Speciální nymfové zátěže | Vázání umělých mušek | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyVázání Speciální nymfové zátěže

Speciální nymfové zátěže

Kategorie: Vázání umělých mušek | Autor: Samuel Piekar

Popis základních zátěží pro vázání zatížených vzorů moderních nymf.


Tungstenové kuličky Knápek Hooks SUNNY

Většina zatížených vzorů nymf dnes využívá klasické tungstenové kuličky, anebo stále ještě oblíbený olověný drátek (především u vzorů českých nymf - Bobešů). Způsobů, jak zatížit nymfu je ale mnohem více a dnes se zaměřím na představení nejrůznějších zátěží z nejtěžšího dostupného materiálu - wolframu/tungstenu.

Tungstenové kuličky Knápek Hooks SUNNY

Tungstenové kuličky, které mají speciální povrchové zpracování. Připodobnit se dá ke zmačkané alobalové fólii. Hlavním rozdílem oproti běžným tungstenovým kuličkám je to, jakým způsobem se od těchto kuliček odráží světlo. Kuličky SUNNY jsou spíše třpytivé a nelesknou se jako standardní wolframové kuličky. Kuličky SUNNY se mi u nás osvědčily hlavně pro chytání v kalné vodě, ve které jsou ideální ve výrazných barvách (oranžová, fialová). Zajímavé ale rozhodně mohou být i na zahraničních průzračných vodách, kde jsou ryby opatrné a klasické kuličky už mají okoukané.


Tungstenové kuličky Knápek Hooks JIG OFF

Tungstenové kuličky Knápek Hooks JIG OFF

Hlavičky pro vázání standardních nymfových vzorů, jejichž tvar není zcela kulatý a tudíž dochází u takto navázaných mušek ke změně těžiště, které je posunuté více dopředu, čímž se docílí změny chodu mušky. Pro vázání mušek s JIG OFF zátěžemi se preferují háčky s rovným očkem, použít se dají ale i klasické jigové háčky. Hlavičky se primárně na háček navlékají tak, aby byla hladká část kuličky bez výkroje u očka háčku, čímž se docílí lepšího jigového efektu.

Rozhodně ale vyzkoušejte navázat několik mušek s hlavičkou naopak, muška je zase vyvážena jinak a ve vodě zajímavě pracuje díky drážce, do které se opírá proud.


Tungstenová tělíčka Tungsten Body+ Hanák Competition

Tungsten Body+ Hanák Competition

Wolframová tělíčka, která jsou určena pro vázání klasických vzorů jigových mušek nebo dalších speciálních vzorů, jako jsou nejrůznější larvy a v poslední době populární nymfy Perdigone. Tyto těžké mušky oceníte v těch nejsilnějších proudech, kam méně zatížené mušky nedostanete, protože hmotnost tělíček je 3x vyšší než u klasických wolframových hlaviček.

Tělíčka mušek jsou sice při použití dodatečné zátěže znatelně tlustší, což ale ničemu nevadí, vzhledem k tomu, že takto zatížené mušky budete používat v těch největších "hrčácích", kde ryba nemá příliš času si mušku prohlédnout a reaguje na mušky okamžitě. Zátěž fixuji na háček vteřinovým lepidlem + přidávám několik prvních ovinů vázací nití z důvodu, aby mi nit ze zátěže nesklouzávala.


Tungstenová blešivcová zátěž Knápek Hooks NEW SHRIMP BODY

Tungstenová blešivcová zátěž Knápek Hooks NEW SHRIMP BODY

Pro vázání klasických českých nymf, larev a blešivců vždy bylo nepostradatelné olovo, které ale není tak těžké, jako wolfram, tudíž je problém dostat malé mušky v proudnější vodě rychle ke dnu tam, kam zrovna potřebujeme. Navíc je pravděpodobné, že olovo jednou bude při sportovním rybolovu kvůli jeho toxicitě zakázané. Jako možná náhrada tedy přichází nové wolframové tvary, zátěží určené právě k napodobení těchto typů mušek. Zátěže jsou vroubkované, čímž napodobují článkování reálného hmyzu a jsou ploché, v tomto případě se nejlépe hodí k napodobení blešivců (gammarus), kteří také mají jasně článkováni a dlouhé zúžené tělo.

U vázání těchto mušek může být složitější výběr vhodného háčku. Došel jsem k závěru, že nejvhodnější je použít rovný mokrý háček (Hanák Competition H230, Dohiku HDN 302). Možnost je samozřejmě použít blešivcový háček, ale málokterý má vhodný tvar k připevnění těchto zátěží, takže je nutné mít háček z pružného drátu, který lze peánem trošku přihnout do požadovaného tvaru. Před začátkem vázání doporučuji háček a zátěž lehce potřít vteřinovým lepidlem.


Tungstenová blešivcová zátěž Knápek Hooks SCUD BODY

Tungstenová blešivcová zátěž Knápek Hooks SCUD BODY

Další typ zátěže, který má podobné využití jako předchozí zmíněný typ a snadno se SCUD BODY navážeme napodobeniny blešivců nebo vodních berušek. Tělíčka u SCUD BODY zátěží jsou ale oproti NEW SHRIMP BODY širší a mají mnohem širší drážku pro háčky ze silného drátu. Pro vázání zvolte kratší blešivcové háčky.

U velkých těžkých nymf s wolframovou hlavičkou, které se vážou na blešivcové háčky, se dají tyto zátěže použít do tělíčka mušky, čímž vznikne díky dvojímu zatížení super-těžký vzor.


Tungstenová nymfová zátěž Knápek Hooks OLIVE

Tungstenová nymfová zátěž Knápek Hooks OLIVE

Nymfové zátěže typu OLIVE slouží k vázání mušek s kapkovitou hrudí, podobně jako Klímův mikronymfový háček, který má nalitou olověnou kapku. verze OLIVE pěkně napodobuje hlavo-hrudní část larev jepic a dalších druhů nymf a je znatelně těžší, než starý typ olověných kapek. Pro vázání použijte klasické mokré háčky (opět Hanák H230 nebo Dohiku HDN 302), nebo mokré háčky s prodlouženým raménkem (např. Fulling Mill All Purpose Medium Hook nebo Hends BL 700) , ty poslední dobou sice trochu vyšly z módy, ale docílíte díky nim delšího a kóničtějšího tělíčka. Kapku k háčku přilepuji vteřinovým lepidlem.


Tungstenová nymfová zátěž Knápek Hooks BANANA Zlatá

Tungstenová nymfová zátěž Knápek Hooks BANANA

Poslední typ zátěže, která je primárně určena pro vázání nymf s kapkovitou hrudí. Při vázání může být část zátěže odhalená, nebo přes ní můžete navázat hlavohruď z dabingu. Tím docílíte dostatečně zatížených přírodních mušek, bez viditelných hlaviček, kterých by se ryby, na často navštěvovaných a křišťálově čistých vodách, mohly obávat. Výrobce udává, že barva zátěží je zlatá, v nejmenší velikosti je ale povrchová úprava v barvě wolframu. V nejmenší velikosti můžete zátěž použít pro vázání malých blešivců a bobšů na mokrých háčcích vel. 14.

Pro vázání opět doporučuji háček s delším raménkem. Při vázání háček lehce potřu vteřinovým lepidlem, následně lepidlem potřu i část zátěže a do nezaschlého lepidla začnu namotávat nit.


Nymfy navázané se zátěžemi posanými v tomto článku.

Tolik k tématu speciálních nymfových zátěží. Pokud stále vážete nymfy pouze s tungstenovými korálky, určitě doporučuji některé z popsaných zátěžích vyzkoušet. Pro trochu vázací inspirace jsem připravil několik mých oblíbených vzorů, které si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva