Speciální nymfové háčky | Vázání mušek | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyVázání Speciální nymfové háčky

Speciální nymfové háčky

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Samuel Piekar

Popis a využití 5 speciálních háčků pro vázání originálních vzorů říčních nymf.

Nymfování je dnes už opravdovým a velmi komplexním muškařským pojmem a pro spoustu začínajících muškařů může být poměrně složité se v tomto tématu dobře orientovat. Mnozí muškaři mají tuto techniku spojenou především s muškami navázanými na blešivcové a jigové háčky. Setkat se však můžete i s úplně speciálními háčky, které bych vám chtěl v tomto článku představit.

Speciální muškařské háčky pro vázaní nymf bych rozdělil na háčky zatížené, které mají již z výroby nějakou zátěž z olova a háčky speciálních tvarů, které nejčastěji používáme na specifické druhy nymf (nymfy pošvatek, larvy, glajchy - Squirmy Wormy), kdy nám tvar a délka háčků napomáhá k věrnému napodobení zvoleného vzoru.


Mikronymfový zatížený háček Jiří Klíma

HÁČKY ZATÍŽENÉ

1) Muškařský háček mikronymfový s kapkou Jiří Klíma JC

Prvním popisovaným je háček s nalitou olověnou kapkou, určený pro vázání vzorů mokrých mušek a nymf. Tento typ háčku pochází z dílny bývalého státního trenéra muškařské reprezentace Jiřího Klímy. Kapkovitý tvar zátěže pěkně napodobuje hlavo-hrudní část larev jepic a dalších druhů nymf. Mikronymfy se navíc vyrábějí v různé škále barev, jako jsou zlatá, výrazné fluo barvy nebo v provedení jungle cock.

Přestože se dnes už nejedná o žádnou převratnou novinku, Klímovy mikronymfy jsou stále efektivní a s oblibou s nimi lovím na plovoucí šňůře v kombinaci s mokrými muškami nebo zlatohlavými nymfami.

Vyráběné velikosti: 10 - 18


Zatížený blešivcový háček Jiří Klíma

2) Muškařský háček Jiří Klíma Czech Nymph zatížený

Další zatížený háček je určený pro vázání nejrůznějších vzorů blešivců. Zatížení háčku velmi realisticky napodobuje tvar larev chrostíků (hydropsyche) a blešivců. Pro opravdu realistickou napodobeninu blešivce můžeme zátěž ještě "zplacatit" kleštičkami. Před vázáním s takto upraveným háčkem ale musíme olověné tělíčko lehce zdrsnit a nebo potřít vteřinovým lepidlem, aby nám materiál z háčku nesjížděl. Tyto háčky se po přidání dodatečné ploché vrstvy olova dobře hodí na vázání Slovenských super těžkých nymf - "Záťažovek".

Vyráběné velikosti: 6 - 16


Slovenská písková zátěžovka

3) Slovenská písková zátěžovka

Poslední z představovaných zatížených háčků je primárně určen k vázání mušek "Zátěžovek". Ty nám slouží k dopravení lehčích mušek do těch největších jam a tůní na velkých řekách. Více o využití Zátěžovek se dozvíte v našem článku Slovenské pískové zátěžovky. Vzhledově napodobují velmi realisticky schránkové chrostíky. Vzhledem k jejich využití není nutné mušky doplňovat nějakým barevným spouštěčem, úlovek ale na vzory menších velikostí samozřejmě není vyloučen.

Vyráběné gramáže: 1,2 - 12 gramů


Muškařský háček Fulling Mill Living Larva

SPECIÁLNÍ TVARY HÁČKŮ

4) Muškařský háček na larvy Fulling Mill Living Larva

První ze speciálně tvarovaných háčků je určený pro umělé mušky typu Klinkhåmmer a Skating Caddis či napodobeniny dlouhých larev pošvatek, jepic a menších vážek. Já osobně používám tento háček na vázaní larev pošvatek, které mají dlouhé tělíčko. Ty v naší domovině nemají takové využití, protože se u nás nevyskytují v tak hojných počtech, aby je pstruzi aktivně vyhledávali tak často jako v zahraničí. Ve Slovinsku nebo v Bosně a Hercegovině jsou pošvatky velmi hojné, dorůstají značných velikostí a jsou pro ryby velkým soustem, které není příliš složité ulovit. Pošvatky někdy bývají opravdu obrovské a speciálně tvarovaných háčků k jejich vázání je poskrovnu, proto mi u tohoto modelu chybí i velikost 8 - 10.

Vyráběné velikosti: 12 - 16


Muškařský háček Hends na pupy, blešivce a nymfy (BL554)

5) Muškařský háček Hends na pupy, blešivce a nymfy (BL554)

Další speciálně tvarovaný háček je určený na všemožné typy nymf různých larev, kukel, blešivců a Českých nymf - jeho využití je tedy velmi pestré. V menších velikostech 12 - 16 jsou tyto háčky ideální v kombinaci s heavy body zátěžemi, které mají podélný tvar a oproti klasickým tungstenovým kuličkám jsou ve stejném průměru 3 x těžší. Mušky navázané na těchto zátěžích mají uplatnění na velkých hlubokých řekách, kde potřebujeme dostat mušky rychle na dno. Vyrábí se i ve velikostech 6 - 8, které se dají použít třeba na již zmíněné pošvatky nebo na velké polské napodobeniny žížal - "Gleichy".

Vyráběné velikosti: 4 - 16

Tolik o speciálních háčcích, co mají uplatnění při vázání mušek pro nymfování. V určitých situacích mají mušky na těchto háčcích své přednosti, a proto je dobré mít pár "speciálek" v muškařské krabičce. Štěstí přeje totiž připraveným!

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva