Štika na mušku | Taktika a technika lovu | CzechNymph.cz
HomeČlánkyTaktikyLov štiky na umělou mušku

Lov štiky na umělou mušku

HomeČlánkyTaktikyLov štiky na umělou mušku

Lov štiky na umělou mušku

Kategorie: Muškařské taktiky | Autor: Ála Richie

Chcete-li být při lovu štiky obecné na umělou mušku co nejúspěšnější, měli byste znát a hlavně správně používat všechny lovecké taktiky a muškařské techniky jejího lovu, které jdou ruku v ruce s jejími životními a potravními návyky! Nenechte si ujít tento další MUŠKAŘSKÝ SPECIÁL a buďte 100% odhodláni a připraveni na lov jedné z našich nejkrásnějších dravých ryb!


Při lovu štiky ale i dalších dravých ryb je důležité splynout s okolní přírodou a být co možná nejméně nápadný. O to více to platí při lovu z vysokých podemletých břehů, ze kterých vás ryby mohou velice snadno a rychle zpozorovat! Buďte tišší a nahazujte opatrně!

Štika obecná (Esox Lucius) je opravdu krásnou sladkovodní rybou - a díky jejímu šípovitému tvaru těla, který je spojen se schopností střelhbitě vyrazit a zaútočit na kořist, výbornému zraku a obrovské tlamě plné velice ostrých zubů - patří mezi jednu z našich lovecky nejaktivnějších, nejagresivnějších a největších dravých ryb, které můžeme velice úspěšně a cíleně lovit za pomocí muškařského vybavení!

A i když se stále ještě jedná (zvláště v naší muškařské kultuře, která je nyní značně ovládnuta "fanatismem" moderního nymfování) o jakousi "muškařskou alternativu" k tradičnímu lovu říčních lososovitých a případně už i bílých ryb, zdá se mi - z mého osobního průzkumu a monitoringu příspěvků v různých muškařských skupinách na sociálních sítí - že zájem o cílený lov štiky na umělou mušku poměrně vzrůstá! Samozřejmě je vždy otázkou, jak dlouho onen zájem konkrétního jedince o její lov vydrží, neboť lov štiky a obecně všech dravých ryb na umělou mušku není pokaždé tak uspokojivý/efektivní, jako jiné a tradičnější techniky lovu jiných a pro muškaře "vděčnějších" skupin ryb.

Dle mého názoru musí být muškař zaměřený na lov dravých ryb hlavně odhodlaným a cílevědomým člověkem s duchem opravdového lovce, kterého první neúspěch (nebo klidně i několik neúspěchů za sebou) hned neodradí a nevrátí zpět k jistému lovu pstruhů, lipanů a tloušťů na francouzskou nymfu apod., ale naopak spíše motivuje k dalším výpravám. Pokud se za takové odhodlané lovce považujete, při lovu štiky/dravých ryb se budete muset obrnit trpělivostí a výdrží při používání těžšího muškařského vybavení, nahazování s většími muškami, než na které jste byli doposud zvyklí, dále schopností prodírat se obtížným vodním či pobřežním terénem, vydržet tvrdé větrné, deštivé či sněhové počasí a - v případě opravdového úspěchu - budete muset fyzicky a hlavně psychicky zvládnout i případný souboj s životní rybou, nebo se naopak vyrovnat i s její ztrátou. Požadavky nejsou jednoduché, ale věřte, že to stojí za to! 😉


Krásná trofejní štika z přehrady ulovená z belly boatu na velký rybičkový streamer napodobující okouna, kterého jsem oživoval dlouhými zátahy na potápivé šňůře S5. Manipulace s takto velkou a těžkou rybou je na belly boatu a ve velice chladném listopadovém počasí poměrně obtížnou disciplínou - o to více na ucházejícím podsedáku v ledové vodě! :-)

VHODNÁ TAKTIKA LOVU: Pokud se budeme bavit o taktice lovu štiky na umělou mušku, rád bych toto téma pojal originální formou dobrých tipů a užitečných doporučení, kterými byste se měli u vody řídit - jak v případě hledání dravců (jejich předpokládaný výskyt), tak i během jejich samotného lovu, se kterým jsou samozřejmě úzce spjaty i samotné techniky lovu štiky na umělou mušku, a které lze následně poměrně dobře rozřadit dle období rybářské sezony (léto, podzim - zima), ve kterém budete chtít štiky nejčastěji lovit!

Z obecného hlediska je při lovu štiky a dalších dravých ryb velice důležité splynout s prostředím, ve kterém budete lovit! Při lovu dravců nemůžete být hluční a lovecky neomalení. Štiky (dále např. i okouni) stojí často poblíž břehu, takže pokud z něj budete lovit, měli byste se po něm pohybovat obratně a tiše, neboť každé větší dupnutí (např. vyšší říční břeh nad slibnou tůní či tišinou) nebo sesunutí balvanů pod vašimi nohami (častý terén na údolních přehradách) ryby vyplaší a od břehů "posune" na nějaký čas do bezpečí hlubší vody! To samé platí i o vašem loveckém oblečení nebo stínu dopadajícím na příbřežní hladinu - štiky často útočí na nástrahu těsně blízko břehu, pokud tedy budete oblečení do něčeho, co do okolní přírody příliš nezapadá, nebo váš stín bude dopadat přesně tam, kudy dotahujete váš streamer ke špičce prutu, štika si útok na něj jednoznačně rozmyslí!

V případě, že otázku vaší "lovecké neviditelnosti" máte úspěšně vyřešenou, musíte začít ryby hledat a ideálně je i efektivně lovit! Dle mého názoru je vždy důležité vědět, do čeho jdete - jinak řečeno: mít alespoň nějaké povědomí o tom, kde a jak budete lovit a dle toho, jak velký říční či přehradní úsek chcete prochytat, byste si měli naplánovat intenzitu samotného lovu! Zjednoduším to na 2 typy přístupu, které sám nejčastěji praktikuji - oba mohou být velice účinné při správném vyhodnocení situace a odhadnutí/přečtení daného charakteru vody.

* Kvalitativní cesta vytrvalosti - Ideální hlavně při břehovém lovu na přehradách nebo pomalu táhnoucích řekách kanálového typu - s monotónním průběhem zdánlivě rovného břehu, ze kterého lovíte. Při tomto stylu lovu je z mé osobní zkušenosti vždy nejlepší vymezit si relevantní lovný úsek, kterému věříte (buď jej již znáte, nebo na vás působí nadějně - často otázka intuice v místech, kde jste ještě nelovili) a ten intenzivně a vytrvale prochytávat pomalým postupováním po břehu a vějířovitým prohazováním prostoru podvodního zlomu břehu a vytěžit maximum z každé možné nerovnosti, na kterou narazíte - to samé platí i při systematickém lovu v opačném směru z vody do břehu (Belly Boat). V takových místech štiky často stojí většinu sezony, ať už se jedná o říční koryto, či podvodní břehové zlomy na stojatých vodách, neboť přesně v takových místech se vyskytuje i jejich kořist - drobné rybky jako plotice, cejnci, okouni apod.

* Kvantitativní cesta efektivity - Skvělá taktika při šoulavém lovu, kdy chcete efektivně prochytat co nejvíce nadějných úseků např. na silně meandrovité řece, případně zkoušíte štěstí jen tam, kde cítíte naději na úlovek a nezdržujete se déle, než se vám zdá být nutné! Touto cestou lovu je vhodnější jít v případě, kdy je revír více členěný a dokážete na něm poměrně dobře odhadnout, kde ryby být mohou, a kde jejich výskyt naopak nejspíš nehrozí - jak jsem již psal: hluboké meandry na řece, které se střídají s mělkými přechody, dále přehrady nebo písníky, kde jsou např. krásné zlomy, podvodní nerovnosti a atraktivní zátoky, a na druhou stranu dlouhé a otevřené mělčiny, kde by byl lov po většinu dne jen ztrátou času.

❗ Ale vzhledem k tomu, že naše mimopstruhové řeky (kromě těch s charakterem souměrného kanálu) a přehrady/písníky s výskytem štiky a dále okounů a candátů jsou většinou velice různorodé a co do podvodní i příbřežní členitosti velice pestré, jistě sami uznáte, že ideálním řešením bude kombinace obou výše zmíněných loveckých přístupů - kombinace vytrvalosti a vůle spolu se zkušenostmi, důvtipem a intuicí/talentem.


Štika obecná je opravdovým sladkovodním predátorem, kterému žádná kořist neunikne. Tento nádherný exemplář metrové štiky s "krokodýlí" tlamou je toho dokonalým důkazem. Krásná majestátná ryba!

VÝSKYT DRAVÝCH RYB: Jak jsem již zmínil, štiky a samozřejmě i další dravce najdete všude tam, kde je jejich nejdosažitelnější kořist - drobné rybky! Hledejte tedy hejna malých ryb a lovte v jejich blízkosti, v ideálním případě bude někde v dosahu i dravec, který buď již aktivně loví, nebo na čas svačinky zatím jen vyčkává - v takovém případě ho ale i tak můžete vydráždit k záběru vaší opakovaně nahazovanou nástrahou! Hejna drobných rybek najdete nejčastěji v blízkosti nějakých podvodních překážek (větve, padlé stromy, vodní rostliny, velké kameny atd.), které jim poskytují případný úkryt před nebezpečím, dále samozřejmě na zlomech mělké a hluboké vody či proudu a tišiny! Někdy na ně můžete narazit i v úplně klidné říční vodě ve stínu pod převislým břehem a větvemi stromů či keřů. A tam, kde je dravcova kořist, musí být dříve či později i samotný dravec! 👌

Obecně je známo, že opravdu velké štiky již u břehu běžně nebývají a jsou více na otevřené hluboké vodě - v takové situaci vám k jejich úspěšnému lovu dopomůže taktika/technika Muškaření z Belly-Boatu v případné kombinaci čtení tajemných hlubin za pomocí echolotu, který vám umožní zorientovat se v otázkách vhodné hloubky, podvodních zlomů a překážek či výskytu větších hejn rybek - kombinace těchto všemožných údajů vám pak může pomoci přiblížit se ulovení opravdu velkých exemplářů, na které u břehu narazíte jen velmi výjimečně. Sám jsem při lovu echolot však nikdy nepoužíval a doposud jsem se tedy spoléhal jen na nabité zkušenosti, vytrvalost, intuici a kouzlo nevyzpytatelného příchodu onoho rybářského štěstí, které pro mě zůstává stále velice důležitým symbolem vystihující tu pravou krásu a skrytou podstatu rybaření! 🙂

TECHNIKY LOVU ŠTIK NA UMĚLOU MUŠKU: Při lovu štiky muškařením existuje jen jedna hlavní technika lovu, která primárně vychází z potravních návyků této nádherné sladkovodní dravé ryby, a to lov na streamer - jinak řečeno - lov na větší a velké nástrahy imitující nejčastější kořist štiky obecné a dalších sladkovodních dravců. Touto nejčastější kořistí jsou, jak jsem již psal výše, hlavně drobné rybky, dále např. pak žáby, myši či drobné vodní ptactvo, které však běžně štikovými streamery nenapodobujeme. Konkrétním typům streamerů určených pro lov štik se podrobněji věnuji v navazujícím článku "Umělé mušky a muškařská výbava pro lov štik" (brzy k přečtení), který si určitě nenechte ujít!

Vzhledem k výše popsanému bych proto rozdělil lov štiky muškařením - z pohledu nejpoužívanějších streamerovacích technik, vybavení a mušek tomu podmíněných - na LETNÍ (od 16. 6. - max. konec září) a PODZIMNÍ/ZIMNÍ (říjen - prosinec).

LETNÍ LOV ŠTIKY NA UMĚLOU MUŠKU: Při letním lovu štik jsou zvláště velice účinné a pro toto období tolik typické povrchové a podpovrchové nástrahy typu Popper, Gurgler nebo Diver napodobující raněné rybky a obojživelníky či myši vedené na plovoucí či podpovrchové hover šňůře. Štiky, případně i velcí okouni, kteří mají v tomto ohledu podobné lovecké návyky, obývají zvláště v brzkých ranních a večerních hodinách prohřáté a zarostlé mělčiny plné drobných rybek a dají se tedy velice dobře vyprovokovat k záběru na agresivně vedený povrchový streamer, jenž dělá na hladině hlasitý rozruch doprovázený tlakovými vlnami a bublinami, což hladová štika - jakožto nekompromisní dravec - určitě nemůže nechat bez povšimnutí!

Pokud si chcete užít úchvatné adrenalinové lovy, nahazujte váš plovoucí streamer do mělkých zarostlých partií (nadjezí řek, zátoky přehrad či zatopených písníků) a ihned po dopadu začněte agresivně stahovat s nepravidelnými zastávkami = Stop & Go. Zrovna v takových momentech velice často přichází výrazné záběry klidně i od velkých štik, které vyjíždí lovit i do plytkých vod. Tato technika lovu je opravdu vzrušující, ovšem ně vždy tolik efektivní z hlediska počtu ulovených ryb, neboť štiky ve své horlivosti nástrahu často ani na poněkolikáté nemusí trefit, případně se zbaví špatně polknutému streameru v husté podvodní vegetaci. Každopádně je to úžasný styl lovu, který určitě musíte vyzkoušet neboť v tomto případě platí, že cesta je cíl!

Výhodou letních lovů je to, že štiky nemusíme hledat nikterak hluboko např. i při lovu s intermediálními šňůrami, neboť je vše závislé na výskytu drobných rybek, které najdeme hlavně v horních patrech vodního sloupce, nevýhodou je brzké ranní vstávání, neboť pokud není počasí vyloženě "pod psa" (mokré a chladnější dny), v typických horkých letních dnech máte naději na slušnější štiku hlavně v brzkém jitru!


Dokonalá štiková nástraha při lovu s muškařským vybavením - krásně vybarvené velké štikové streamery Fulling Mill napodobující okouny a plotice navázané z lehkých syntetických materiálů na kvalitních, pevných a velice ostrých háčcích. Ve vodě jsou jako živé a pro štiky neodolatelné!

PODZIMNÍ/ZIMNÍ LOV ŠTIKY NA UMĚLOU MUŠKU: S ochlazením vody dochází k přesunu dravcovy kořisti do spodnějších pater vodního sloupce a tím pádem rovněž i k přesunu samotných dravců. Začátkem podzimu si ještě vystačíte s plovoucí či intermediální šňůrou a zvláště v krásných dnech Babího léta je stále ještě naděje na úlovek pěkných štik v mělčí vodě. S větším ochlazením budete muset postupně přesedlat na rychlejší intermediální a pomalu potápivé muškařské šňůry. Rozhodně již bude potřeba vyměnit povrchové streamery za tradiční rybičkové streamery, které se pomalu potápějí, přepadávají na hlavičku a imitují tak poraněné rybky, které štiky velice rády zbavují jejich utrpení! Sám velice rád lovím s rychlou intermídou či potápivou šňůrou S3 - S6 dle rychlosti stahování streamerů a např. i velikostí vln na stojaté vodě - podzimní měsíce jsou často velice větrné a v takových případech musíte použít rychleji potápivé šňůry, abyste streamer netahali těsně pod hladinou v čase, kdy chcete lovit např. v 2 - 3 metrové hloubce! Oživování větších rybičkových streamerů si nejprve vyzkoušejte ve vodě pod prutem, abyste věděli, jak vaše nástraha nejlépe pracuje - zda-li při kratších, ostrých a rychlejších zataženích, nebo při dlouhých a pomalejších pulzech, které mám osobně nejradši - dle stylu pohybu své štikové streamery i koncipuji.

Při lovu s rychlými intermediálními a potápivými šňůrami to zbytečně nepřehánějte s dalekými hody! Pokud lovíte ze břehu, štiky budou stejně nejčastěji v dosahu cca do 10 - 15 metrů od něj, je tedy lepší prolovovat prostor "pod nohami" z více úhlů, než se pokoušet o nesmyslně daleké hody jak v zahraničním muškařském filmu a nahazovat tak zbytečně "za ryby". Samozřejmě můžete štiku s delší dálky příležitostně i přitáhnout, ale spíše se vystavujete riziku uváznutí, což není v kamenitém podvodním svahu přehrady nic, co byste chtěli řešit na úkor samotného lovu v krátký a chladný podzimní či zimní den!

➡ UMĚLÉ MUŠKY A MUŠKAŘSKÁ VÝBAVA PRO LOV ŠTIK

Pokud vás tématika lovu štik na umělou mušku opravdu zajímá, určitě si nenechte ujít i tento další související článek z mého MUŠKAŘSKÉHO SPECIÁLU, který je tentokrát věnován lovu tohoto krásného sladkovodního dravce! Poté už jen stačí skloubit nabité informace spolu s vašim odhodláním ulovit první velkou štiku + následnými osobními zkušenostmi a věřte, že pokud tomu půjdete naproti, brzy se vám začne dařit!

Přeji vám příjemné a poučné čtení a při samotném lovu hlavně mnoho vytrvalosti, lovecké vůle a nakonec i hodnotné úlovky nádherných zubatic obývajících naše krásné mimopstruhové řeky, údolní přehrady, rybníky ale i tajemné hlubiny zatopených lomů a pískoven! Petrův ZDAR, Aleš 🎣🍀

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva