Vázací materiály na nymfy | Vázání mušek | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyVázání Nepostradatelné vázací materiály pro moderní vzory nymf

Nepostradatelné vázací materiály pro moderní vzory nymf

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Samuel Piekar

Přehled vázacích materiálů, které jsou potřeba pro navázání účinných vzorů umělých mušek pro moderní evropské nymfování.

Jak vybrat ty nejlepší háčky na moderní nymfové vzory umělých mušek jste si mohli přečíst v minulém článku, v následujících řádcích se zaměřím na samotné vázací materiály. Vázání účinných nymf není ani pro začínající vazače příliš složité a určitě je doporučuji i pro vaše vazačské začátky. Pojďme se tedy společně podívat na hlavní materiály pro vázání moderních vzorů nymf.


Strakaté srpky kohouta "Coq de Leon"

PEŘÍ

Culd de Canard (CDC)

CDC peří je nejdůležitějším materiálem pro vázání moderních suchých mušek, především kvůli vynikajícím plovoucím schopnostem, ale využití CDC je i při vázání jiných typů mušek. Samotné větvičky CDC jsou velmi jemné a pod vodou dobře pracují, navíc na sebe vážou vzduch a vytváří tak u mušky vzduchové bublinky, které činí mušku pro ryby atraktivnější. Při vázání nymfy proto ještě samotnou mušku doplňuji větvičkami z peří CDC.

Coq de Leon

Peří z kohoutů Coq de Leon je tou nejlepší volbou pro tvorbu štětů a to kvůli jeho nenahraditelné lesklé sklovité struktuře, kterou mají i štěty reálného vodního hmyzu. Jako možnou náhradu můžete použít peří z domácího kohouta, slepice nebo koroptve, ale struktura peří nebude nikdy vypadat tak přirozeně, jako u peří z kohouta Coq de Leon.

Přírodní peří z bažanta a páva

Ocasní peří z páva i bažanta se dávno stalo opravdovou vazačskou klasikou, která je nenahraditelná pro spoustu klasických vzorů suchých a mokrých mušek. Bez těchto vázacích materiálů se neobejdete ani při výrobě nymf. Paví peří je správnou volbou pro tvorbu Rudořitek (Red Tag) apod., před samotným vázáním je však potřeba odrat větvičky peří na tzv. brčka. Peří z bažanta nemůže chybět při vázání nymf Bažantí ocásek (Pheasant Tail Nymph). Oba zmíněné materiály používám převážně v přírodních barvách, ale samozřejmě kreativitě se meze nekladou a využít můžete i nejrůznější barevné varianty obou druhů peří.


Fluo barevné vázací nitě UNI Neon Floss

NITĚ, LAMETKY A DRÁTKY

Barevné vázací nitě

Jen minimum vzorů moderních nymf se nám obejde bez barevného spouštěče v podobě tipů, kroužkování nebo záhlaví. Tyto spouštěče mají ryby vydráždit k záběru a barevné vázací nitě jsou pro ně jednoduše nepostradatelné. S oblibou používám nitě, které reagují na UV světlo, na něž ryby reagují. Jsou to např. některé nitě od Hends, Tommi-fly, UNI nebo Veniard (např. Hends Neon Thread, Tommi Fly UV Thread nebo Veniard Glo-Brite, UNI Neon Floss). Nepostradatelné jsou pro mě nitě v oranžové, červené, žluté a zelené barvě.

Tipy mušek můžeme zhotovit i z materiálů Angel Hair nebo Spectra Dubbing. Dalším zajímavým a v některých odstínech nepostradatelným materiálem pro kroužkování tělíček mušek je lametka Hends Pearl Quill, která má speciální lesk. Nejvíce se mi líbí modré odstíny, které jsou často opravdovou zbraní při lovu lososovitých i bílých ryb.

Červená holografická lametka

Červená holografická lametka je skvělý materiál k vyvázaní tipů k léty ověřenému vzoru mušky jménem Sirupčík. Po navázání tipu doporučuji lametku lehce přelakovat lakem pro zvýšení trvanlivosti této části mušky.

Barevné kroužkovací drátky

Drátky používám pro kroužkování tělíček mušek, čímž celou mušku zpevním a zvýším její životnost a navíc nám barevný drátek zvýrazní vázanou mušku. Při vázání to s oviny drátku příliš nepřeháním, plně dostačuje jen pár ovinů (4-5). Další možností může být vyvázaní celého tělíčka nymfy pouze z drátku. Při mém vázání považuji za nepostradatelné drátky ve stříbrné, zlaté, měděné a červené barvě.


Nepostradatelný Hends Spectra Dubbing

DUBBINGY

Přírodní dubbing ze zajíce a králíka

Zaječí nebo králičí dubbing je dalším důležitým materiálem pro vázání tělíček nymf, ať už v přírodních variantách na Zaječí ouška nebo v barevných odstínech na jiné vzory nymf. S oblibou používám přírodní zaječí barvy (hnědá, šedá), nebo si vyrábím dubbing přímo ze zaječí masky. Neobejdu se ale ani bez králičího dubingu v černé a olivové barvě.

Spectra Dubbing

Syntetický Spectra dubbing s vysokým iridiscentním leskem patří mezi nepostradatelné vázací materiály pro tvorbu záhlaví nymf. Využívat se mohou jak přírodní barvy, tak ty výrazné, které budou tvořit účinný spouštěč. Spectra dubbing také přimíchávám do přírodních dubbingů, pokud chci navázat vzor méně výrazný, ale zároveň atraktivní.

Ve vaší vazačské výbavě rozhodně nesmí chybět Hends Spectra Dubbing v odstínech 45 a 46, který můžeme použít i na tělíčka mušek jako náhradu pavího peří. Dále rád oživuji mušky modrými odstíny Spectra dubbingu.

Tolik o základních materiálech pro vázání moderních vzorů nymf. Jak sami vidíte výběr materiálů je poměrně jednoduchý, ale i přesto s ním můžete navázat desítky účinných vzorů. Využijete-li všechny barevné kombinace, pak může jít počet navázaných vzorů i o řád výše a to ještě nemluvím o dalších možnostech pokud přidáte různé barvy tungstenových hlaviček.

Přeji Vám příjemné chvíle u vázacího stolečku!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva