Mušky do vysoké vody | CzechNymph.cz

E-shop je v plném provozu, vyskladňujeme objednávky každý den. Osobní odběr možný po domluvě v naší provozovně v Brandýse nad Labem. tel.: 702 002 210 (10:00 - 15:00)

HomeČlánkyTechnikyMušky do vysoké vody

Mušky do vysoké vody

Kategorie: Muškařské techniky | Autor: Pavel Adamovský

Tip pro výběr mušky při zvýšeném stavu vody.

Slaná nad Vlachovem

Zcela jistě jste se již setkali se situací, kdy přijdete k vaší oblíbené řece a zdá se vám, že je vody v korytu poněkud více, než jste čekali. Co tato situace znamená pro taktiku rybolovu a výběr mušek? Tak tuto otázku jsem kdysi položil Jirkovi Klímovi a nyní se vám pokusím volně reprodukovat jeho odpověď. A musím podotknout, že odpovědi jsou v posledních dvou letech stále více akutuálnější.
V případě velké vody jsou ryby „vytlačovány“ směrem z hlavního proudu k okrajům řeky. Úspěšnými místy pro rybolov budou tedy především okrajové části toku. Tento fakt hraje rybářům do noty, protože při vyšším stavu řeky většinou bývá brození značně obtížné nebo často i nemožné.
Důležitým faktorem pro výběr mušek je čistota vody. Ocitneme-li se v situaci, že je vysoká, ale čistá voda, pak můžeme zůstat u stejných vzorů, které jsou na řece účinné za normálního stavu vody, pouze zvětšíme velikost mušek. Důvodem pro zvětšení mušek je jejich lepší viditelnost ve vysoké vodě.
Černá nymfa Černá nymfa supertěžká
V případě, že voda je vysoká a navíc ještě přikalená, pak nehraje roli pouze velikost mušky, ale i její barva. Jirka při takovéto situaci většinou důvěřuje kombinaci dvou mušek, přičemž barevnost první mušky je velice „divoká“ (perleťové barvy, fluorescenční barvy) a druhý vzor je černý. „Divoký“ vzor vás asi nepřekvapí, ale možná se podivíte proč barva černá. Odpověď je poměrně jednoduchá. Sami si vyzkoušejte ponořit do zakalené vody dvě mušky – jednu navázanou z materiálů v přírodních barvách (hnědá, zelená, olivová atd.) a druhou připravenou z převážně černě zbarvených materiálů. Rozdíl ve viditelnosti uvidíte na první pohled a stejně tak jako vy, uvidí černou mušku mnohem lépe i ryba.
Mušky v čisté vodě Mušky v mírně zakalené vodě Mušky v zakalené vodě
Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva