Průvodce muškařskými podběráky FENCL® | Podběráky Fencl | CzechNymph.cz
HomeČlánkyNáčiníPrůvodce muškařskými podběráky FENCL®

Články o muškaření

HomeČlánkyNáčiníPrůvodce muškařskými podběráky FENCL®

Průvodce muškařskými podběráky FENCL®

Kategorie: Muškařské náčiní | Autor: Ála Richie

Jak jistě víte, nedávno jsme začlenili vybrané podběráky značky FENCL® do naší muškařské nabídky, aby byly dostupné pro naše věrné zákazníky, jež jsou zvyklí na špičkovou kvalitu! Neboť tato česká firma vyrábí podběráky pro všechny způsoby lovu, prozatím jsme z jejich rozsáhlého sortimentu vybrali typy, které jsou vhodné pro všechny moderní techniky muškaření. V tomto mém průvodci bych vám rád všechny konkrétní typy podběráků podrobně přiblížil, aby byla vaše volba jednoznačná!


FENCL® King Of Fish - České ručně vyráběné a velice kvalitní, praktické a moderní podběráky s doživotním servisem ZDARMA!

Jak jsem již v mé nedávné galerii "Muškařské podběráky FENCL® v akci!" zmínil, vzhledem k tomu, že jsem - díky úzké spolupráci s firmou Fencl® Rybářské potřeby - testoval jejich podběráky v podstatě celou rybářskou sezonu 2020 při mých muškařských výpravách za lososovitými, dravými i kaprovitými rybami a nadále v používání jejich výrobků pokračuji, získal jsem mnoho poznatků, které zároveň i pomohly při samotném vývoji a vylepšování nových rybářských podběráků z produkce této cílevědomé české firmy, která zkušenosti a názory aktivních rybářů rozhodně poslouchá a přenáší je přímo do výroby!


Krásně macatý říční potočák ze zahájení pstruhové sezony spolupracuje při rychlém focení před jeho puštěním zpět! Muškařský podběrák s magnetem Fencl King 2 Nature L je naprosto univerzální a spolehlivý říční pstruhový podběrák!

Podběráky FENCL® vynikají mnoha přednostmi, pojďme si je tedy v krátkosti představit:

* Česká ruční výroba + výtečná zákaznická péče s doživotním servisem ZDARMA!
* Originální vzhled výrobků a jedinečný systém vyklápění/sklápění podběráku.
* Lehká hliníková konstrukce s moderní a odolnou černou elox úpravou materiálu.
* Pogumované či silikonové sítě, které jsou maximálně šetrné k rybě a neabsorbují pachy!
* Velice snadná vyměnitelnost sítí za nové či jiné typy u sklápěcích typů podběráků.
* Sestavitelné podběráky ze samostatných speciálních hlav a teleskopických tyčí!
* Elegantní dřevěná a 3x lakovaná rukojeť na designových muškařských rakeťácích KING 2.
* Obrovský výběr typů, průměrů a velikostí podběráků pro jednotlivé účely lovu a druhy ryb.

A i když podrobné popisy samozřejmě naleznete u jednotlivých výrobků v našem e-shopu, vždy je lepší takové informace soustředit na jedno ucelené místo, kde je i mnohem více prostoru pro popsání osobních zkušeností s konkrétními produkty! Pojďme si tedy představit tyto české muškařské podběráky FENCL® vhodné pro muškaření na pstruhových i mimo-pstruhových vodách při lovu sladkovodních ryb všech druhů a velikostí! Zároveň si nenechte ujít můj související článek "Jak vybrat správný muškařský podběrák", kde se obecně věnuji všem aspektům, které by vám při výběru nového podběráku neměly být cizí!


Menší siven odpočívá po souboji v bezpečí mokré silikonové sítě Muškařského podběráku s magnetem Fencl King 2 Black.

MUŠKAŘSKÉ PODBĚRÁKY KING 2 NATURE & KING 2 BLACK: Velice povedená série designových muškařských podběráků v unikátní kombinaci kovového středu, černého elox rámu a dřevěné rukojeti z tvrdého dřeva, které je třikrát lakované voděodolným lakem.

Všechny podběráky z této luxusní kolekce jsou vybaveny magnetickým držákem síly 6,2 Kg, díky kterému je máte neustále k dispozici a po ruce. Speciální ocelové pojistné lanko potažené gumou, brání ztrátě podběráku. Navíc má podběrák dvě kovové karabiny pro snadné odepnutí při focení či transportu. Jemná pogumovaná či silikonová síť je velmi šetrná k rybě, nechytají se do ni háčky a nezapáchá.

V kombinaci s černou barvou se nádherně vyjímají zlaté doplňky, které podběráku dodávají podběrákům KING 2 tu pravou majestátnost.

Podběráky jsou dostupné ve variantách KING 2 Nature M (53 cm, 28 x 37 cm, 245 g), KING 2 Nature L (67 cm, 40 x 48 cm, 365 g), KING 2 Nature XL (76 cm, 43 x 57 cm, 440 g) s černými pogumovanými sítěmi hloubky 27 - 35 cm a elegantní dřevěnou či černou rukojetí z tvrdého dřeva, a dále v "závodní" verzi KING 2 Black (67 cm, 40 x 48 cm, 425 g) s 26 cm hlubokou silikonovou sítí a lakovanou dřevěnou černou rukojetí!

Z mých zkušeností se jedná o velice pevné, spolehlivé a vzhledné podběráky/"rakeťáky" výtečné kvality zpracování jak samotného podběráku, tak i sítí a magnetu. Osobně používám velikost L při lovu lososovitých ryb na řekách a potocích, případně při lovu na stojaté vodě, kdy chytám zabrozen do jezera. Velikost XL využívám hlavně při lovu na velkých mimo-pstruhových řekách, kde očekávám úlovky velkých a bojovných ryb a čím je průměr rámu a hloubka sítě větší, tím lépe! Velikost XL si dokážu představit i při lovu mořských pstruhů např. na dánském pobřeží, případně při lovu větších dravých a kaprovitých ryb při brodění na stojatých či pomalu tekoucích vodách, kde není potřeba podběrák s delší rukojetí.


Můj oblíbený pohled při soustředěném jezerním lovu náladových duháků - čekání na vytoužené zatažení za šňůru, divoké zdolávání a následné podebrání pěkné ryby! V hlavní roli Muškařský jezerní podběrák Fencl sklápěcí teleskopický.

MUŠKAŘSKÉ/JEZERNÍ PODBĚRÁKY SKLÁPĚCÍ TELESKOPICKÉ: Do této kategorie patří 2 typy podběráků a to Muškařský podběrák Fencl sklápěcí teleskopický - menší varianta o rozměrech 60 - 142 cm (transportní - maximální délka), 32 x 45 (rozměr rámu) a 32 cm hlubokou sítí, který je dostupný i ve verzi s magnetem a ocelovým lankem. A jeho větší - jezerní verze Muškařský jezerní podběrák Fencl sklápěcí teleskopický o rozměrech 70 - 175 cm (transportní - maximální délka), 40 x 53 (rozměr rámu) a 50 cm hlubokou sítí, který samozřejmě rovněž můžete pořídit i ve verzi s magnetem a ocelovým lankem (nosnost magnetu 6,2 Kg).

Dá se říci, že u obou velikostí se jedná o spolehlivé sklápěcí teleskopické (2 dílný teleskop) podběráky s vyměnitelnou pogumovaná sítí, s kovovým středem a v moderní černém elox designu. Tyto podběráky jsou vhodné na jezerní muškaření, šoulavý styl lovu dravých a kaprovitých ryb, přívlač nebo chytání z lodi - vetší varianta, ale i říční lov v hůře přístupném terénu či při lovu z vysokých, podemletých a zarostlých břehů nad hlubšími tůněmi, do kterých není možné zabrodit - menší varianta.

Hlavní předností těchto podběráků je prémiová pogumovaná síť s velkými oky, do které se nechytají háčky, nezapáchá a nenabírá vodu - netěžkne. Dvoudílnou teleskopickou tyč lze aretovat v jakékoli poloze a na konci této tyče je gumová protiskluzová rukojeť s kovovým očkem na uchycení Magnetického držáku podběráku Fencl s ocelovým lankem a karabinou apod. S těmito podběráky je velmi snadná manipulace jednou rukou, což je během zdolávání ryby na prutu, který držíte v druhé ruce opravdovým benefitem!


Pěkný duhák pózuje pro fotografii spolu s velice povedeným a univerzálním říčním i jezerním Muškařským podběrákem s magnetem Fencl sklápěcí teleskopický.

Z mých zkušeností jsou tyto dva typy sklápěcích teleskopických podběráků skvělými prodlouženými verzemi muškařských rakeťáků, se kterými můžete lovit na stojaté vodě, špatně přístupné tekoucí vodě a při stalkingu dravců a kaprů, kdy máte dostatečně velký a dlouhý podběrák vždy po ruce např. zavěšen na vaší vestě, bundě, batohu nebo při vašem boku pro případ podebírání!

Sám s velkou oblibou používám právě větší verzi tohoto podběráku při mých výletech za kaprovitými a dravými rybami obývajících hůře přístupná slepá říční ramena či přehrady s kamenitými břehy, kde by každé položení hliníkového podběráku, který bych si nosil rozložený v ruce, mohlo znamenat vyplašení ryby v mém loveckém teritoriu!

Menší verzi tohoto praktického podběráku s magnetem jsem pořídil - k jeho velké spokojenosti - taťkovi a již po pár lovech si jej nemohl vynachválit, neboť on spíše "vymetá" hůře přístupné a zapomenuté pstruhové říčky, často s vysokými a podemletými břehy, kde menší sklápěcí teleskopický podběrák jako když najdete! Na druhou stranu, když spolu vyjedeme na nějakou větší vodu, ani tam své kvality tento podběrák nezapře! Jedná se zkrátka o velice povedený, rozměrově smysluplný a praktický podběrákový univerzál!


Ve firmě Fencl byli tak skvělí, že - dle mých požadavků - vyrobili naprosto ideální jezerní podběrák pro mé potřeby! Díky tomu si jej můžete dnes sestavit i vy z Podběrákové hlavy s pogumovanou sítí Fencl Fish Hunter XL a Teleskopické podběrákové tyče!

PODBĚRÁKOVÉ HLAVY & TELESKOPICKÉ TYČE: Do této skupiny patří 2 typy podběrákových hlav a 2 teleskopických tyčí, které jsou s těmito podběrákovými hlavami plně kompatibilní díky kvalitnímu mosaznému šroubení. Podběráková hlava s pogumovanou sítí Fencl Fish Hunter XL je prvním typem hlavy a zcela odpovídá rozměrům rámům podběráků KING 2 XL, a tedy 43 x 57 cm, 335 g s kvalitní černou pogumovanou sítí s hloubkou 35 cm. Druhým typem je Podběráková hlava se silikonovou sítí Fencl Trout Area Fish Hunter o rozměrech 45 x 52 cm, 330 g s kvalitní čirou silikonovou sítí hloubky 26 cm. Oba druhy sítí samozřejmě nenasávají vodu ani rybí sliz, nezapáchají, nezachytávají se do nich háčky, jako do sítí polyesterových a co je nejdůležitější - jsou maximálně šetrné k povrchu rybího těla!

Obě tyto podběrákové hlavy jsou kombinovatelné s masivními a zároveň velice lehkými hliníkovými dvoudílnými teleskopickými podběrákovými tyčemi, které jsou dostupné v délkách 120 cm a 200 cm! Obě tyče lze aretovat v jakékoli poloze pouhým pootočením dílů teleskopu doprava, doleva!

Z mých zkušeností: Poté, co jsem začal brát vážněji otázku muškařských podběráků a začal jsem shánět podběrák pro jedno z mých hlavních muškařských zaměření - lov lososovitých ryb na stojaté vodě, zjistil jsem po dlouhém a detailním prozkoumávání trhu, že vlastně žádný takový - jaký bych si přesně představoval (celo-černý s dostatečně velkou hlavou přijatelného tvaru, pogumovanou ne příliš hlubokou sítí a spolehlivou teleskopickou rukojetí) - vlastně neexistuje. Proto jsem velice uvítal možnost externí spolupráce s firmou FENCL®, neboť tam jsem si takový podběrák mohl bez problému navrhnout dle mých potřeb. A tak kombinace podběrákové hlavy Fish Hunter XL s pogumovanou sítí a teleskopické tyče byla na světe! Pro mě je tento výrobek hlavním jezerním podběrákem při lovu ze břehu a jsem s ním maximálně spokojen - ideální pro nejen lososovité ryby všech velikostí!


Z očí do očí s krásně vybarvenou zimní štikou, která právě nabírá síly v mém oblíbeném jezerním podběráku MAX, který používám při lovu velkých dravých a kaprovitých ryb!

JEZERNÍ/LODNÍ PODBĚRÁK SE SILIKONOVOU SÍTÍ MAX: Posledním typem moderního typu podběráku z nabídky firmy FENCL®, který najde uplatnění hlavně v těžké muškařině a při lovu trofejních ryb a z lodě, je Jezerní podběrák se silikonovou sítí Fencl sklápěcí teleskopický MAX, jehož parametry jsou 85 - 220 cm (transportní - maximální délka), 55 cm (šířka rámu), 975 g. Tento podběrák je opravdu bytelný a maximálně spolehlivý - při vylovování trofejní ryby se nemusíte ničeho bát - tento podběrák vás jednoznačně podrží! Díky dvoudílnému teleskopu, který lze aretovat v jakékoli poloze, dosahuje podběrák celkové délky až 220 cm. Podběrák má vyměnitelnou průsvitnou silikonovou síť, která neabsorbuje vodu ani pachy a je maximálně šetrná k rybám! Navíc je dostatečně hluboká a nezasekávají se do ní např. hřbetní ploutve trofejních kaprů či velké a ostré štičí zuby jako tomu bývá u klasických polyesterových sítí, které se tímto způsobem mohou bez problému velice rychle potrhat! Samotný rám podběráku je samozřejmě sklápěcí, což oceníte hlavně při převozu a přemisťování se kolem vody. Používám ho i při lovu z boatu, kde je připraven do akce v prostoru za sedačkou!

Z mých zkušeností: Jak jsem již napsal v předchozím článku věnující se výběru vhodného podběráku - musím zcela otevřeně přiznat, že tento typ je sice poměrně těžký, ale to při náročném lovu s prutem kategorie AFTMA 9 a zdolávání opravdu velkých ryb úplně neprožívám. Takový lov je sám o sobě velice náročný ale, i když se to v dnešní transgender době již příliš nenosí - případně začíná čím dál více uzemňovat, stále se považuji a hrdě prohlašuji za chlapa! ;-) A takový obyčejný plnokrevný chlap by měl něco zvládnout a vydržet a neměl by řešit hlouposti, do kterých např. vnímání každého gramu v rybářské výbavě navíc - jakožto zásadního problému - zcela jistě patří...

Pokud tedy hledáte maximálně spolehlivý podběrák, ze kterého vám žádná trofejní ryba neunikne a zároveň v něm bude v maximálním bezpečí i sama před sebou + nejste z cukru, tak tento typ by měl být pro vás jednoznačnou volbou! ;-)

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva