanák Competition Wave

Pogumované sítě jsou zjednodušeně řečené polyesterové sítě, které jsou pokryté měkkou gumovou slupkou. Obrovskou výhodou je hladkost povrchu sítě vůči rybímu tělu/slizu a jejich schopnost neabsorbovat vodu a nepříznivé pachy. Zároveň se do nich nezachytávají háčky ani nic dalšího. Jako nevýhodu shledávám životnost gumového povrchu, který po nějakém čase a na nejvíce namáhaných místech popraská a oloupe se. Každopádně podběrák lze používat bez problému dále.

Silikonové
sítě jsou velice populární a často označované jako Catch & Release/Chyť & Pusť typy sítí, neboť by měly být k rybám co nejšetrnější. Jejich výhodou je velice hladký povrch materiálu, jejich životnost a snad i průsvitnost, která při ponoření tolik rybu neděsí, jako např. černá síť. Jako nevýhody silikonových sítí shledávám jejich vyšší hmotnost a v případě, že nejsou dostatečně hluboké, ryby jsou z nich schopny se odrazit a vymrštit zpět do vody (v ideálním případě). Dále snad už jen to, že po nějakém čase mění barvu - zežloutnou, případně do sebe nasají jinou barvu. Osobně tento druh sítě používám již jen při lovu těžkých a velkých kaprovitých či dravých ryb.

=> Muškařský podběrák s gumovou síťkou Leichi Carbon

Nyní tedy pojďme k jednotlivým typům muškařských podběráků spolu s jejich popisem hlavního využití a doporučení k lovu.


Muškařský podběrák s gumovou-silikonovou síťkou Cortland Catch & Release je ideální na říční muškaření.

PODBĚRÁKY KRÁTKÉ - "RAKĚŤÁKY" jsou mezi muškaři asi nejčastěji využívané typy podběráků. Jedná se o středně velké a různě tvarované podběráky s kratší rukojetí, jejichž rám je buď celodřevěný či kombinovaný z hliníku spolu s dřevěnou či plastovou/jinou rukojetí. Existují samozřejmě i jiné typy materiálů, jak jsem již psal výše, ale dřevo a hliník jsou nejčastější. S tzv. "rakeťáky" se setkáme snad se všemi druhy mělkých až středně hlubokých sítí a jejich největší výhodou je, že jsou během lovu vždy po ruce! Podběráky tohoto typu si totiž můžete zavěsit např. na muškařskou vestu pomocí karabinky či magnetického držáku, případně si je připnout k opasku, na batoh atd., aniž by vám nějak překážely. Jakmile vám zabere ryba, která stojí za opatrné podebrání, šáhnete po podběráku a jste připraveni rybu bez problému podebrat! Tento typ podběráků je určen hlavně do situací, kdy na váš úlovek dosáhnete - např. při prodění, nebo při lovu z nízkého břehu. V momentě, kdy lovíte v ne zcela přívětivém terénu - např. z vysokých břehů, případně za vyššími vodními rostlinami (na stojaté vodě), je vhodnější použít podběrák s prodlouženou rukojetí a ideálně i s větším průměrem rámu, a tedy následující typy popisovaných muškařských podběráků.

Mými aktuálními osobními favority jsou špičkově zpracované Muškařské podběráky s magnetem Fencl Nature hlavně pro lov říčních lososovitých (velikost M a L) a větších nelososovitých ryb (velikost XL)! Z hlediska tradiční cesty říčního muškaření je pak výborným parťákem pro suché podvečerní lovy sbírajících pstruhů Muškařský podběrák s gumovou síťkou Cortland Catch & Release.


Muškařský podběrák Hanák Competition Champion s našroubovatelnou krátkou či dlouhou rukojetí.

PODBĚRÁKY DLOUHÉ - JEZERNÍ jsou samozřejmě nejčastěji používané při lovu na stojaté vodě ze břehu a lodě. Jedná se o fixní typy podběráků, které má lovec položené někde ve své blízkosti (buď na břehu vedle lovného místa nebo opřené o hranu lodě tak, aby byly vždy při ruce) skládající se z podběrákové hlavy a buď standardní, nebo teleskopické tyče. Hlavy mají různé tvary, ať už se jedná o kruhy, elipsy či modifikované tvary klasických muškařských "rakeťáků", jedna věc je ale zásadní a to jejich velikost, která je větší, než u klasických říčních krátkých podběráků. Při lovu na stojaté vodě budete s největší pravděpodobností lovit mnohem větší ryby - ať už lososovité nebo jiné - ale rovněž budete chtít navézt takovou rybu s mnohem větší jistotou nad síť podběráku, což s menším průměrem hlavy není často úplně dobře realizovatelné. Vzhledem k tomu, že při jezerním muškaření budete často lovit v různých terénech, doporučuji podběrákovou hlavu kompletovat s tyčí teleskopickou, jejíž délka není fixní, ale přizpůsobitelná daným podmínkách! Určitě se nechcete dostat do situace, kdy nemůžete podebrat rybu např. kvůli tomu, že na ni přes hustý přípřežní porost podběrákem nedosáhnete!

Osobně pro lov na stojaté vodě nejčastěji používám kombinaci podběrákové hlavy a teleskopické podběrákové tyče pro podběrákové hlavy, nebo - v případě čistého břehu, případně při zabrození podběrák s prodlouženou fixní rukojetí, se kterým jsme podebírali i velké jezerní pstruhy při lodním chytání na anglických přehradách!


Podběrák Mclean Hinged Sprung Telescopic 510 je výtečný podběrák pro jezerní muškaření nebo pro aktivní lov větších ryb.

PODBĚRÁKY KOMBINOVANÉ - SKLÁDACÍ TELESKOPY jsou výtečné v tom, že se dají používat jak při lovu na řece, tak i při lovu na stojaté vodě - jsou velice univerzální a připraveny pro jakoukoliv situaci. Díky sklopení hlavy k rukojeti ve výsledku nezaberou o moc více prostoru např. na zádech či připnuté u vašeho boku, než klasické rakeťáky, a v momentu potřeby vylovit úlovek podběrák jednoduše odepnete, jednoduchým švihem rozevřete, případně povysunete teleskopickou rukojeť a můžete podebírat váš úlovek. Takové podběráky jsou samozřejmě skvělé i při cestování, neboť jsou mnohem skladnější, než dlouhé nesložené podběráky, které nechcete vždy rozšroubovávat zpět na hlavu a tyč. V menších velikostech (Podběrák Mclean Hinged Sprung Telescopic 510) jsou takové typy podběráků výborné při říčním lovu z vyšších a hůře přístupných břehů např. na hlubokými tůněmi, do kterých by stejně nebylo reálné zabrodit. Ve větších velikostech/průměrech jsou skvělé pro lov na stojatých vodách ať už ze břehu či z lodě, nebo při šoulání za dravci

Osobně takové typy podběráků s oblibou používám právě při šoulavém stylu lovu - stalkingu kaprovitých a dravých ryb, kdy si složený podběrák připínám k pasu a v momentě, kdy potřebuji rybu vylovit, podběrák odepnu, rozevřu a případně prodloužím pro větší přiblížení k rybě na volnější vodě! Oblíbeným typem je např. Podběrák Mclean Weigh-Net Hinged Telescopic 130, který má navíc dostatečně hlubokou a prostornou pogumovanou síťku, do které se v případě potřeby vejde i opravdu velká ryba! 

* Když jsem již zmínil hloubku sítě, musím připojit i jeden můj postřeh. Pro jezerní lov pstruhů nemám moc v oblibě podběráky s příliš hlubokými sítěmi, neboť v nich pstruhy před puštěním zbytečně dlouho "naháním" - v situaci, kdy je podběrák ponořen do vody se síťka prověsí a ryba má tak plno prostoru unikat vašim pokusům o její vylovení z podběráku. Dle mého názoru je ideální hloubka sítě pro jezerní podběráky max. 40 cm. Hloubky sítí 50+ cm jsou již spíše pro větší dravé a kaprovité ryby jejíž lovená velikost je běžně kolem 50/60 cm a více!


Podběrák Mclean Salt Water Measure & Weigh XL R703 je výtečným velkým a bytelným podběrákem pro lov velkých těžkých ryb a lov z lodě.

PODBĚRÁKY PRO LOV TROFEJNÍCH RYB - LODNÍ již nejsou tak podběráky muškařskými, ale v těžší muškařině mají jednoznačně velký význam. Tyto podběráky by měly být maximálně pevné, spolehlivé konstrukce a sítě, ze které i ta největší ryba neunikne a v žádném případě se ani nikterak neporaní. U takových podběráků musíme samozřejmě počítat i s jejich vyšší hmotností, ale vzhledem k tomu, že lov velkých ryb je náročnou disciplínou, hmotnost velkého a silného podběráku by neměla nikoho rozhodit! Manipulace s opravdu velkou rybou je velice náročná a pokud s námi trofejní ryba navíc nechce spolupracovat, není problém, aby např. chatrné vybavení rozmlátila během chvíle. Proto je vedle všeho ostatního a hlavního lovného vybavení maximálně důležitý i bytelný podběrák, který je pak pro podebranou trofejní rybu maximálně bezpečný a komfortní!

V dobách, kdy jsem otázku kvalitního podběráku nebral příliš vážně a jeden větší univerzální podběrák jsem bral na většinu svých rybářských výprav, jsem např. zažil situaci, kdy mi velký kapr nadvakrát doslova roztrhal polyesterovou síť u tohoto podběráku - jednoduše jí hlavou prorazil a vyplul na volnou vodu. Jakmile jsem jej podebral podruhé, roztrhal sít v jiném místě! :-)

Vzhledem k takové zkušenosti jsem rád, že nyní pro tyto účely používám maximálně spolehlivý Podběrák Mclean Salt Water Measure & Weigh XL R703, který je velice pevný a s hlubokou pogumovanou sítí, do které se např. ani nezasekávají hřbetní ploutve trofejních kaprů či velké a ostré štičí zuby. Musím přiznat, že podběrák je sice poměrně těžký, ale to při náročném lovu s prutem AFTMA 9 a zdolávání metrových ryb úplně neprožívám!


Držák podběráku Smith Creek Net Holster - skvělé příslušenství pro bezpečné uchycení vašeho muškařského podběráku.

PRAKTICKÉ DOPLŇKY K PODBĚRÁKŮM nejsou samozřejmě nezbytně nutné, ale jsou užitečné v případě, že chcete mít váš podběrák bezpečně a prakticky uchycený pro jeho okamžité a bezproblémové použití. Mezi takové pomůcky, které sám používám, patří např. Držák podběráku Smith Creek Net Holster, který jsem si připnul na opasek mé muškařské ledvinky po levé straně a podběrák zde mám po ruce k okamžitému použití! Dříve, když jsem měl podběrák zasunutý pouze za opasek brodících kalhot, se mi často stávalo, že se mi při pohybu postupně vysunul a spadl na zem nebo do vody. Naštěstí jsem jej vždy našel nebo pád zaznamenal, ale ne každý má takové štěstí a vystavovat se potenciální ztrátě drahého podběráku je zcela zbytečné!

Dalším a - dle mého - naprosto nezbytným doplňkem muškařského podběráku je jakékoliv lanko, či provázek, které vám rovněž zachrání podběrák před jeho jistou ztrátou v řece apod. Výbornou kombinací takového lanka spolu s magnetickým uchycením podběráku k vestě, bundě, batohu atd. je Magnetický držák podběráku Fencl s ocelovým lankem a karabinou, u kterého si můžete vybrat i sílu magnetu - vřele doporučuji tu nejvyšší - 6,2 Kg! Pokud si hodláte pořizovat podběrák nový, není nic jednoduššího, než si pořídit podběrák již s tímto systémem, který je součástí samotného podběráku!


Magnetický držák podběráku Fencl s lankem a karabinou

ŽÁDOST NA ZÁVĚR: I když na vás tento článek může působit ve stylu "bez podběráku ani ránu", je to ve většině případů přesně naopak! Rozhodně nepatřím mezi zastánce pravidelného - "závodního" používání podběráku pro vylovení každé ryby, kterou ulovíte. To v žádném případě! Pro použití podběráku jsem sám pouze jen v nevyhnutelných případech, kdy je jeho použití pro rybu bezpečnější, než jiný způsob vylovení - např. několikanásobné navádění ryby do ruky v silném proudu není rozhodně lepší řešení, než jednorázové a okamžité podebrání a už vůbec nebudu zmiňovat jiné způsoby zacházení s rybou během jejího vyháčkování, které někteří rybáři bohužel stále ještě praktikují...

Pokud je to trochu jen možné, menší a choulostivé druhy ryb nepodebírejte a vyháčkujte bez kontaktu ihned ve vodě, větší ryby vezměte maximálně do mokré ruky, aniž byste rybu jakkoliv zbytečně mačkali a vyháčkování prodlužovali a velké těžké ryby nejlépe podebírejte do podběráků adekvátní velikosti a nevynášejte je nikam nad vodu, kde by se případně mohly zranit!

Podběrák nám má v ideálním případě pouze pomoci s vylovením "výjimečné" ryby nebo v těch nejzazších případech, nikoliv netrpělivě "sekundovat" a asistovat u každé ryby, kterou zdoláme! ;-)


Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva