Nejlepší mušky na Poličku | RS Vysočina Polička | CzechNymph.cz
HomeČlánkyUmělé muškyTOP 10 Mých nejoblíbenějších mušek na Poličku

Články o muškaření

HomeČlánkyUmělé muškyTOP 10 Mých nejoblíbenějších mušek na Poličku

TOP 10 Mých nejoblíbenějších mušek na Poličku

Kategorie: Umělé mušky | Autor: Ála Richie

Článek detailně se věnující výběru mých nejoblíbenějších a nejúčinnějších umělých mušek, které používám s velkými úspěchy v průběhu celé rybářské sezóny při lovu na pstruhových stojatých vodách, zvláště pak na "Poličských jezerech"!


TOP 10 Mých nejoblíbenějších mušek na Poličku je připraveno do akce! 1) AR Orange Head Woolly Starter, 2) AR Hot Head Yellow Killer, 3) AR Fish Fry Booby Streamer, 4) AR Peacock Head Viva Special, 5) AR Skinny Fry Streamer, 6) AR Green Head Gentle Sparkler, 7) AR Bushy Seal Soldier, 8) AR Black & White Bit, 9) AR Diablo Bach, 10) AR Hot Spot Hare's Ear Buzzer... NESMÍ NIKDY CHYBĚT!

Každý zapálený český muškař jistě již slyšel o "Poličských jezerech", chcete-li o přehradách Pod kopcem, závodu Poličská muška nebo jednoduše a zkrátka o Poličce. Věřím, že většina z nás jistě alespoň jednou navštívila toto bájné a legendami opředené rybářské místo! ;-) A i když se v mnoha ohledech čas u poličských přehrad PK0, PK1 a PK2 tak trochu pozastavil, jedno se tomuto malebnému rybářskému údolí upřít nedá! Rybaření v Poličce je dnes již celorepublikovým pojmem a je tomu tak hlavně díky přístupu rybářského sdružení RS Vysočina a zvláště pak neslábnoucí snaze a obětavosti tamního hospodáře, který je zároveň i několikaletým starostou města Polička!


Pěkný pstruh duhový zlaté formy přes 55 cm neodolal vzoru AR Fish Fry Booby Streamer pomalu taženému na intermediální šňůře podél zarostlého břehu PK2!

Toto samostatně hospodařící rybářské sdružení navíc jako jedno z mála přežilo většinu soukromých revírů se pstruhovým režimem, na kterých se dalo v České republice provozovat jezerní muškaření! O to více úctyhodné je to, když víme, že se jedná - po Květoňovské nádrži v Jižních Čechách - o nejstarší systém přehrad s nemalou a pravidelně dosazovanou obsádkou lososovitých ryb a jasnými pravidly jejich lovu po celý rybářský rok! Polička je zkrátka místo, kam může kdykoliv utéct každý, který se jednou za čas dostane do jisté rybářské skepse vyvolané, ať už přirozeným pocitem ze zarybněnosti svazových vod, nebo omezenou možností pravidelně provozovat na území ČR jezerní muškaření...

V tomto článku jsem si pro Vás připravil můj TOP 10 oblíbených a maximálně účinných tajných vzorů, se kterými nejčastěji na "Poličských jezerech" - hlavně pak na přehradách PK1 a PK2 - s pravidelnými úspěchy lovím každý rok! Každý má samozřejmě své vlastní favority a ne každému fungují stejné vzory. Nicméně mušky, které jsem vybral pro tento článek mám ověřené, a proto budu rád, když poslouží všem muškařům, kteří jsou otevření vyzkoušet nové typy mušek k těm vlastním oblíbeným, nebo právě i těm muškařům, kteří se na lov v Poličce teprve chystají a zatím moc netuší, s čím a jak by měli začít, aby byli - pokud možno -  co nejdříve úspěšní! Záměrně jsem se v tomto článku vyhýbal těm tradičním jezerním vzorům, které jsou samozřejmě velice úspěšné, ale psaním o nich bych patrně nepřinesl příliš mnoho nového. Pokud někdo tyto klasické vzory přesto hledá nebo si je chce jen připomenout, jejich výčet najde po levé straně v podobě odkazů spolu se souvisejícími muškařskými galeriemi, které se věnují cílenému lovu pstruhů muškařením na stojatých vodách! ;-)


Háček: Velký mokrý/jezerní (6) popř. menší streamerový (8). Nit: Černá - ideálně Grall. Ocásek: Černé marabou. Tělíčko: Černý tuleň namixovaný s černým Metalic Dubbingem. Kroužkování: Zlatý drátek. Nožičky: Palmer z černého kohouta. Hruď: Černý tuleň namixovaný s černým Metalic Dubbingem. Hlavička: Fluo oranžová mosazná velikosti 3,3 - 3,8 mm. Zátěž: 10 ovinů olověným drátkem 5 mm. Celou mušku důkladně vyčesat suchým zipem!

* AR Orange Head Woolly Starter je snad mou nejoblíbenější muškou, se kterou nejčastěji lovím na uměle vytvořených soukromých stojatých vodách s obsádkou pstruha duhového a sivena amerického. Jedná se o vzor, který v sobě - hlavně díky jeho větší velikosti - kombinuje vlastnosti fantastické lury (kontrastní sytě oranžová hlavička) a menšího celosvětově proslulého pstruhového streameru (černý Woolly Bugger). Jedná se o naprosto univerzální vzor mušky, který milují obzvláště pstruzi duhoví v brzkém studeném jarním období (začátek sezony na komerčních pstruhových stojácích) ale i v podzimních měsících až do zamrznutí vodní hladiny (2. polovina aktivní pstruhové jezerní sezony)! Jak již název vypovídá (Starter), často s tímto vzorem začínám lovit hlavně ve chvílích, kdy chci rychle zjistit výskyt a aktivitu/žravost ryb na dané lokalitě. Pro tyto účely a i kvůli jeho velikosti s ním lovím jakožto s jedinou muškou na delším návazci (2,5 - 3 m) s čirou pomalou intermediální šňůrou a aktivně prolovuji zvolenou vodní plochu! Tuto mušku vždy používám výhradně jako koncovou a lovím s ní buď - jak jsem již napsal - jako jedinou na ujímaném návazci - streamerová technika s aktivním stahováním šňůry, kdy kombinuji delší zátah s následnými 2 kratšími potahy (-..), nebo v kombinaci s menší výraznější zlatohlavou lurkou (oranžová, žlutá) na přívěsu. Takovou sestavu pak většinou oživuji razantnějšími "osmičkovým" stahováním opět za použití intermediální či hover šňůry! Naprosto nepostradatelný vzor větší lury/streameru speciálně vyvinutý pro lov velkých zmasilých duháků obývajících tajemné vody "Poličských jezer"! ;-)


Háček: Mokrý/jezerní (8 - 12). Nit: Fluo oranžová - ideálně Grall. Tělíčko: Sytě žlutý králík namixovaný se žlutým Spectra Dubbingem. Ocásek: Žluté marabou (barevně stejně s tělíčkem). Kroužkování: Zlatý drátek. Hruď: Sytě žlutý králík namixovaný se žlutým Spectra Dubbingem. Hlavička: Fluo Hot Oranžová mosazná 2,8 - 3,3 mm. Zátěž: 5 ovinů olověným drátkem 5 mm. Celou mušku důkladně vyčesat suchým zipem!

* AR Hot Head Yellow Killer je dalším mým tajným favoritem pro lov poličských duháků - zvláště pro začátek sezony. Tento vzor je skvělý při prvních lovech, a to ihned po rozmrznutí vodní hladiny na přehradách, kdy v čisté a studené vodě doslova hypnotizuje pstruhy k záběru, popř. samozřejmě při lovu čerstvě vysazených ryb, které velice pozitivně reagují na jednoduché fantastické mušky obdobného ražení! Ve větších velikostech jsem s touto ostře žlutou lurou lovil jako s koncovou, ale neboť nemám lov s velkými a výrazně zbarvenými lurami příliš v oblibě, postupně jsem její velikost zmenšil a přesunul ji na pozici výtečné přívěsné mušky, jenž vyprovokuje ryby, které pak nakonec vezmou méně nápadnou koncovou lurku - vzory jako zlatohlavá lurka s černým marabou ocáskem a tělíčkem z pavího Spectra Dubbingu (jarní měsíce), či bílá zlatohlavá lurka s chartreuse záhlavím ve stylu Cat's Whisker (studené podzimní měsíce). Celou tuto sestavu oživuji pomalým až středně rychlými "osmičkami" za použití intermediální či podpovrchové šňůry Hover. Pokud navíc dodržíte popsaný vázací materiál, po namočení vyčesaným tělíčkem lurky prosvítá oranžový základ a každý správný lovec jezerních pstruhů ví, že podobné detaily často rozhodují o výsledném úspěchu, zvláště pak v období, kdy jsou ryby zkušenější a popíchané! Nezapomínejte ani na zatěžování mušky v hlavičkové části několika oviny olověným drátkem. Muška pak přirozeně přepadává na hlavičku, čímž rozechvívá jemný a pohyblivý ocásek z marabou peří!


Háček: Mokrý/jezerní (8 - 10) s velkým obloučkem. Nit: Bílá - ideálně Grall. Ocásek: Bílé marabou se 2 vlákny perleťové lametky. Tělíčko: Perleťový Spectra Dubbing/Lite Brite případně Gleamy Dubbing. Kroužkování: Stříbrný drátek. Nožičky: Bílý měkký kohout nebo slepice. Hruď: Drobná ze stejného materiálu jako tělíčko. Oči: Polycelonový váleček 5 - 6 mm. Celou mušku jemně vyčesat suchým zipem!

* AR Fish Fry Booby Streamer je naprostým zabijákem pro velké pstruhy, kteří zvláště v podzimním období slídí u dna kolem břehů a hledají větší masitou potravu! Nejsem si úplně jist, zda-li se v poměrech, které vládnou na přehradách PK1 a PK2 dá přímo mluvit o cíleném lovu tzv. Fry Feeders (anglický termín pro velké pstruhy z nádrží, kteří se na podzim živí výhradně potěrem bílých ryb), každopádně mně tento vzor právě v toto období - kdy se na jiných přírodních revírech velcí pstruzi zaměřují na hejna potěru - funguje na Poličce velice dobře při cíleném lovu velkých pstruhů duhových! Je pravda, že tento vzor jsem začal aktivně používat právě v podzimní měsíce cca před 4 - 5 roky, ale za tu dobu má na svědomí mnoho velice slušných duháků i jejich příbuzných "zlaťáků", kteří jsou po vysazení často velice dlouho neteční, ale po celou dobu výskytu v přehradách mají tendenci držet se spíše při břehu než na otevřené vodě. Jakmile ale začnou být tyto velké exempláře zlaté formy pstruhů duchových lovecky aktivní, s velkými úspěchy je lovím právě na pomalu tažený AR Fish Fry Booby Streamer na kratším (1,5 - 2 m) návazci na rychlé intermediální či potápivé šňůře! Jedná se o poměrně pomalý a pro někoho nepříliš efektivní způsob lovu, ale v těch nejchladnějších podzimních a zimních dnech je naprosto jedinečný a pro tyto velké ryby často osudný! Pokud tuto mušku celkově zmenšíme (velikost 10 - 12), můžeme ji kombinovat s nějakým dalším barevným Booby vzorem na přívěsu, a lovit tak efektivně pstruhy u dna bez obav, že bychom někde uvázli.


Háček: Mokrý/jezerní (8 - 10). Nit: Černá - ideálně Grall. Tip: Chartreuse Angel Hair. Tělíčko: Černý tuleň namixovaný s černým Metalic Dubbingem. Kroužkování: Stříbrná lametka + stříbrný drátek. Nožičky: Černá slepice na spodní stranu. Křídlo: Černé marabou. Hlavička: Světle paví Spectra Dubbing - možno doplnit o výraznou fluo oranžovou hlavičku => muška typu THE CLIFTON. Zátěž: Po celé délce raménka oviny oloveného drátku 4-5 mm.

* AR Peacock Head Viva Special - Fenomenální zimní vzor nenahraditelný v období, kdy je voda velice studená a čistá. V takovém čase (ihned po rozmrznutí hladiny, nebo pár dnů do úplného zamrznutí) se rybám zpomaluje metabolismus, přestávají být tak aktivní a v případě, že přijímají potravu, tak se rozhodně za svou kořistí nehoní ve stejném stylu, jako tomu bylo ve vrcholné sezoně za jejich nejvyšší aktivity! Proto je nutné se tomuto faktoru přizpůsobit a lovit tak, aby ryba naši nástrahu chtěla sežrat a stihla ji dohnat! Vzor AR Peacock Head Viva Special je pro tento účel naprosto skvělou zbraní! S touto muškou lovím blízko dna a velice pomalu. Ideálními místy jsou mělčí části přehrad, kde je v danné období pravděpodobnější, že se ryba s naší muškou setká! V případě, že se tak stane, musí ji zaujmout. Viva je skvělý vzor mušky pro "ledabylý a laxní" způsob oživování. Osobně s touto muškou chytám na poměrně dlouhém návazci (3,5 - 5 m) v kombinaci dalším s skvělým zimním vzorem Cat's Whisker na přívěsu. Tyto okřídlené vzory jsou výborné při extrémně pomalém stahováním (osmičky, nebo dlouhé přítahy s menšími přestávkami). Jemná marabou křídla při tomto stylu lovu lákavě pulzují, což pstruhy rozhodně nenechá klidnými! Kvůli pomalému lovu v mělčích částech přehrad podobajícímu se lovu s Booby vzory používám výhradně plovoucí maximálně Hover muškařskou šňůru, abych se vyhnul riziku vázek a utržení úspěšných mušek! Viva je výborný vzor i pro případy, kdy přestanou fungovat klasické vzory lur s ocásky a ryby přesto preferují větší typ nástrahy vedenou v blízkosti dna!


Háček: Velký mokrý/jezerní (6) popř. menší streamerový (8). Nit: Černá - ideálně Grall. Tělíčko: Perleťová lametka, popř. na plocho navinutá splétaný stuha Pearl Scudback perleťové barvy. Kroužkování: Stříbrný drátek. Spouštěč: Sytě oranžový husí Biot po obou stranách. Křídlo: Jemné vrstvené z bílého a hnědého Bucktailu. Hlavička: Velká černá vyvázaná z nitě a kvalitně zalakovaná čirým lakem.

* AR Skinny Fry Streamer nasazuji na Poličských přehradách v momentech, kdy ryby přestávají - kvůli velkému tlaku rybářů - reagovat na větší barevné nástrahy jako jsou lury a streamery a na druhou stranu nereagují ani na menší mokré mušky a nymfy! Jedná se o celoroční potírkový vzor, který samozřejmě s velkou oblibou používám i na jiných revírech při lovu pstruhů, okounů a tloušťů, kteří se přirozeně krmí drobnými rybkami. Na Poličce se jedná o vzor, který je pro ryby většinu roku naprosto neznámý díky jisté "zahleděnosti" ostatních rybářů do všemožných nepřirozených, barevných či různě pohyblivých a akusticky či esenciálně doplněných nástrah, kam spadají hlavně všemožné vláčecí nástrahy, kterých vysazené ryby spatří během krátkého období obrovské množství! Tento vzor mušky je naprosto přirozený, nenápadný a - co se pohybu týče - takřka statický, což by se u nástrahy dalo možná označit za negativní vlastnost... Ovšem kvůli výše popsanému se tato muška často stává pro ryby paradoxně velice atraktivní právě kvůli její "odlišné povaze". S oblibou na tento vzor lovím s intermediální či Hover šňůrou rychlým osmičkovým stahováním popř. v momentech, kdy ryby vyžadují rychlejší pohyb nástrahy, praktikuji Roly-Poly! Jako přívěsné mušky používám obdobné subtilní vzory štíhlých streameříku, sparklerů popř. mokré mušky typu Butcher (Řezník) či Silver Invicta nebo různé Dabblery. V případě mušky větší, kterou vážu na prodlouženém raménku, lovím i s jedinou na delším ujímaném návazci.


Háček: Mokrý/jezerní (8 - 10). Nit: Bílá. Tip: Grizzly kohout, Tělíčko: Perleťová a stříbrná lametka navinutá společně ve více vrstvách. Kroužkování: Stříbrný drátek. Ploutvičky: Grizzly kohout. Křídlo: Bílý Fine Hair s pár vlákny perleťové lametky - sestřižené do šípovitého tvaru. Hlavička: Velká fluo zelená vyvázaná z nitě Effect Thread a kvalitně zalakovaná čirým lakem.

* AR Green Head Gentle Sparkler je vynikající nenápadný transparentní vzor, který využívá obdobných výhod, jako předchozí AR Skinny Fry Streamer. Jeho největší zbraní je barevný spouštěč záběru v podobě fluo zelené hlavičky. Dříve jsem vázal více stejných vzorů těchto decentních sparklerů s různě barevnými hlavičkami (fluo oranžová, červená), ovšem ryby jednoznačně určily absolutního vítěze! Často lovím se dvěma Sparklery na návazci, přičemž tento vzor používám jako přívěsnou mušku a jako koncovou navazuji tradičního a více blýskavého perleťovo-zlato-stříbrného Sparklera s černou hlavičkou. Ryby zabírají hlavně na přívěsnou mušku s fluo zelenou hlavičkou, koncová muška ale rovněž nezůstává bez povšimnutí! Mušky se snažím odhodit co nejdále a přitahuji rychlým "osmičkováním" popř. pravidelnými kratšími zátahy! Většinou používám podpovrchovou Hover či pomalou intermediální šňůru! Velice důležité je počasí v kombinaci s čistotou vody! Vypozoroval jsem, že ryby reagují na Sparklery hlavně za zataženého až polojasného počasí v případě čistší vody (podzim). V případě zakalené vody (PK1 je většinu roku více kalná kvůli obsádce kaprovitých ryb) nevadí ani jasný silný sluneční svit! Vyzkoušejte proto AR Green Head Gentle Sparkler právě za těchto podmínek, popř. v období, kdy ryby nebudou reagovat na fantastické barevné lury konkrétních barev ani na menší vzory drobnějších podpovrchových mokrých mušek, nymf a pakomárů!


Háček: Mokrý/jezerní (10). Nit: Hot Orange/červená. Tip: Tmavě oranžové/červené Angel Hair. Tělíčko: Kombinace sytě oranžového a jantarového (světle oranžového tuleně). Kroužkování: Zlatý drátek. Nožičky: Palmer z hnědé slepice. Hlavička: Vyvázaná z vázací nitě. Celou mušku důkladně vyčesat!

* AR Bushy Seal Soldier otevírá kolekci oblíbených mokrých a nymfových mušek z mého výběru, které nejčastěji a používám při lovu na stojatých pstruhových vodách a tedy hlavně na přehradách Pod kopcem PK1 a PK2! U tohoto vzoru jsem vycházel z tradičního a velice účinného vzoru, kterým je anglická mokrá jezerní muška Soldier Palmer - Vojáček. Tento vzor jsem osobně trošku vylepšil použitým vázacím materiálem! Hlavní efekt vytváří husté chlupaté tělíčko z dvoubarevného mixu dubbingů z tulení srsti sytě oranžové (Hot Orange) a jantarové (Amber Yellow) barvy. Důležité je dubbing správně namíchat, aby byl barevný efekt výsledného odstínu na mušce po rozčesání rovnoměrný! V kombinaci s jemnými slepičími nožičkami (Palmer) je silně vyčesané tělíčko ve vodě velice efektivní a pohyblivé jak při pomalém vedení vlnkami, tak při aktivním stahování vodním sloupcem, kdy tělíčko doslova pulzuje! Tuto mušku navazuji výhradně jako přívěsnou, kdy slouží jako atraktor pro mušku koncovou, kterou je nějaký drobnější a nenápadný tmavší přírodní vzor! Při takové kombinaci ryby reagují na všechny mušky na návazci velice ochotně! Agresivnější typy duháků berou okamžitě přívěsného Soldiera, opatrnější se jím nechají vydráždit, ale berou spíše méně nápadný koncový vzor mokré mušky. Po namaštění mušky vhodným floatantem je možné tento vzor použít jako suchý v případě, že ryby ochotně sbírají větší hmyz přímo z hladiny.


Háček: Mokrý/jezerní (10 - 14). Nit: Černá tenká vázací. Tělíčko: Černý tuleň. Nožičky: Měkký bílý palmerované od křidélka přes hruď k hlavičce ve 3 ovinech. Křidélko: Drobné z bílého Para-Post Wingu (Aero-Dry Wing). Hruď: Černý tuleň. Hlavička: Malá černá z vázací nitě. Celou mušku velice důkladně vyčesat!

* AR Black & White Bit je vynikající černá mokrá/suchá muška věrně imitující - v závislosti na velikosti - utopený, právě se líhnoucí či vajíčka kladoucí hmyz, do kterého patří muchničky, okřídlení mravenci, dospělci pakomárů a tmavě zbarvené druhy chrostíků. AR Black & White Bit je jeden z mých nejoblíbenějších a velice univerzálních vzorů podpovrchových mušek. Osobně velice rád lovím na stojatých vodách právě na takovéto typy mušek v kombinaci s nymfami a dalšími mokrými muškami, které na podpovrchové Hover nebo plovoucí šňůře nahazuji na dlouhém a odmaštěném fluorocarbonovém návazci do míst, kde se aktivně projevují krmící se ryby! Odmaštěný návazec je při tomto způsobu lovu velice důležitý součást naší sestavy, neboť vlasec, který se drží v povrchové blance plaší opatrné ryby! Pokud chcete lovit s touto muškou jako suchou, stačí jí jen decentně namastit, aby přirozeně seděla v povrchové vodní blance! Situace, kdy pomalu stahuji muškařskou šňůru do malých osmiček levé ruky a dostanu razantní záběr od pěkné ryby, která byla oklamána právě nějakým podobným přirozeným vzorem mušky... To jsou momenty které mě při lov pstruhů na stojatých vodách naprosto učarovaly! Tento vzor je ideální jako koncová muška právě v kombinaci s výše uvedeným vzorem AR Bushy Seal Soldier na přívěsu. V případě lovu se 3 muškami doplňuji tuto sestavu o Bibio či Zulu!


Háček: Mokrý/jezerní (10). Nit: Černá. Tip: Černý kohout/slepice. Tělíčko: Černý tuleň. Kroužkování: Stříbrná lametka + stříbrný drátek. Nožičky: Černý kohout/slepice pouze na spodní stranu. Hlavička: Fluo Hot oranžová vyvázaná z nitě Effect Thread a kvalitně zalakovaná. Celou mušku důkladně vyčesat!

* AR Diablo Bach v sobě kombinuje výhody nymfy a lury zároveň! Tento vzor je pro mě hlavně nymfou inspirovanou velice univerzálními a účinnými jezerními Ďáblíky (Diawl Bach), ale jak jste si jistě všimli, velice rád přidávám ke vzorům z přírodních materiálů nějaký výrazný prvek - nejčastěji v podobě kontrastní hlavičky. Není tomu jinak ani u této mušky, kterou jsem původně vázal jako větší nymfu, která měla tělíčko z černé Straggle šenylky a hruď z téhož materiálu, ale fluo oranžové barvy. Postupem času jsem ale přestal šenylky - kvůli jejich umělému a nepřirozenému vzhledu - používat a šel jsem raději cestou dubbingů - hlavně tedy u jezerních mušek. Modifikoval jsem tedy původní vzor do tohoto vzhledu a rázem se z něj stala má oblíbená jezerní nymfa na "Poličská jezera". Černá barva je u mušek mou oblíbenou barvou díky její nejlepší viditelnosti pro ryby v jakkoliv zakalené vodě - oproti barvám jiným. V případě, že k ní přidáme nějaký výrazný prvek jako je fluo hlavička či lesklé kroužkování, můžeme předpokládat, že takovou mušku budou ryby milovat! Tento vzor je toho jasným důkazem! S touto nymfou lovím nejraději na podpovrchové či pomalu intermediální šňůře a jako s koncovou muškou v případě, že přívěsná muška je výraznější nymfa (např. ve stylu Orange Nymph). Pokud chytám s nymfou přírodní (Bažantí ocas, Zaječí ouško), tak AR Diablo Bach navazuji jako přívěsnou či prostřední mezi dvěma přírodními vzory.


Háček: Blešivcový či pakomárový (10 - 14). Nit: Černá. Tělíčko: Černý tuleň. Kroužkování: Zlatý drátek. Spouštěč: Fluo oranžová roztřepená tělíčková nit po obou stranách + zastřižená na délku cca 2 mm. Hruď: Hrubší dubbing ze zaječí masky. Hlavička: Malá vyvázaná z vázací nitě. Celou mušku důkladně vyčesat!

* AR Hot Spot Hare's Ear Buzzer uzavírá můj TOP 10 výběr nejoblíbenějších a z mých zkušeností nejuniverzálnějších a nejúčinnějších mušek, se kterými nejraději chytám na pstruhových stojatých vodách jako jsou přehrady Pod kopcem PK1 a PK2. Tento typ pakomára jsem vybral hlavně kvůli jeho univerzálnosti. Velice rád chytám na Poličce i na subtilní vzory epoxidových pakomárů ale i jiných typů , tato muška je ovšem použitelná i v období, kdy ryby přestanou kukly pakomárů přijímat a přejdou na jiný druh potravy. Stejně jako u předchozího vzoru, tato muška je úspěšná čistě jako přírodní dvoubarevná přírodní muška navázaná z černého tuleně a přírodního dubbingu ze zaječí masky. Oranžová "líčka" ji ale dodávají ten správný šmrnc a fungují opět jako výborný výrazný spouštěč záběru. Zda-li tento vzor pro ryby představuje kuklu pakomára, chrostíka či jiného vodního tvora asi nikdy nezjistíme, ale jedno je jisté, je maximálně účinný při lovu s plovoucí či podpovrchovou šňůrou s dalšími podobnými nymfovými či mokrými vzory jezerních mušek. Její univerzálnost spočívá i v umístění na návazci. Často ji navazuji jako koncovou ale stejně tak i jako přívěsnou mušku. Záleží na výběru ostatních mušek a jejich hmotnosti a velikosti! V případě namaštění hrudi ze zajíce vhodným floatantem je výtečná jako podpovrchový rozenec, který se drží v povrchové blance, zatímco tělíčko je ponořené pod hladinou. Tento způsob lovu je vhodný ve chvíli, kdy ryby aktivně sbírají, ale ignorují mušky plovoucí na hladině a zároveň nereagují ani na mušky ve sloupci!


Obrovský pstruh duhový kolem 70 cm uloven na konci přehrady PK1 během posledních chvilek lovu za chladného a mlhavého listopadového dne! Tato trofejní bestie neodolala poměrně rychle stahovanému vzoru AR Diablo Bach na pomalé intermediální šňůře! Neskutečný a divoký souboj dopadl tentokrát ve prospěch vytrvalého a šťastného lovce. Těším se u dalšího článku! Aleš
Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva