TOP Jezerní mušky | Muškaření na stojatých vodách | CzechNymph.cz

📸 V úterý 16. 4. odstartovala PSTRUHOVÁ SEZONA 2024 a na našem Facebooku již běží tradiční fotosoutěž o hodnotné ceny! 🏆🎣😍 Neváhejte a zúčastněte se i vy! ✊🎥

HomeČlánkyUmělé muškyTOP Jezerní mušky

TOP Jezerní mušky

HomeČlánkyUmělé muškyTOP Jezerní mušky
Kategorie: Umělé mušky | Autor: Ála Richie

V případě, že chcete být při jezerním muškaření maximálně úspěšní, rozhodně nemůžete vyrazit s krabičkou, která bude obsahovat jen pár mušek. Pro lov pstruhů na stojatých vodách se budete muset vybavit velkým množstvím různorodých vzorů - ať už těmi tradičními, tak hlavně těmi speciálními, které byly pro tuto techniku lovu vyvinuty. Pojďme si je představit!


V moderní historii jezerního muškaření byly vyvinuty speciální a na pohled často i poměrně bizarní vzory umělých mušek, které při lovu na pstruhových řekách většinou nevyužijete. Mezi tyto specifické nástrahy patří např. i tyto "okaté" "Bobiny" (Booby nymfy), dále pestrobarevné Bloby, křídlaté i ocáskaté lury, ale i epoxidoví pakomáři, specifické typy lehkých nymfiček a mnoho dalších.

Jak jsem již napsal v úvodu, jezerní krabice musí být doslova nabitá různými druhy umělých mušek, které jednak imitují přirozenou potravu pstruhů ze stojatých vod a jsou zastoupeny hlavně klasickými kategoriemi - suchých a mokrých mušek, různých typů nymf a streamerů, ale také i ty, jejichž hlavním úkolem je ryby zaujmout a vydráždit k záběru v případě, že pstruzi z různých důvodu přehlížejí menší a přirozeně vyhlížející typy umělých mušek - imitace hmyzu a vodních živočichů.

Na jezerním muškaření je nádherné a zároveň u vody často velice frustrující to, že při lovu pstruhů ze stojatých vod je potřeba - dle daných podmínek - drtivá většina typů umělých mušek, které existují a kvůli jezernímu muškaření vlastně často i vznikly. Počítejte tedy s tím, že pokud jste doposud chytali pouze na tekoucích vodách (o to více, pokud chytáte jen "Francouze" - jistě nemalá část dnešní muškařské populace 😅), váš arzenál (nejen) umělých mušek se bude muset znatelně rozrůst o specifické typy vzorů, které jste do této doby neměli potřebu v krabičkách mít!


Mezi mé nejoblíbenější umělé mušky, které nejraději používám při lovu pstruhů na stojatých vodách, jsou menší přírodní nymfičky s nějakým menším barevným či jinak výrazným atraktorem - hlavičkou, tipem, líčky, kroužkováním apod. Jedná se o vzory, které jsou skvěle využitelné a hlavně účinné jak na komerčních vodách s majoritní obsádkou dosazovaného pstruha duhového, ale hlavně i na svazových a přírodních vodách s výskytem původních potočáků a starších duháků!

Teď už tedy nezbývá nic jiného, než si všechny ty nepostradatelné skupiny jezerních mušek jednotlivě představit a popsat jejich využití při lovu vysazených ale i domorodých pstruhů obývajících tajemné a lovecky návykové hlubiny stojatých vod! 🤩

Jezerní mušky bych tedy včetně stručného popisu rozdělil do 6 základních a v praxi nejčastěji používaných skupin, a to:

➡ Lury - Fantastická, pestrobarevná a pohyblivá dráždidla provokující rybu k záběru.
➡ Nymfy - Imitace larev a kukel vodního hmyzu, případně menší typy přírodních lurek.
➡ Mokré mušky - Imitace utopeného a vodního hmyzu, včetně fantastických vzorů.
➡ Suché mušky - Napodobeniny dospělců/suchozemského hmyzu + rozenců.
➡ Streamery - Větší nástrahy imitující drobné rybičky a další menší vodní obratlovce.
➡ Speciální vzory - Moderní pseudo-mušky pocházející z nových technik závodního muškaření.

Pojďme si tedy tyto jednotlivé a pro jezerní muškaření zcela zásadní skupiny umělých mušek detailně rozebrat a doložit i konkrétními a hlavně účinnými vzory, které by ve vaší krabičce za žádných okolností rozhodně neměly chybět! 🧐

JEZERNÍ LURY & DRÁŽDIDLA patří mezi celosezónní a mezi muškaři velice oblíbené mušky - zvláště pak pro lov čerstvě vysazených ryb, které nejsou zvyklé na přirozenou potravu, ale pro jejich ulovení je důležitý dráždivý efekt nástrahy, který rybu vyprovokuje k záběru. Z toho důvodu jsou jezerní lury všemožných velikostí, tvarů, barev a pohyblivostí! Samozřejmě existují lury i přírodně laděné, ale ty bych řadil spíše již do nymfových vzorů. Jezerní lury a dráždidla bych rozdělil do základních skupin, a to na: 

◼ Lury s ocáskem
, u kterých je hlavním pohyblivým a dráždivým prvkem měkký ocásek z marabou peří či jemné srsti. Důležité je jejich vyvážení - měly by přepadávat na hlavičku, aby byl pohyb ocásku pro ryby neodolatelný. Nejúčinnější jsou v oblíbených a v obecně nejčastěji používaných barvách pro jezerní mušky: černá, oranžová, žlutá, bílá, růžová, červená, černo-žlutá, bílo-zelená, žluto-oranžová, bílo-červená... Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří samozřejmě černo-zelená Montana a její různé barevné variace. Hlavní čas těchto lur přichází na začátku sezony, kdy je voda ještě velice studená a bez dostatku přirozené potravy, ale ryby jsou již hladové a agresivně útočí na vše, co se pohne! Ocáskaté lury jsou proto naprostý MUST HAVE ve vaší jezerní krabici!


Krásný velký jarní duhák s dorostlými ploutvemi neodolal tradičnímu černo-žlutému vzoru Montana se zlatou hlavičkou vedenému na intermediální šňůře. Ledová voda, slunečný den a po zimě vyhladovělí pstruzi! V takové chvíli nemá smysl vymýšlet originální taktiky a nasazovat speciální mušky. To je ten pravý čas na tradiční jezerní ocáskaté či křídlaté lury v osvědčených barevných variantách!

◼ Lury s křídlem jsou většinou menší dráždidla s krátkým tipem a jemným pohyblivým křídlem z marabou či srsti, dříve z kohoutích srpků. Vznikly (mimo-jiné) během úpravy závodních pravidel v UK, kdy se nesměly používat větší mušky, než 2,5 cm - závodníci byli nuceni vázat mušky, jejichž tělíčko tuto délku nepřesáhne, ale dráždivý efekt nejdelší pohyblivé části zůstane stejný - delší ocásek byl tedy posunut na úroveň křídla - vlk se nažral, ale koza zůstala celá... I když ne tak docela, neboť z osobní zkušenosti mohu říci, že křídlaté lury zkrátka nefungují stejně jako lury ocáskaté. Jejich pohyb - vzhledem k tomu, že se většinou zatěžují po celé délce tělíčka - není tolik dráždivý a atraktivita pro ryby - dle mého - klesá. Mezi nejznámější křídlaté lury patří samozřejmě tradiční Black Chenille, Viva, Cats Whisker, Clifton, Sweeney Todd, Dawson's Olive, Jack Frost, Leprechaun, Mickey Fin, Whisky Fly a drobné mini-lury typu Cormorant. Barvy, jak již uvedené vzory napovídají, jsou černo-žlutá/zelená, černo-růžová, bílo-zelená, olivová, bílá, zelená, oranžová... Vzhledem k jejich nenucenému a decentně vábivému pohybu se s nimi loví s největší efektivitou v podzimních, zimních a brzkých jarních měsících, kdy se metabolismus ryb zpomaluje, potravy ve vodě ubývá, ryby nejsou již tolik agresivní, ale na druhou stranu nepohrdnou větším a dosažitelným soustem. Další skupina mušek, od které byste měli mít alespoň pár základních vzorů ve vaší krabičce!

◼ Zlatohlavé lury jsou výše zmíněná dráždidla, která jsou obohacena zlatou či jinak barevnou hlavičkou zvyšující jejich atraktivitu! Dalo by se říci, že hlavička mušku hlavně zatěžuje, mušky + nahrazuje barevné prvky, které bylo u výše uvedených typů nutné vázat z jiného materiálu. Jedná se prakticky o zjednodušené/modernější verze tradičních ocáskatých či křídlatých lur. Zlatohlavé lury je možné vázat za použití mosazných korálků různých barev, které se pak ještě mohou podvazovat olověným drátkem, případně - v dnešní době komfortnější řešení - používat tungstenové hlavičky, které se dnes již - stejně jako ty mosazné - vyrábějí v obdobné škále barev a velikostí i ve verzích bez zářezů pro jigové háčky. Co se týče barevných variant a využití, platí vše, co bylo napsané u ocáskatých a křídlatých lur! K těmto lurám bych přidružil i lury s řetízkovýma očima (např. typu Humungus) nejčastěji stříbrné a zlaté barvy, které jsou zvláště účinné při lovu velkých pstruhů obecných.


Hezky vybarvený duhák ve skvělé kondici ulovený na jednoduchý, ale zato velmi účinný vzor Viva Blob! Když lovím s Bloby, většinou používám 2 vzory na návazci. Na přívěsu mám nejčastěji jasně oranžový Blob, který přitahuje rybí pozornost a jako koncový vzor volím nějakou méně nápadnou variantu, kterou s oblibou přijímají i starší a zkušenější ryby!

◼ Booby nymfy jsou velice specifické ocáskaté či křídlaté lury s velkýma plovoucíma očima, které se vodí hlavně u dna a ve sloupci. Dalo by se říci, že se s nimi loví vlastně opačně, než s předchozími vzory, neboť zatížené křídlaté i ocáskaté lury se pomalu potápějí a oživované postupně propadají vodním sloupcem, zato plovoucí Booby nymfy mají neustálou tendenci stoupat k hladině, zatímco je my stahujeme dolů (při lovu nejtradičnější metodou s potápivými šňůrami). Z barevných variant opět nejlépe fungují varianty bílá, oranžová, žlutá, růžová, černá, Viva/Montana (černo-žlutá/zelená) Cat's Whisker (bílo-zelená), Sparkler (třpytivá napodobující drobné rybičky). Tato speciální dráždidla byla vyvinuta hlavně pro lov pstruhů v blízkosti dna - jaro, podzim, zima - bez rizika váznutí a častého trhání nástrah. V letních měsících - vzhledem k úbytku kyslíku a přesunu ryb na větší hloubku - je jejich používání na některých zahraničních nádržích dokonce i zakázáno, neboť pstruzi mají tendencí tyto "Bobiny" nasávat opravdu hluboko, což je pro pstruhy velice často fatální chyba, po které hynou. Využití Booby nymf  se postupně rozšířilo do většiny technik lovu, ale pokud s oblibou lovíte pstruhy hlavně v chladných měsících sezony, tento typ mušek ve své jezerní krabici prostě musíte mít!

◼ Bloby patří mezi opravdu velice bizarní, ale dnes již tradiční a velice účinné jezerní mušky na vysazené, ale paradoxně i na domorodé ryby! O jejich věhlas se postaral hlavně jejich největší propagátor - anglický závodník Iain Barr! Bloby a všechny jejich dnešní obdoby - klasické Bloby z Fritz šenylek, ale i moderní varianty z Eggstasy a dalších jiných knotů apod. patří mezi jedny z nejmladších jezerních lur. Různě velké a velice jednoduše navázatelné barevné "koule" slaví úspěchy na vysazených, ale často i velkých domorodých rybách. Někteří rybáři zastávají teorii, že Bloby rybě připomínají hejno dafnií, ale pravdu ví jen ryby! Každopádně - (nejen) u jezerního muškaření již není v dnešní době tolik důležité, co v nástraze ryba vidí, ale hlavně, že jí chutná... A Blob je toho jasným důkazem! 😉

Bloby patří - dle mého názoru - mezi celoročně použitelné "mušky". Původně se s nimi lovilo super-rychlým stahováním technikou Roly-Poly na potápivé šňůře, postupně ale Bloby zasáhly - stejně jako Booby nymfy - většinu jezerních technik, o kterých detailněji píši v souvisejícím článku "Taktiky a techniky muškaření na jezeru". Bloby se dnes vážou i jako zlatohlavé verze, plovoucí Booby varianty s velkýma očima nebo tzv. FAB s polycelonovým tipem, s delším ocáskem, křídlem nebo gumovými nožičkami - variant je opravdu mnoho! A i když se vám Bloby jako "umělé mušky" nemusí příliš zamlouvat, určitě jich pár v základních barvách - oranžová, sunburst, růžová, Viva (černo-žlutá/zelená), Coctail (oranžovo-žlutá) - mějte ve vaší krabici s jezerními muškami! Pokud se chcete o Blobech dozvědět více, nenechte si ujít článek "Blob - V jednoduchosti je síla!"


Krásně vybarvený domorodý duhák z čisté stojaté vody neodolal přírodně laděné olivové nymfičce se zlatou hlavičkou "AR Mr. Olympia" napodobující velkou nymfu májovky či larvu šidélka. Tento typ nymf je - zvláště v letním období - velice účinný při lovu pstruhů na jezerech.

NYMFOVÉ VZORY NA JEZERO: Jezerní nymfy jsou další velice početnou skupinou umělých mušek využívaných při lovu pstruhů na stojatých vodách, a to jak při lovu divokých, tak i vysazených ryb! Jejich hlavním cílem je imitovat přirozenou potravu pstruhů v podobě larválních stádií a kukel hmyzu, ale i ostatních drobných vodních bezobratlých živočichů, kteří obývají stojaté vody! U divokých ryb má lov na nymfy své logické opodstatnění, u ryb vysazených, které tyto malé organizmy neznají a ani nemají příliš času je blíže poznat, v lovu na nymfy příliš logiky nenajdeme! Ale i tak jsou jezerní nymfy jednou z nejzásadnějších skupin umělých mušek pro lov všech druhů pstruhů!

Jezerní nymfy bych tedy rozdělil do následujících a u vody nejčastěji používaných skupin:

Pakomáři patří asi mezi nejčastěji chytaný typ nymfových a zároveň specifických jezerních mušek, neboť při říčním muškaření se s napodobeninami larev a kukel pakomárů běžně příliš neloví. I na českých stojatých vodách je to asi nejčastěji používaný typ jezerních nymf, což je celkem paradox, neboť na tuzemských stojatých pstruhových vodách se nikdy žádné masivní rojení/výskyt pakomárů nekoná a pokud bude součástí pstruží obsádky vždy i početná obsádka kaprů, ani se nikdy konat nebude! Lov na pakomáry je spojen hlavně s čistými jezery s lehce bahnitým dnem, kde mají pakomáři ideální podmínky pro život a tvoří tak majoritní zastoupení v jídelníčku pstruhů. I přes všechnu uvedenou (ne)logiku, malé a štíhlé nymfičky napodobující pakomáří kukly, chutnají jak divokým, tak i vysazeným rybám! Proto je nutné mít tyto speciální jezerní nymfy v krabičce - ideálně v černé, olivové, červené ale i klidně nějaké fluo barvě či s výraznými prvky - kroužkování, líčka, hřbítek, tip. Dá se říci, že na vysazené ryby fungují jako miniaturní lurky! Speciální větví jsou pak tzv. Epoxidoví pakomáři - celí zalití v epoxidové pryskyřici, či UV lepidle - další endemit v říši umělých mušek, který je dobré míti v jezerní krabičce s muškami!

◼ Ďáblíci známí také pod jejich originálním jménem Diawl Bachs jsou dalším druhem specifických jezerních nymf bez potenciálu v říčním uplatnění. Jsou to velice jednoduché, ale za to velmi účinné neurčité nymfové vzory jejichž základ tvoří pevný jezerní mokrý háček, štěty a nožičky z kohouta + drátkem či lametkou kroužkované tělíčko z pavích paprsků. Nakonec černá nebo naopak velice výrazná fluo hlavička a smrtící jezerní nymfička je na světě! Takový typ mušky může napodobovat opravdu vše od nymf jepic, pakomárů, drobného potírku, znakoplavek atd., ale co v Ďáblících vidí ryby, to asi nikdy nezjistíme! Jedno je jisté, jedná se o MUST HAVE jezerní nymfy, které by vám neměly rozhodně chybět!

◼ Bažantí ocásky PTN jsou dalším neurčitým, ale velice univerzálním a maximálně účinným typem jezerních (i říčních) nymf pro lov divokých i vysazených pstruhů! Nadčasové a stále skvěle fungující malé nymfičky navázané z paprsků bažantího ocasu imitují larvy hmyzu i drobných vodních živočichů - larvy jepic, pošvatek, kukel pakomárů, drobných rybiček, pulců a asi i berušek vodních či blešivců - záleží jen na jejich velikosti a pojetí barvy a doplňků. V přírodním ladění jsou tyto neurčité nymfy výtečné při lovu jezerních potočáků. V případě, že je obohatíme např. barevnou hrudí, lesklým hřbítkem nebo barevnou hlavičkou, stávají se z nich opět malé lurky výborné při lovu duháků a sivenů! Bažantí ocásky jsou dalším typem nymf, který by neměl chybět ve vaší jezerní krabici, a to ve všech možných variantách, velikostech a zatížení!


Jakmile se před vámi při podvečerním jezerním lovu "otevře hladina" a pstruzi začnou sbírat, ještě nutně neznamená, že navážete suchou mušku a máte vyhráno! Mnohokrát zažijete to, že aktivní pstruzi budou i v takovémto čase ignorovat vše, co jim nabídnete, neboť se např. nekrmí hmyzem na hladině, který se snažíte imitovat, ale zrovna preferují kukly těsně pod hladinou! Ale každá zkušenost je dobrá a pokud tomu půjdete naproti, příště už se budete smát vy! ;-) V tomto případě fungovala kombinace 2 malých zaječích oušek na dlouhém odmaštěném návazci!

◼ Zaječí ouška HE jsou pro mě asi nejoblíbenější typ jezerních nymf. Zvláště pak ty opravdu neurčitá a malá rozcuchaná smítka, která jsou zvláště účinná při jemném lovu apatických či ochytaných nebo velkých a zkušených ryb! Osobně mám za to, že při jezerním lovu je hlavní síla ve vzhledové neurčitosti mušky! Jakmile lovíte na příliš konkrétní, úhledné a souměrné vzory, nikdy nebudete tolik úspěšní jako s muškami, které pro ryby působí mnohem přirozeněji. Sám s tím samozřejmě bojuji, neboť u svěráčku mám tendenci vytvářet dokonalé mušky, ale nakonec se vždy proberu a "dokonalost" mušek narušuji brutálním zásahem suchého zipu, který sebou nosím i na mém muškařském náhrdelníku - Lanyardu. Zaječí ouška - vázaná z drsné srsti ze zaječí masky jsou skvělými jezerními nymfami - zvláště pak, když jsou hustě vyčesané a v přírodní, olivové, černé, hnědé barvě! Mou nejoblíbenější variantou - jak pro divoké i vysazené pstruhy - je přírodní zaječí ouško kroužkované perleťovou lametkou, silnější hrudí a buď černou nebo fluo oranžovou hlavičkou! Pokud s oblibou lovíte na malé neurčité nymfičky napodobující např. kukly pakomárů, chrostíků, jepic či blešivce a berušky vodní, Zaječí ouška vám ve vaší krabičce nikdy nesmí chybět!

Crunchery představují jakýsi hybrid mezi PTN, Ďáblíky a Zaječími oušky! Jedná se o oblíbenou v UK velice proslavenou nymfu již zmiňovaného Iaina Barra, která v sobě kombinuje všechny prvky z výše uvedených nymfových typů! Těžký jezerní mokrý háček, kohoutí štěty, kroužkované tělíčko a zárodky křídel z bažantího ocasu, hruď z pavího paprsku či zaječího dubbingu, věneček nožiček ze slepičího nebo kohoutího srpku a malá hlavička. Cruncher je vzor, který existuje v mnoha velikostních, barevných a materiálových modifikacích! Každopádně se jedná o velice účinný nymfový vzor - určitě pár variant mějte ve své jezerní krabičce!

◼ Patentky napodobují výrazné rudé a relativně velké larvy pakomárů. Jejich napodobeniny jsou zvláště účinné na vodách, kde je jejich hojný výskyt. Patentky (Bloodworms) žijí v měkkém bahnitém dně a znamenají pro pstruhy vydatnou potravu. Mezi nejznámější vzory mušek patří buď napodobeniny samostatných patentek - jednoduché "červíkové" vzory navázané z červeného bodyglasu, nebo jen nitě a červeného marabou peří, nebo jejich "chuchvalce", které jsou známé pod názvem App's Bloodworms či Norther Spider Bloodworm, které jsou navázány z více vláken Flexi Flossu a tělíčka ze skleněných korálků či výrazné nitě. Skvělý typ nymf pro místa, kde se ryby patentkami živí, nebo jako výrazné "nymfové dráždidlo".

Larvy šidélek a vážek
jsou z mého pohledu a v dnešním pojetí (oranžová/chartreuse hlavička, modré lametky apod.) spíše jednoduché olivové lurky - zvláště pak, pokud nejsou navázány opravdu jako věrné imitace těchto velkých dravých larev! Samozřejmě pokud lovíte na vodách, kde se šidélka a vážky v hojné míře vyskytují a pstruzi jsou na ně zvyklí, má jejich použití jasné opodstatnění - zvláště pak v letním období!

Bohužel, v dnešní době, kdy je v našich vodách více vysazených nepůvodních pstruhů, než těch domorodých, se hlavní muškařský princip - v ohledu na imitování aktuálně se vyskytující přirozené pstruží potravy - v podstatě vytratil, a proto se dnes běžně loví např. zbylé původní nebo přeživší staré ryby na úplné nesmysly, nebo si naopak hrajeme na velké jezerní fajnšmekry, když lovíme čerstvě vysazené a totálně zmatené duháky na přirozené imitace něčeho, co ti pstruzi v životě neviděli... Ale to je nejspíš součást toho tolik potřebného a nezastavitelného vývoje, který zasahuje i do přírodních pochodů a samozřejmě našeho krásného rybářského koníčku! 😒

◼ Blešivci, berušky & znakoplavky jsou nejspíš poslední důležitou skupinou jezerních nymfových mušek, zvláště pak při lovu na přírodních vodách! Sladkovodní blešivci, berušky vodní i znakoplavky jsou poměrně velcí vodní bezobratlí živočichové a všude, kde se vyskytují, budou hrát důležitou roli v jídelníčku tamních pstruhů! Jejich napodobení je poměrně jednoduché - u blešivců a berušek můžete použít např. i nějaký přírodně laděný a více vyčesaný typ České nymfy, imitace znakoplavek jsou poměrně jednoduché na navázání, takže alespoň jeden typ mušky v krabičce mějte - místo na pár podobných přírodních vzorů určitě najdete a jakmile se ocitnete v situaci, kdy budou potřeba - uvidíte, jak jejich přítomnost v krabičce oceníte! 😉

◼ Speciální jezerní nymfy je kategorie specifických velkých a hodně zatížených nymf/lur, které se při lovu na stojatých vodách používají hlavně při stalkování velkých pstruhů žijících v opravdu čisté vodě (Avington, Dever Springs atd.). Tyto nymfy, nebo-li Stalking Bugy (nejznámější Lead Bug, WAEF, Holographic Bug, Alley Cat, Firebird) jsou rovněž často i výrazně zbarvené, aby byly při lovu "na oko" dobře viditelné - jakmile zmizí v tlamě pstruha, lovec zasekává! Bohužel v našich podmínkách mají takové nymfy využití spíše jen při stalkingu velkých kaprů, kteří se vyhřívají pod hladinou, neboť v České republice nevím o žádném revíru, který by se alespoň zdaleka podobal čistým anglickým "stalkovacím" jezírkům, kde je možné kativně vysledovat, oklamat a zdolat velké "double-figure" duháky! Tím pádem je toto kategorie, ze které mušky ve své krabičce prozatím mít nemusíte! 😅


Můj velice oblíbený vzor "AR Podpovrchový potírkový streamer", který je výtečný při podzimním jezerním lovu pstruhů, kteří se v tomto období soustředí na menší potírek bílých ryb. Na anglických nádržích je tento typ mušek používaný při hladinovém a podpovrchovém lovu velkých obecňáků a duháků. V našich podmínkách s ním lovím spíše jako s Booby nymfami - na potápivé šňůře v blízkosti podvodních hran - přechodu mělčiny do hloubky, kde se drobné rybky většinou soustřeďují a zde je pstruzi, ale i jiné druhy ryb (okouni, candáti, štiky) aktivně loví!

JEZERNÍ MOKRÉ MUŠKY: Další velice oblíbenou kategorií jezerních mušek jsou mušky mokré, které - v podobě lovu na stojatých vodách - známe především v podobě tzv. Palmerů! Samozřejmě je možné s velkými úspěchy lovit na tradiční mokré mušky běžně používané i při říčním muškaření jako např. Coachman (Kočí), March Brown (Březnovka), Greenwells Glory (Greenwelka), Butcher (Řezník), Black & Blae nebo různé druhy pavoučků typu Partridge & Orange apod. Ale palmery jsou typické mokré mušky používané při lovu pstruhů na stojatých vodách! Mezi hlavní druhy mokrých palmerů patří jistě tradiční černo-červené Bibio a Black Zulu s výrazným červeným tipem, dále pak oranžový Soldier Palmer nebo Carrot Fly, přírodně laděná Stick Fly s pavím tělíčkem a výrazně zelným tipem, černo-hnědý Kate McLaren se žlutými štěty, hnědo-oranžový Greenadier Palmer či celo-černý Black Pannel s výraznými štěty z límečku zlatého bažanta!

Dalšími mokrými jezerními muškami původem z Britských ostrovů jsou "okřídlené" tradiční vzory typu Dunkeled, Invicta, Mallard & Claret, Sooty Olive, Teal Blue & Silver, Wickham's Fancy, anglická Alexandra či hustě vázané Dabblery, které napodobují spíše menší rybičky či velké mokré májovky, ale v našich podmínkách nemají příliš velké uplatnění, neboť se jedná hlavně o "staré" mušky, které byly vyvinuty pro lov přírodních pstruhů obecných v jejich jezerní a mořské formě na velkých irských a skotských jezerech. Takové podmínky na území České republiky opravdu nenajdeme, i když samozřejmě neznamená, že je ryby v našich podmínkách budou naprosto ignorovat! 😉

Hlavním cílem mokrých mušek je imitace utopeného hmyzu, který se vznáší nebo propadá ve vodním sloupci! Často se ale opět loví na pestrobarevné mokré mušky aktivně stahované např. na intermediální šňůře, dá se říci, že - stejně jako některé skupiny nymf - mohou mokré mušky pro ryby představovat spíše menší dráždidla! Tak jako tak, určitě nabijte vaši jezerní krabici dostatečným množstvím různě barevných a velkých mokrých mušek, neboť je budete při jezerním muškaření rozhodně potřebovat!

SUCHÉ MUŠKY & ROZENCI: Napodobeniny dospělců vodního a suchozemského hmyzu najdou uplatnění i při jezerním muškaření! Zvláště v čase, kdy ryby sbírají z hladiny a nereagují na jiné typy mušek, nebo jsou již velice ochytané, voda je pod velkým rybářským tlakem a ryby přijímají jen opravdu malé a nenucené typy mušek! V případě, že nemáte suché mušky, nebo imitace rozenců, může se stát, že budete v takových případech u vody tak trochu navíc! 😅 Mezi typické (polo)suché jezerní mušky patří tzv. Shuttlecocky, které představují z kukly právě se líhnoucího dospělce pakomára, chrostíka či jepice! Jedná se o velice účinné mušky v momentě, kdy ryby sbírají potravu z hladiny, ale odmítají klasické suché mušky - chrostíky, jepice apod. Shuttlecocky si získají jejich důvěru hlavně tím, že jsou zanořené pod hladinou (svlečka kukly) a zbytek mušky - hustý snopek CDC peří, váleček polycelonu či svazek srnčí srsti - trčí nad hladinou a imituje vylézajícího dospělce! Není ani zas tak důležitá barva tělíčka (přírodní, černá, oranžová, olivová, vínová) jako právě přirozené zavěšení mušky ve vodní blance! Shuttlecocky patří jednoznačně mezi TOP suché jezerní mušky, které nesmíte postrádat!

Mezi další suché mušky, které můžete s velkými úspěchy používat při lovu na stojatých vodách patří suché vzory různě velkých chrostíků, jepic, dospělců pakomárů (Griffits Gnat, Black Gnat) ale i napodobeniny suchozemského hmyzu Terrestrials - brouci, luční koníci, šidélka, tiplice a okřídlení mravenci a muchnice - které jsou zvláště účinné při letních lovech na jezerech s bujnou pobřežní vegetací! Proto mějte ve své jezerní krabici i pár větších a dobře plovoucích imitací suchozemského hmyzu - občas takové mušky překvapí i na soukromém stojáku, kdy ryby odmítají vše ostatní! Navíc - konec léta je ve znamení velkých tiplic a pokud se začnou líhnout, pstruzi se po nich mohou utlouct! 🤩


I dříve tolik probírané a různě zakazované říční Squirmy Wormy, Bloby zatížené tungstenovou kuličkou a další moderní "zvěrstva" patří do skupiny speciálních jezerních mušek, které se používají hlavně při statické a stále poměrně kontroverzní metodě lovu "Muška-splávek" - neboli "Pampeliška" (CZ) či "BUNG" (UK).

RYBIČKOVÉ STREAMERY: Z menších jezerních mušek přecházíme k těm větším, které jsou určeny pro lov agresivnějších a větších pstruhů obecných i duhových! Obecně jsou pstruhové streamery napodobeniny menších rybiček či jiných vodních obratlovců, které padnou hladových pstruhům za oběť! Pod pojmem streamer ale rozumíme i univerzální vetší nástrahy, které nemusí imitovat nic konkrétního, ale pro velkého pstruha znamenají provokatéra, narušitele jeho prostoru nebo vydatné zkrátka jen vydatné sousto! Do této kategorie bych tedy začlenil hlavně různě velké a barevné Zonkery, oblíbené a velice univerzální Wooly Buggery, tmavé imitace pulců a pijavic, napodobeniny drobných rybek a potěru, speciální plovoucí podpovrchové "Suspender" streamery, Muddlery, dlouhé či vícedílné Snaky, třpytivé Sparklery, Booby streamery atd. Pamatujte na to, že velká nástraha = velká ryba! Samozřejmě to není dogma, ale často i větší muška dokáže zázraky v situacích, kdy jste bez úspěchu vyzkoušeli všechny možné drobné vzory a techniky lovu! Proto si vyšetřete speciální krabičku naplňte ji výše uvedenými vzory středně velkých streamerových mušek, neboť zvláště v podzimním ale i jarním období se vám budou určitě hodit!

SPECIÁLNÍ JEZERNÍ MUŠKY: Toto je kategorie, jejíž existence mně osobně určitě nedělá radost, ale při psaní se vždy snažím dané téma zpracovat maximálně komplexně, takže jdeme i na tuto sekci nástrah. Dalo by se říci, že největší podíl na vzniku této skupiny "jezerních mušek" má závodní muškaření, které má dlouhodobě zásadní vliv na vývoj moderního muškaření... Já ale vždy říkám, že vývoj vždy neznamená posun kupředu a hlavně ne jen v pozitivním slova smyslu! Konkrétně např. metoda zvaná BUNG (česky: Lov s indikátorem nebo tzv. "Pampeliškou" = "Muška - splávek") totiž umožnila lovit na stojatých vodách staticky s prakticky se vším, co vás napadne! Dnes tedy již můžete pod indikátor nebo dobře plovoucí indikátorovou mušku zavěsit - kvůli přímému průvěsu a bezproblémové detekci záběru - zatížené Squirmy Wormy, Bloby, Eggy (barevné kuličky ze speciálních šenylek), MOP Flies, červíci Chewing Gum Worms, lury na jigovém háčku s tungstenovým korálkem, Chamois Flies (dlouhé "žížaly" z jemné jelenice), ale samozřejmě i běžné říční tungstenové jigy a nymfy... Dalo by se říci že i České nymfy by při této metodě znovu-objevily světlo muškařského světa!

Sám jsem samozřejmě občas "nucen" s indikátorem na jezeru lovit, to nepopírám! Problém ale vidím jednak v tom, co pod indikátor rybáři zavěšují, a hlavně ve vlivu této metody na destrukci jezerního muškaření jako takového - stejně jako měl lov s Francouzkým návazcem v říčním muškaření. A myslím to v tom směru, že stejně jako na řece dnes vídáme drtivou většinu muškařů pouze nymfovat s jednoduchými tungstenovými vzory bez použití muškařské šňůry, tak si začínám čím dál více všímat nárůstu tzv. "Pampeliškářů" na jezeru, aniž by nejdříve zkusili lovit tradičními muškařskými metodami! 😔

Proto bych byl moc rád, kdyby můj MUŠKAŘSKÝ SPECIÁL zaměřený na jezerní muškaření pomohl všem jeho čtenářům-muškařům uvědomit si hlavní principy tohoto výjimečného a krásného muškařského odvětví! ✊

🔥 Pokud si vlastní mušky nevážete nebo se vám nechce vybírat z naší rozsáhlé nabídky samostatných jezerních mušek, připravil jsem pro vás opět unikátní kolekce plné originálních a maximálně účinných jezerních mušek, se kterými u pstruhů ze stojatých vod jednoznačně zabodujete:

◼ TOP Celoroční jezerní mušky - Kolekce mušek TOP AR Mušky na čistá pstruhová jezera - Kolekce mušek

◼ TOP AR Jezerní mušky na Poličku - Kolekce mušek Jezerní mušky pro metodu "Muška-splávek" - Kolekce mušek

TOP Jezerní lury na pstruhové stojáky - Kolekce mušek TOP Jezerní pakomáři - Kolekce mušek

⭐ I když je téma jezerních mušek velice rozsáhlé, rozhodně to neznamená, že přečtení tohoto článku a naplnění vaší jezerní krabice všemi výše popsanými vzory mušek, vám na břehu pstruhového stojáku bude bohatě stačit! Vřele vám doporučuji pokračovat ve studiu a přečíst si i další články z mého MUŠKAŘSKÉHO SPECIÁLU, ve kterém se detailně věnuji všem důležitým aspektům jezerního muškaření na pstruhových stojatých vodách:

➡ JEZERNÍ MUŠKAŘENÍ OD A DO Z

➡ VÝBAVA JEZERNÍHO MUŠKAŘE

➡ TAKTIKY A TECHNIKY MUŠKAŘENÍ NA JEZERU

Odeslat e-mail Zavřít
 
E-mail
Předmět
Zpráva